جامعه‌ای که در آن امر به معروف نباشد مُرده است

آیت الله حسین نوری همدانی

وجود ربا در کشور اقتصاد جامعه را فلج می کند

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که دیرکرد حرام بوده و نوعی ربا است، تأکید کرد که ربا در هر مملکتی باشد اقتصاد آن فلج خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری رسا، حضرت آیت‌الله حسین نوری همدانی در دیدار مرتضی سقائیان نژاد شهردار و مدیران شهری قم، با تاکید بر اینکه هرکسی در جامعه برای خدمت به مردم گام برمی‌دارد و فکر می‌کند توفیق الهی نصیبش شده است اظهار کرد: هیچ فضیلتی اندازه خدمت به مردم دارای اجر و ثواب نیست.

وی با اشاره به بدهی‌های شهرداری به بانک‌ها گفت: دیرکرد در اسلام نوعی رباخواری است چرا که اسلام تاکید دارد که در قبال پول پولی داده نشود ولی امروز برخی بانک‌ها در قبال تاخیری که در بازگشت سرمایه داده می‌شود پول می‌گیرد که این ربا است.

این مرجع تقلید گفت: نباید بابت تاخیر زمانی پولی از مردم گرفت و بیشترین نامه‌های مردمی به ما در همین خصوص است؛ دیرکرد حرام بوده و نوعی ربا است؛ ربا در هر مملکتی باشد اقتصاد آن فلج خواهد شد.

وی با بیان اینکه در کشور ما مساله رباخواری وجود دارد گفت: یکی از مصادیق رباخواری همین دیرکرد بانک‌ها است که در اسلام حرمت بسیاری دارد و در قرآن کریم بر حرمت این مساله بارها تاکید داشته است.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی با تاکید بر اینکه تفاوت ما با ملت های دیگر معنویت ما است گفت: منبع این معنویت قرآن، صحیفه سجادیه و نهج البلاغه است و همه باید با آنها انس داشته باشند.

وی گفت: دو چیز در قرآن حرام عنوان شده که با شدت ترین آن تبعیت از کفار است یعنی در برابر سلطه‌گران سلطه پذیر بودن و در برابر کفار و استکبار متواضع بودن است.

این مرجع تقلید تصریح کرد: ما وظیفه داریم در برابر سلطه بایستیم و قرآن می‌گوید که اصلاً به ظالم اعتماد نکنید و اگر اعتماد کردید جای آن آتش جهنم است.

وی ادامه کرد: دومین مساله در قرآن ربا است که به هر شکلی باشد در اسلام حرام است؛ همه باید سعی کنند نه تنها خودشان دیرکرد ندهند بلکه نگذارند که دیگران نیز دیرکرد دهند که این مصداقی از نهی از منکر است.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی تصریح کرد: نظام ما اسلامی و ولایی است و در این نظام نباید کاری حرام انجام پذیرد.

لینک خبر


همچنین ببینید

عواقب امر به معروف و نهی از منکر متوجه تک تک افراد جامعه می شود

حضرت علی (علیه السلام) درباره امر به معروف و نهی از منکر می فرمایند: «همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.