امر به معروف به دنبال پیشگیری فرهنگی است نه کار امنیتی

مسئول قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر سپاه امام رضا(علیه السلام)

امر به معروف و نهی از منکر به صورت اقناعی به مردم شناسانده شود

حجازیان گفت: امر به معروف باید به صورت اقناعی نیز به مردم شناسانده شود که در کنار روش آگاهی بخشی می‌تواند گسترش دهنده این فریضه الهی باشد. یکی از مثال‌هایی که می‌توان به آن برای موضوع امر به معروف استناد کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از صبح توس؛ با توجه به تأکیدات فراوان مقام معظم رهبری پیرامون فریضه امر به معروف و نهی از منکر و همچنین غریبه بودن عده‌ای از مردم جامعه با این مهم عباس حجازیان، مسئول قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر سپاه امام رضا(علیه السلام) را به مجموعه صبح توس دعوت کردیم و با او پیرامون دغدغه‌های امر به معروف استان به گفت‌وگو نشستیم.

* انتهای امر به معروف به کجا می‌انجامد؟
حد غایی امر به معروف اینطور است که هر روز با ورودبه جامعه منتظر اتفاقات خوب و نظرات و همکاری مردم در چند موضوع مشخص باشید و بدانید که تعامل مردم در این چند موضوع خاص غیر قابل وصف است.

یکی از حدود امر به معروف این است که مسئولان قانون مند و نه ایثارگر باشند، بلکه صرفا به قانون عمل کنند و در عمل مسئولان باید به سمت قانون مند بودن حرکت کنند و مردم نیز در جهت آگاه شدن و شناخت وظایف حرکت کنند.

* جایگاه قرارگاه امر به معروف را در چه سطحی می‌بینید؟
قرارگاه امر به معروف استان جزئی از یک کل است به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که وظیفه آن حفظ دستاوردها و ارزش‌های انقلاب اسلامی است، پس هر کدام از اجزاء این کل باید در مسیر رشد و تعالی قدم بردارند.

هدف از اجرای امر به معروف اصلاح وضعیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه است تا اینکه جامعه آهسته آهسته به سمت بی‌راه حرکت نکند و باید این مهم صیانت شود که جامعه با کارکرد فرهنگی مراقبت شود نه از راه انتظامی و قضایی.

باید بر اساس موضوع امر به معروف کار فرهنگی لازم انجام شود تا آگاهی‌بخشی عمومی به طور تمام اجرا شود و حضور گروه‌های امر به معروف دو جنبه کار دارد اول اینکه ترویج این فریضه را انجام می‌دهند و سپس فقط تذکر برای معروف و نهی از منکر انجام می‌دهند.

* چطور امر به معروف، دغدغه عمومی می‌شود؟
امر به معروف باید به صورت اقناعی نیز به مردم شناسانده شود که در کنار روش آگاهی بخشی می‌تواند گسترش دهنده این فریضه الهی باشد. یکی از مثال‌هایی که می‌توان به آن برای موضوع امر به معروف استناد کرد، موضوع اردوهای جهادی بسیج است؛ چراکه بسیجی با دغدغه اصلاح امور مناطق محروم پا به عرصه سازندگی می‌گذارد.

این موضوع در بین جامعه در گسترش است که مسلمان واقعی مسلمانی است که سر در لاک خود داشته و نسبت به دیگران بی تفاوت باشد.

تمامی این مباحثی که در این کشور و در این انقلاب از سوی برخی در حال رواج است در حالی اتفاق می‌افتد که در برخی کشورهای اروپایی قانونی موسوم به عدالت در حال گسترش است که بر اساس آن مردم اگر در اثر دیدن حادثه‌ای در خیابان، بدون توجه به آن بگذرد، از نظر قانون، مجرم شناخته می‌شود؛ چراکه نسبت به سلامت جامعه بی‌تفاوت بوده است و وجود این دست قوانین اجتماعی نشان دهنده اهمیت به مسائل اجتماعی است.

* جلسات و همایش‌های همفکری چه میزان در پیشبرد امر به معروف کمک می‌کند؟
صرفا با برگزاری سمینار و همایش نمی‌توان به این فریضه الهی جامعه عمل پوشاند و رهبری معظم انقلاب در همایش مبارزه با فساد به این مهم اشاره کردند که در عمل چه دارید؟ و با تعریف و تمجید نمی‌شود به این مهم پرداخت.

طبق قانون، بنا به آگاهی بخشی مردم است و باید در تمامی مجموعه‌های متولی امر به معروف در کشور معروفات و منکرات به تعداد مشخص شوند و بعد در تعداد خاصی از آنان برای مردم کار آگاهی بخشی و فرهنگی انحام دهند تا مردم نسبت به آن‌ها با چشم باز تصمیم گیری کنند.

این را باید دانست که ما با آدم سروکار داریم یعنی موجودی که دارای تعقل و فکر است و بر این اساس هرچند به جهاتی کار سخت است، ولی در صورتی که از راه درست وارد شویم بهترین نتیجه‌ها را خواهیم گرفت.

مطالبه گری مردم اگر حتی مسئولی که در این باب وارد نشده باشد باعث فشار بر آن‌ها می‌شود، مگر همین مردم انقلاب نکردند و آن را تا به امروز نیاوردند پس در این زمینه و بسیاری از زمینه‌های دیگر نیز می‌توانند اثر مثبت و محرک و اهرم فشار برای بسیاری از مسئولان باشند.

متأسفانه از بهترین سرمایه موجود در کشور برای به ثمر رساندن این مهم فراموش کرده‌ایم و برای نیل به اهداف باید مردم پای این کار بیایند.

باید روی روش‌ها و آگاهی بخشی بسیار کارهای کارشناسی شود که جای آن بسیار خالی است و در برخی از مناطق و شهرها که آمار جرم و فساد پایین است بعد از تحقیق به این نتیجه می‌رسیم که مردم خیرخواه یکدیگرند و متأسفانه این خیرخواهی در بین برخی از مردم سرک کشیدن و فضولی کردن در زندگی خصوصی مردم تلقی می‌شوند.

مردم در موضوع امر به معروف خیلی مؤثرند، ولی در حوزه برنامه‌ریزی مسئولان بسیار مهم هستند.

لینک خبر


همچنین ببینید

احیا و ترویج امر به معروف و نهی از منکر رسالتی همگانی است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله سیدمحمد حسینی‌ شاهرودی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.