امر به معروف و نهی از منکر لشکرسازی است برای ارزش ها

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس:

نقش اتحادیه های صنفی در فرهنگ سازی امر به معروف و نهی از منکر

سلیمان مهدوی گفت: اگر اتحادیه ها به نقش امر به معروف و نهی از منکر در چهارچوب نظارتی خود به درستی عمل کنند می توانند تا حد زیادی جلوی مشکلاتی مانند قاچاق را بگیرند.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از شیرازه، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس در دومین نشست صمیمانه دبیران شورای امر به معروف و نهی از منکر اتحادیه های صنفی شیراز گفت: امر به معروف و نهی از منکر برای آن است که جامعه به جایی نرسد تا ظالمانی امثال حجاج بن یوسف بتوانند بر مردم حکومت کنند.

وى با اشاره به صحبت های یکی از مدعوین جلسه ادامه داد: اتحادیه های صنفی باید در جهت فرهنگ سازی خرید و فروش کالای ایرانی و منع خرید و فروش کالای قاچاق پیشتاز باشند. هر واحد صنفی باید ابتدا خود را ملزم به رعایت مسائل شرعی و اجتماعی بداند و سپس دوستان هم صنفی خود را به انجام و رعایت آن تشویق کند. اگر واحدهای صنفی خود را موظف بدانند دیگر اجناس قاچاچ نفروشند، و به جای آن از اجناس ایرانی استفاده کنند، مردم به طور ناخداگاه از این عمل تاثیر گرفته و رفته رفته مشکل اشتغال به علت فرهنگ سازی تا حد زیادی حل خواهد شد.

مهدوی افزود: اگر ما از خودمان شروع کنیم بهتر می توانیم در جهت اصلاح امور گام برداریم تا اینکه سازمان و دستگاه انتظامی و قضایی که عموما نقش چندانی در فرهنگ سازی ندارند، بخواهند به طور سلبى با مسائل و چالش های پیش روی اصناف برخورد کنند، این در حالی است که اگر اتحادیه ها به نقش امر به معروف و نهی از منکر در چهارچوب نظارتی خود به درستی عمل کنند می توانند تا حد زیادی جلوی مشکلاتی مانند قاچاق را بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: اگر یک واحد صنفی در مسائل شرعی و مشکلات مبتلا به جامعه دچار انحرافی شده است اول وظیفه هم صنفی ها و بازرسان اتحادیه است تا به وی تذکر دهند و او را از این انحراف مطلع سازند تا کار به مراجع قضایی نرسد.

سلیمان مهدوی ضمن تشکر از هاشمى رئیس اتاق اصناف به دلیل فعالیت های انجام گرفته در جهت برنامه های ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به حدیثی از حضرت امیرالمومنین(علیه السلام) در مورد امر به معروف و نهی از منکر بیان داشت: « امر به معروف» و « نهی از منکر» دو فریضه بزرگ و دو فرع از فروع ده‌گانه دین مبین اسلام محسوب می‌شوند.

وی افزود: گذشته از عنایت خاص قرآن کریم به این موضوع و نیز سیره‌ی نظری و عملی پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و دیگر اولیای دین، در نگاه امیرالمؤمنین علی(علیه‌السلام) امر به معروف و نهی از منکر جایگاه ممتاز و ویژه‌ای دارد. آن حضرت امر به معروف و نهی از منکر را عنایت دین، قوام شریعت و با فضیلت‌ترین اعمال بندگان خدا توصیف می‌نماید که حتی از جهاد در راه خداوند نیز بالاتر است. از دیدگاه آن حضرت این دو فریضه برکات فراوانی در جامعه اسلامی به دنبال دارد و در مقابل، ترک آنها مستوجب نزول بلا و خطرات زیادی است. لذا فریضه ای با این درجه اهمیت تعارف و رودربایستی برنمی دارد و هر فردی در هر موقعیتی که تشخیص می دهد نیاز به امر به معروف و یا نهی از منکر است باید به وظیفه خود عمل کند.

لینک خبر


همچنین ببینید

اصناف نقش موثری در تبیین امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر در جامعه دارند

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری بسیج از خراسان جنوبی، سردار علی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.