عموم جامعه موظف به انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر هستند

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری«حوزه» حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی در دیدار دبیر و مسئولان مناطق طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر استان قم با بیان اینکه بعضی از تعبیرات قرآن در خصوص امر به معروف دلالت بر تشکیل سازمان و ستادی برای اجرای این فریضه الهی می باشد، خواستار تشکیل این ستاد شد.

امام جمعه قم افزود: در قرآن کریم آیات امربه معروف زیاد است که برخی از تعبیرات مربوط به همه و عامه ی مردم می شود که باید این فریضه ی الهی را انجام دهند و اما برخی آیات همچون«وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ آل عمران/۱۰۴» اختصاص فهمیده می شود.

وی ادامه داد: جمع بین آیات خاص و عام در موضوع وجوب فریضتین اینست که فریضه الهی هم باید توسط عموم مردم انجام شود و هم باید ستادی در این خصوص تشکیل شود که بستر را برای اقامه‌ی این فریضه ی الهی آماده سازد.

تولیت آستان مقدس حرم حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر که در قانون اساسی نیز به آن تاکید شده است در واقع متن صریح قرآن می باشد و هر مسئولی که در اقامه این فریضه کوتاهی کند عقاب خواهد شد.

امام جمعه قم اظهار داشت: بعضی از مشاغل ذاتا عامل بازدارندگی بر اقدام و عمل ترجیح دارند و بعضی هم اقدام و عمل بر پیشگیری و بازدارندگی رجحان دارد همچون آبادانی و سازماندهی نیروهای نظامی که باید مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی گفت: در امر به معروف هم وقتی همایش و گروه و مناطق و تجمعاتی تشکیل می شود حالت بازدارندگی دارد و وجود آمران به معروف همچون وجود نیروهای آتش نشانی حالت پیشگیری از آسیب‌ها را به وجود خواهد آورد.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر استان قم همچنین به یکی بودن قول و عمل در آمران تاکید کرد و افزود: امام صادق(علیه السلام) می فرمایند؛ « کونوا دُعاهً لِلنّاسِ بِغَیرِ ألسِنَتِکُم ، لِیَرَوا مِنکُمُ الوَرَعَ وَالاِجتِهادَ وَالصَّلاهَ وَالخَیرَ ، فَإِنَّ ذلِکَ داعِیَهٌ »، مردم را با غیر زبان خود [به مذهب خویش] دعوت کنید، تا پارسایى و سخت کوشى [در عمل و عبادت] و نماز و خوبى را از شما ببینند؛ زیرا اینها، خود [بهترین] مبلّغند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.