ظهور امام زمان مستلزم پرداخت هزینه‌های امر به معروف و نهی از منکر است

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگسرای معروف؛ به نقل از کاشمر بصیر، امر به معروف و نهی از منکر در دین مبین اسلام از چنان جایگاه والا و ارزشمندی برخوردار است که ۱۲۴ هزار پیامبر مرسل(علیهم السلام) و تمامی امامان معصوم بویژه اباعبدالله‌‌ الحسین(علیه السلام) که همراه با تمامی عزیزان و حتی طفل شش ماهه‌اش در این مسیر جانفشانی کردند؛ واجبی که در جامعه امروز، آنگونه که شایسته و بایسته است به این امر حیاتی توجه نمی‌شود.

خبرنگار ما حول همین محور با حجت‌الاسلام علیرضا چهکندی نژاد، مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه شهرستان کاشمر گفت‌و‌گویی تفصیلی و خواندنی انجام داده است که در ادامه می‌خوانید.

* چرا در جامعه امروز امر به معروف و نهی از منکر کمرنگ شده است؟
حجت‌الاسلام چهکندی نژاد: یکی از دلایلی که مردم در مورد امر به معروف و نهی از منکر آنگونه که شایسته و بایسته است حساس نیستند ضعف ایمان و جنگ نرمی است که دشمن راه‌اندازی کرده بنابراین در جهت حفظ ارزشها حساسیت لازم را ندارند و به موقع اقدام نمی‌کنند.

راحت‌طلبی و رفاه‌زدگی
از طرف دیگر این راحت‌طلبی و رفاه‌زدگی باعث شده که در وسط میدان نباشیم و واجبی مانند امر به معروف و نهی از منکر را درست انجام ندهیم و بعضی از بهانه‌هایی که دامنگیر ما می‌شود این است که می‌گویند امر به معروف و نهی از منکر باید تأثیر داشته باشد و ما می‌دانیم که تأثیری ندارد.

انتظار تأثیر سریع
نخست باید تأثیر گذاشتن در این حوزه را درست معنا کنیم و همانطور که در روایات به آن اشاره شده انتظار نداشته باشیم که امر به معروف و نهی از منکر همان لحظه مؤثر واقع شود بلکه همین مقدار که لذت را از فرد گناهگار بگیرد نوعی از تأثیر است.

وقتی انسان مؤدبانه و همراه با مهربانی به فروشنده‌ایی تذکر می‌هد که چرا گران‌فروشی می‌کنی؟ برای فردی که از گران فروشی لذت می‌برد و با این تذکر این لذت از فروشنده گرفته می‌شود، مفهومی از تأثیر است؛ به عبارتی امر به معروف و نهی از منکر برای آینده ایجاد فضا و راه را برای آینده‌گان باز می‌کند و شاید می‌توان گفت بهترین تأثیر همین است.

امام حسین(علیه السلام) در جو خفقانی که بنی‌امیه به وجود آورده بودند و کسی نمی‌توانست علیه حکومت حرفی بزند فرمود: برای امر به معروف و نهی از منکر قیام می‌کنم؛ آیا در همان لحظه‌ای که امام حسین(علیه السلام) قیام کردند، امر به معروف و نهی از منکر بر مردم آن زمان تأثیرگذاشت؟! و حکومت اصلاح شد؟!

با وجود اینکه بعد از واقعه‌ی عاشورا ظلم و جور بیشتر و کشتار وسیع و هتک نوامیس بسیاری در قیام حره توسط لشکریان بزید در مدینه انجام شد، نمی‌توانیم بگوییم که امر به معروف و نهی از منکر سیدالشهدا(علیه السلام) تأثیری نداشت بلکه تأثیر این مهم در قیامهای بعدی مانند قیام توابین و قیام مختار نشان داده شد.

امروز به برکت همان کربلای امام حسین(علیه السلام)، نهضت اسلامی ما به ثمر می‌نشیند و مردم علیه طاغوت به پا می‌خیزند و یک نظام اسلامی برگرفته از قرآن و معارف اهل بیت(علیه السلام) ایجاد می‌شود و واقعه عاشورا در ۱۴۰۰ سال قبل تأثیر خودش را می‌گذارد؛ در کشورهای لبنان، سوریه و یمن هم همینطور است چرا که قیامشان برگرفته از قیام سیدالشهدا است.

نداشتن آگاهی از مفهوم ضرر
مورد بعدی که ما را در امر به معروف و نهی از منکر زمین‌گیر می‌کند این است که می‌گویند اگر احتمال ضرر دادی امر به معروف و نهی از منکر لازم نیست در صورتی که باید ببینیم ضرری که می‌گویند به جه معناست؟

وقتی در جامعه امر به معروف و نهی از منکر می‌کنیم مسلم است که با منافع عده‌ایی در تضاد است و این افراد که منافع آنها به خطر می‌افتد سکوت نمی‌کنند بالاخره تصمیم می‌گیرند که کاری انجام دهند؛ ضرری بزنند و یا یک مقابله به مثلی انجام دهند و جلو این حرکت را بگیرند و جان و مال و یا آبروی فرد را به خطر بیندازند.

بنابراین به این راحتی نمی‌شود عدم ضرر را در نظر گرفت، باید ببینیم اولویت امر به معروف و نهی از منکر بیشتر است یا حرامی را که انجام می‌دهند مهمتر است جلویش گرفته شود یا این ضرری که به من می‌رسد.

