عموم جامعه موظف به انجام فریضه امر به معروف هستند

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قم

عموم جامعه موظف به انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر هستند

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی گفت: جمع بین آیات خاص و عام در موضوع وجوب فریضتین این است که فریضه الهی هم باید توسط عموم مردم انجام شود.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری«حوزه» حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی در دیدار دبیر و مسئولان مناطق طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر استان قم با بیان اینکه بعضی از تعبیرات قرآن در خصوص امر به معروف دلالت بر تشکیل سازمان و ستادی برای اجرای این فریضه الهی می باشد، خواستار تشکیل این ستاد شد.

امام جمعه قم افزود: در قرآن کریم آیات امربه معروف زیاد است که برخی از تعبیرات مربوط به همه و عامه ی مردم می شود که باید این فریضه ی الهی را انجام دهند و اما برخی آیات همچون«وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ آل عمران/۱۰۴» اختصاص فهمیده می شود.

وی ادامه داد: جمع بین آیات خاص و عام در موضوع وجوب فریضتین اینست که فریضه الهی هم باید توسط عموم مردم انجام شود و هم باید ستادی در این خصوص تشکیل شود که بستر را برای اقامه‌ی این فریضه ی الهی آماده سازد.

تولیت آستان مقدس حرم حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر که در قانون اساسی نیز به آن تاکید شده است در واقع متن صریح قرآن می باشد و هر مسئولی که در اقامه این فریضه کوتاهی کند عقاب خواهد شد.

امام جمعه قم اظهار داشت: بعضی از مشاغل ذاتا عامل بازدارندگی بر اقدام و عمل ترجیح دارند و بعضی هم اقدام و عمل بر پیشگیری و بازدارندگی رجحان دارد همچون آبادانی و سازماندهی نیروهای نظامی که باید مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی گفت: در امر به معروف هم وقتی همایش و گروه و مناطق و تجمعاتی تشکیل می شود حالت بازدارندگی دارد و وجود آمران به معروف همچون وجود نیروهای آتش نشانی حالت پیشگیری از آسیب‌ها را به وجود خواهد آورد.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر استان قم همچنین به یکی بودن قول و عمل در آمران تاکید کرد و افزود: امام صادق(علیه السلام) می فرمایند؛ « کونوا دُعاهً لِلنّاسِ بِغَیرِ ألسِنَتِکُم ، لِیَرَوا مِنکُمُ الوَرَعَ وَالاِجتِهادَ وَالصَّلاهَ وَالخَیرَ ، فَإِنَّ ذلِکَ داعِیَهٌ »، مردم را با غیر زبان خود [به مذهب خویش] دعوت کنید، تا پارسایى و سخت کوشى [در عمل و عبادت] و نماز و خوبى را از شما ببینند؛ زیرا اینها، خود [بهترین] مبلّغند.


همچنین ببینید

«آتش به اختیار» ترجمان امر به معروف و نهی از منکر است

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی چهارشنبه شب در دیدار مسئولان کانون‌های فرهنگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.