لزوم تبیین اهمیت پرداخت زکات و اجرای فریضتین امر به معروف و نهی از منکر

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در همایش زکات در دهگلان اظهار کرد: مساله زکات در سال‌های گذشته در کردستان همواره با رشد مواجه بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: روحانیون و ائمه جمعه و جماعت باید اهمیت و تاثیرات پرداخت زکات، انجام امر به معروف و نهی از منکر و غیره را برای مردم به شیوه‌های مختلف بیان کنند.

وی امر به معروف و نهی از منکر کردن را مسوولیتی برای تمام انسان‌های مسلمان دانست و اظهار داشت: ما مسلمانان نسبت به هم دیگر مسوولیت‌هایی داریم که با امر به معروف و نهی از منکر کردن به این مسوولیت خود جامه عمل می‌پوشانیم.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان اضافه کرد: ادای نماز و پرداخت زکات در کنار امر به معروف و نهی از منکر از دستورات دین اسلام است که بارها در قرآن به آن اشاره شده است.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با بیان اینکه کسانی که امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند و در کنار ادای نماز زکاتشان را پرداخت می‌کنند می‌توانند انتظار رحمت الهی را داشته باشند، گفت: زکات از جمله ظرفیت‌های بسیار ارزشمندی است که فقر را در جامعه ریشه‌کن می‌کند.

به گفته وی، دنیا جایی برای آزمایش انسان‌ها است و انسان با انجام دستورات دینی است که در این میدان آزمایش قبول می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان با بیان اینکه دنیا تمام می‌شود و فردای قیامت باید جوابگوی اعمالی باشیم که در دنیا انجام داده‌ایم، گفت: آنچه برای توشه قیامت باید بفرستیم نماز، زکات و رسیدگی به خلق خدا است.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با اشاره به اینکه پرداخت زکات به نوعی رسیدن به خلق خدا است، افزود: اگر دنبال سعادت در دنیای آخرت هستید زکات مال خود را پرداخت و در انجام دستورات الهی ثابت قدم باشید.

وی با تاکید بر بیان نقش پرداخت زکات در رفع مشکلات اجتماعی گفت: باید تاثیرات منفی عدم پرداخت و اجرای این واجب دینی به صورت کاملا شفاف و روشن به مردم اطلاع‌رسانی شود.

به گفته نماینده ولی فقیه در استان کردستان، خیلی‌‌ها به روش‌های مختلف سعی در حفظ مال خود دارند ما در روایات و احداث زیادی داریم که انسان با پرداخت زکات می‌توانند مال خود را بیمه کنند.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با بیان اینکه پرداخت زکات مال انسان را در برابر آسیب‌ها بیمه می‌کند، گفت: خداوند مال انسان‌هایی را که زکاتشان را پرداخت می‌کنند چندین برابر افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه امام صادق می‌فرماید «هیچ مالی که زکات آن پرداخته شده باشد در زمین و دریا ضایع نخواهد شد»، گفت: پرداخت زکات آثار بسیار مثبتی در زندکتی زکات دهنده و کل جامعه دارد.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان خاطرنشان کرد: عدم پرداخت زکات موجب می‌شود زمین نعمت خود را از انسان‌ها بگیرد از این رو باید در بخش زکات بیشتر کارهای فرهنگی انجام شود.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی استفاده از ظرفیت‌های مختلف در راستای ترویج و نهادینه کردن فرهنگ زکات را مورد تاکید قرار داد و افزود: از طریق رسانه‌ها و فضاهای مجازی باید در این زمینه اقدامات اساسی انجام شود.

به گفته وی، زکات مسئله‌ای است که به نفع مردم است و خداوند پرداخت زکات را موجب رشد انسان‌ها در حوزه‌های مختلف می‌داند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان در پایان با بیان اینکه باید زمینه‌سازی‌های لازم برای رغبت بیشتر مردم به پرداخت زکات فراهم شود، گفت: کردستان با توجه به دیانتی که مردم دارند باید در بحث پرداخت زکات نیز پیشتاز باشند.

لینک خبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.