تصور اشتباه افراد از دلایل کاهش امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان‌رضوی

امر به معروف«مردم به دولت» مغفول مانده است

سیدعبدالله ارجاعی گفت: متاسفانه امر به معروف (مردم به دولت) در جامعه کنونی مغفول مانده است.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری فارس سیدعبدالله ارجاعی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در جغتای اظهار داشت: قانون حمایت از آمران امر به معروف و نهی از منکر براساس اصل هشتم قانون اساسی در سال ۱۳۹۴ به تصویب رسید و پس از تایید شورای نگهبان به عنوان قانون جاری کشور لازم به اجرا است.

وی افزود: این قانون دارای دو دسته احکام مربوطه به تعیین حدود امر به معروف و نهی از منکر و تعیین وظایف آمران این فریضه الهی و دسته دیگر این قانون احکام مدیریتی و سیاستگذاری برای امر به معروف و نهی از منکر است.

ارجاعی با ابراز تأسف از رواج ضد فرهنگ «به من چه»، «یا به شما ربطی ندارد» در مواجهه با نقد گفت: این ضد فرهنگ آفت نظارت اجتماعی است و سه راهکار مقابله با آن حساس‌سازی جامعه از طریق تبلیغات فراگیر و جریانی، آگاه نمودن جامعه با استفاده از رسانه‌های ارتباط‌ جمعی و درونی کردن این آگاهی‌ها از طریق آموزش‌های منسجم و مدون در شورای راهبردی ستاد است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان‌رضوی بیان کرد: تعیین ستاد این فریضه الهی در شهرستانهای استان مهم ترین دستاورد این قانون است.

ارجاعی با اشاره به وضعیت نظارت همگانی امر به معروف و نهی از منکر در سطح استان، تصریح کرد: در این فریضه الهی آن قسمت که مربوط به مردم می شود وضعیت خوبی دارد و آن قسمتی که مربوط به دستگاه‌ها و ادارات دولتی است باید تقویت شود.

وی افزود: مشکل ما این است که آن قسمت از امر به معروف و نهی از منکر که مربوط به مردم به مردم است را ترویج می‌کنیم و امر به معروف دولت به مردم هم وضعیت خوبی است ولی آن قسمت مردم به دولت که اساس امر به معروف است و مشکلات اصلی در این حوزه است مغفول مانده است.

دبیرستاد امر به معروف خراسان رضوی مهم‌ترین عوامل آسیب‌های اجتماعی در حال حاضر را مسئولیت‌پذیری همگانی و کاهش بی‌تفاوتی عنوان کرد و گفت: چندین راه برای پیشگیری از هنجارشکنی‌ها و آسیب‌ها وجود دارد، که از کم‌هزینه و مهمترین آن می‌توان به کار فرهنگی موثر اشاره کرد.

لینک خبر


همچنین ببینید

لزوم پایبندی به امر به معروف و نهی از منکر

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سید محسن محمودی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.