این ضرری که به من می‌رسد در صورتی مفهوم پیدا می‌کند که اولویتش از آن واجب و یا فعل حرامی که مرتکب شدند بیشتر باشد ولی وقتی که متوجه شدیم اگر این واجب انجام نشود حرام در جامعه نشر پیدا می‌کند و سبک زندگی ما را تغییر می‌دهد و فساد ایجاد می‌شود و خیلی اتفاقات دیگر می‌افتد و در آینده همین گناهان کوچک بزرگ می‌شوند و یک حکومت و نظام اسلامی را از بین می‌برد آیا می‌توانیم بی‌تفاوت از کنار آن فعل حرام بگذریم و واجب خداوند را انجام ندهیم؟!

باید ببینیم کدام یک واجبتر است حفظ منافع شخصی واجب‌تر است یا حفظ ارزشهای اسلامی؛ باید تعریف درستی از بحث ضرر داشته باشیم که با این بهانه همه جا عنوان نکنیم که می‌ترسیم یا امکان دارد آبرو و یا جان من به خطر بیفتد.

ضعف ایمان
وقتی که ایمان من نسبت به قدر و قضای الهی درست نباشد اینگونه فکر می‌کنم که چنانچه امر به معروف و نهی از منکر کنم شاید که رئیس یا همکار من از من ناراحت شود و یا رزق و روزی و جان من به خطر بیفتد و بنابراین این کار را انجام نمی‌دهم چرا که به من ضرر می‌رسد.

اما وقتی ایمان قوی داشته باشیم و خدا را مافوق همه قدرتها بدانم، می‌دانم اگر قرار باشد که خداوند روزی به من بدهد و یا اگر امکان داشته باشد که مرگ من فرا برسد به امر به معروف و نهی از منکر من مربوط نمی‌شود.

اگر ایمان درستی نداشته باشیم با خود می‌گوییم خدایا اگر امر به معروف و نهی از منکر کردم نمی‌توانی به من روزی و امنیت شغلی دهی و جان مرا حفظ کنی ولی اگر این مهم را ترک کنم هم روزی و هم عمر و امنیت شغلی‌ام تضمین می‌شود و این شرک و بدبینی به خداوند است.

* چگونه می‌توانیم امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه گسترش دهیم؟
حجت‌الاسلام چهکندی پور: یکی از راهکارها آگاهی بخشی است، امروز مردم باید ارزش امر به معروف و نهی از منکر را بدانند؛ فرمایش امام علی(علیه السلام) است که می‌فرمایند: مردم دشمن چیزهایی هستند که نمی‌بینند و من چون ثمره‌ی امر به معروف نهی از منکر را نمی‌بینیم که در واقع این تأثیر و ثمره چه کارهایی را انجام می‌دهد بدخلقی می‌کنم.

اگر بدانم امنیت روانی من در گرو امر به معروف و نهی از منکر است و چنانچه این مهم در جامعه ساری و جاری باشد امنیت روانی مردم تضمین می‌شود و جامعه‌ای ارزشی است که در آن این واجب خداوند رواج دارد و دروغ در آن زیاد نیست با دید و فکر بهتری به این موضوع مهم نگاه می‌کنم.

بسیاری از دغدغه‌هایی که امروز داریم بخاطر این است که متأسفانه امر به معروف و نهی از منکر نسبت به گذشته بسیار کمرنگ شده و یکی از دلایلی که امروز مردم دغدغه دارند کسی مزاحم ناموسشان نشود و یا اتفاقی برای عزیزانشان نیفتد بخاطر همین مسأله است.

امر به معروف و نهی از منکر گردزدایی جامعه از گناهان است بنابراین فشارهای روانی جامعه کم و زیبایی‌های اسلام نشان داده می‌شود و وقتی دین اسلام در جامعه رواج پیدا کرد اقبال جوانان و نوجوانان به دین زیاد می‌شود.

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرماید: کسی که امر به معروف و نهی از منکر می‌کند جانشین خدا در روی زمین است؛ اگر اهمیت این موضوع را بفهمیم که چنین فردی جانشین خدا و رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) و جانشین کتاب خدا است رواج این مهم در جامعه بیشتر می‌شود.

آستانه تحمل خودمان را بالا ببریم
یکی دیگر از راهکارهایی که در ترویج امر به معروف و نهی از منکر تأثیرگذار خواهد بود این است که آستانه تحمل خودمان را بالا ببریم نباید انتظار داشته باشیم به محض اینکه به یک جوان، نوجوان و یا هر کس دیگری تذکر دادیم سریع عمل کند چرا که گناه تدریجی در جامعه به وجود می‌آید و باید تدریجی هم از بین برود.

وقتی ضمن رعایت ادب و همراه با عطوفت تذکر می‌دهیم شاید بعضی افراد نخست لجبازی کنند و گوش ندهند اما بعدا که فکر و تأمل ‌کنند احتمال دارد که درست شود بنابراین باید صبر داشته باشیم بنابراین بعضی که احساس و نگاهشان این است که بلافاصله تذکر آنها به نتیجه برسد و چون به نتیجه نمی‌رسد امکان دارد این مسیر را ادامه ندهند به این مهم توجه داشته باشند.

 

 

لینک خبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.