شیوه‌های صحیح «امر به‌ معروف» در حوزه و دانشگاه بحث شود

عضو مجمع عالی تفسیر حوزه علمیه

شیوه‌های صحیح «امر به‌ معروف» در حوزه و دانشگاه بحث شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین میرکتولی با بیان این که امر به‌ معروف و نهی از منکر به معنای فریاد زدن و اخم کردن نیست، ابراز داشت: شیوه‌های صحیح امربه‌معروف و نهی از منکر را ما نه در حوزه و نه در دانشگاه بحث نمی‌کنیم.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری رسا حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید مرتضی میرکتولی عضو مجمع عالی تفسیر حوزه علمیه در گفت‌وگو با این خبرگزاری، مهم‌ترین هدف قیام امام حسین(علیه السلام) را مسأله با اهمیت امر به‌ معروف و نهی از منکر دانست و اظهار داشت: واجبی که هم آن روز فراموش شده بود و هم امروز به دست فراموشی سپرده شده است.

وی با بیان این که مسأله امر به‌ معروف و نهی از منکر یک تعریف و شاخصه معین و مشخص دارد، گفت: ما گمان می‌کنیم که اگر مطلبی از تلویزیون پخش شود و یا یک استاد مطلبی را در درس بگوید و یا یک سخنران روی منبر مطلبی را بگوید امر به‌ معروف و نهی از منکر انجام شده است درحالی‌ که این‌ طور نیست.

وی اظهار داشت: نوشتن، گفتن و انتشار دادن به معنای امر به‌ معروف و نهی از منکر نیست بلکه معرفی معروف و منکر است؛ امر به‌ معروف یعنی دستور به کار خوب و نهی از منکر به معنی بازداشتن و جلوگیری از وقوع کار بد است و این مسأله ای است که برای خیلی از بزرگان هم هنوز مشخص نیست.

* باید شیوه‌های صحیحی امر به‌ معروف را در حوزه و دانشگاه بحث کنیم
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین میرکتولی با بیان این که کمترین مرحله نهی از منکر انکار قلبی است و انسان باید واقعاً در قلبش از وقوع منکر در جامعه ناراحت باشد، افزود: در مصادیق اجتماعی امر به‌ معروف و نهی از منکر هم باید از ائمه(علیهم السلام) الگو رفت و همان‌طور که امام حسن(علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام) نحوه صحیح وضو گرفتن را به آن پیرمرد آموزش دادند ما هم باید به بهترین روش امر به‌ معروف و نهی از منکر کنیم.

وی بحث شیوه شناسی امر به‌ معروف و نهی از منکر را بسیار مهم دانست و گفت: برخی از ما گمان می‌کنیم که امر به‌ معروف و نهی از منکر به معنی فریاد زدن و اخم کردن است؛ درحالی‌که شیوه‌های صحیح امر به‌ معروف و نهی از منکر را ما نه در حوزه و نه در دانشگاه بحث نمی‌کنیم.

* برای امربه‌معروف باید عقلانیت مردم را اشباع کنیم
عضو مجمع عالی تفسیر حوزه علمیه با بیان این که برای امر به‌ معروف و نهی از منکر زنان بدحجاب می‌توان به آن‌ها کتاب فلسفه حجاب هدیه داد، افزود: ما باید عقلانیت مردم را اشباع و اقناع کنیم و مردم را در قالب محبت، عقلانیت و منطق و ادب مردم را به سمت خوبی‌ها سوق دهیم و از اشتباهات و چالش‌ها بیرون بیاوریم.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین میرکتولی افزود: امام حسین(علیه السلام) به خاطر زمان‌شناسی که داشت دید که دیگر الآن وقت مذاکره و صلح نیست بلکه زمان قیام است و باید زن و فرزند را هم با خود برد؛ این شیوه‌ها خیلی مهم است که ما در داستان کربلا زیبایی‌های زیادی را هم می‌بینیم که نشان می‌دهد اهل‌بیت(علیها السلام) در اوج بلا و فشار جنگ کلمه ناشایستی به زبان نمی‌آورند و ذره‌ای از حق عدول نمی‌کنند.

* برخورد شدید با گنه‌کار می‌تواند باعث لجاجت دیگران شود
وی با بیان این که ما باید به مردم یاد بدهیم که گنه‌کار را بتوانند تحمل کنند، افزود: در برخی موارد برخوردهای شدیدی انجام می‌دهیم که نه تنها سازنده نیست بلکه دیگران را هم نسبت به امر به‌ معروف و نهی از منکر بدبین می‌کند و ممکن است از سر لجاجت برای انجام منکر تحریک شوند.

عضو مجمع عالی تفسیر حوزه علمیه خاطرنشان کرد: امروز رسالت امر به‌ معروف و نهی از منکر در جامعه ما یک مسؤولیت عظیم اجتماعی است که احساس می‌کنیم به دوش نهادهای اجتماعی گذاشته شده است و آن‌ها هم این توپ را بین خود پاس‌کاری می‌کنند؛ ما وقتی وارد مقوله امر به‌ معروف و نهی از منکر می‌شویم می‌گویند ۱۷ نهاد باید دست‌به‌دست هم دهند تا امر به‌ معروف انجام شود و به نظر می‌رسد که باید راهکاری برای این معضل پیدا کرد.

وی با بیان این که بر اساس آیه ۱۰۴ سوره آل‌عمران وظیفه امر به‌ معروف و نهی از منکر بر عهده همه افراد جامعه نیست، اظهار داشت: باید گروهی متصدی امر به‌ معروف و نهی از منکر شوند ولی زمانی که هیچ‌کس اقدام نمی‌کند بر عهده تک‌تک اعضای جامعه است که اقدام به امر به‌ معروف و نهی از منکر کنند.

لینک خبر


همچنین ببینید

بیان نامناسب در تذکر لسانی دافعه ایجاد می‌کند

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از  ایکنا از فارس، جلسه ستاد امر به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.