امر به معروف و نهی از منکر سبب احیا و ترویج سلامت جامعه اسلامی می شود

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری رسا در استان مرکزی، حجت الاسلام علی رودبارانی مدیر ستاد اقامه نماز استان مرکزی در جمع عزاداران حسینی در روستای شهرجرد اراک، با بیان اینکه امر به معروف سبب احیا و ترویج سلامت جامعه اسلامی می شود، گفت: موضوع امر به معروف و نهی از منکر ۱۹ بار در قرآن تکرار شده که این امر نشانگر الهی بودن این فریضه و اهمیت بالای این موضوع در قرآن کریم و دین مبین اسلام است.

* قرآن کریم، اصلی ترین منبع برای شناخت اعمال صالح
مدیر ستاد اقامه نماز استان مرکزی با اشاره به ضرورت شناخت معنای دقیق امور معروف و منکر، اضافه کرد: امر قابل قبول از لحاظ عقلانی و شرعی، معروف و هرآنچه عقل و شرع آن را ناپسند می شمارد، منکر نامیده می شود.

حجت الاسلام رودبارانی آیات و روایات را منبع اصلی تشخیص اعمال درست دانست و افزود: بهترین روش شناخت اهمیت و ضرورت امور، تدبر در آیات قرآن کریم و روایات ائمه معصومین(علیهم السلام) است.

وی افزود: تاکیدات فراوان قرآن کریم بر امر به معروف و نهی از منکر، ضرورت این امر را مشخص کرده و نشانگر اهمیت فراوان این فریضه الهی است.

* تاکید آیات و روایات در راستای به امر به معروف و نهی از منکر
مدیر ستاد اقامه نماز استان مرکزی با اشاره به آیه ۱۱۴ سوره آل عمران ” یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَیُسَارِعُونَ فِی الْخَیْرَاتِ وَأُولَٰئِکَ مِنَ الصَّالِحِینَ”، تاکید کرد :قرآن کریم تاکیدات فراوانی بر فریضه امر به معروف و نهی از منکر دارد که با تکرار این موضوع در آیاتی همچون سوره آل عمران آیات ۱۰۴و ۱۱۰سوره لقمان آیه ۱۷، سوره اعراف آیه ۱۵۷، سوره توبه آیات ۷۱و ۱۱۲ و سوره حج آیه ۴۱ اهمیت این موضوع را نشان می دهد.

حجت الاسلام رودبارانی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) که فرمودند :”نَصرُ الْمَظلُومِ وَالْأمرُ بِالْمَعرُوفِ وَالنَّهیُ عَنِ الْمُنکَرِ جِهادٌ”، تصریح کرد: پیامبر عظیم الشان اسلام کمک به مظلوم و امر به معروف و نهی از منکر را همانند جهاد در راه خدا می داند که اهمیت این فریضه را به خوبی نشان می دهد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان مرکزی ضمن بیان حدیثی از امیرالمومنین(علیه السلام) که فرمودند: ” مَن تَرَکَ إنکارَ الْمُنکَرٍ بِقَلبِهِ ویَدِهِ ولِسانِهِ فَهُوَ مَیِّتٌ بَینَ الْأحیاءِ؛ “، اظهار کرد: امام علی(علیه السلام) شخصی که منکَر را با قلب و دست و زبانش انکار نکندرا همانند مرده ‏ای میان زندگان می داند زیرا امر به معروف و نهی از منکر سیره پیامبران است.

* امر به معروف و نهی از منکر سبب ایجاد آرامش می شود
حجت الاسلام رودبارانی ابراز کرد: انسان با تدبر در این آیات و روایات به ضرورت امر به معروف و نهی از منکر پی برده زیرا این فریضه سبب ایجاد آرامش، امنیت فردی و اجتماعی در جامعه اسلامی می شود.

مدیر ستاد اقامه نماز استان مرکزی با اشاره به ضرورت آسیب شناسی اجتماعی، گفت: یکی از راه های حل معضلات اجتماعی، ریشه یابی آسیب ها و تلاش در جهت حل این معضلات است.

حجت الاسلام رودبارانی در ادامه بیان کرد: بستر آسیب های اجتماعی ترک معروف و انجام منکرات است که فریضه امر به معروف و نهی از منکر سبب اصلاح این معضلات اجتماعی می شود.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.