رنگ باختن امر به معروف واقعیتی تلخ در جامعه

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری فارس از بیرجند، امر به معروف و نهی از منکر واژه‌ای است که بارها به گوش همه مردم رسیده و یکی از اصول عملی اسلام است و چنان اهمیتی دارد که در تعابیر دینی ما از آن به عنوان “برترین فریضه” یاد شده است.

احادیث متعددی در اهمیت این فریضه الهی ذکر شده و برای مثال حضرت علی(علیه السلام) در این مورد می‌فرمایند:” همه کارهای خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهی از منکر چون قطره‌ای از دریای عمیق است.”

اما واقعیت جامعه کنونی ما حکایت از غفلت از این واجب الهی دارد و در سطح عمل با ایده‌آل‌های تحقق امر به معروف و نهی از منکر فاصله بسیاری داریم.

غفلت از این مهم به قدری بوده که از آن به عنوان واجب فراموش شده یاد می‌شود و هنوز این باور که امر به معروف و نهی از منکر برای سطوح کلی موضوعات جامعه نیاز است در برخی از مقاطع حس نشده است.

پیوستگی مسلمین به یکدیگر، تأمین حقوق همه افراد، ممانعت از تجاوز به محرومان، برقراری عدالت، حفظ نظام اجتماعی سالم، پویایی و رشد جامعه اسلامی و سالم نگه داشتن نظام ارزشی و اخلاقی جامعه تنها نمونه‌هایی از آثار اجتماعی تحقق امر به معروف و نهی از منکر در سطح جامعه است.

دلایل کمرنگ شدن این مهم را ابتدا از مردم جویا شدیم.

تواضعی یکی از دانشجویان بیرجندی در گفت‌و گو با خبرنگار گروه فرهنگی فارس، گفت: امر به خوبی و نیکی اگر درست صورت گیرد بسیار خوب است اما مردم کمتر به آن توجه دارند و اکنون فضای جامعه به گونه‌ای شده که مردم به کار یکدیگر توجه ندارند و اگر امر به معروف داشته باشیم آن را به دخالت تعبیر می‌کنند.

* ترس از برخورد بد از دلایل سکوت در برابر منکر
وی با بیان اینکه عده‌ای تحمل انتقاد و پذیرش یک جمله درست را ندارند، گفت: ترس از برخورد بدی که ممکن است طرف مقابل داشته باشد یکی از دلایلی است که افراد در مقابل یک کار ناشایست سکوت می‌کنند.

این دانشجو تصریح کرد: سکوت در مقابل یک گناه باعث گسترش آن می‌شود اما افراد کمتر به این موضوع توجه دارند.

تواضعی خاطرنشان کرد: فضای مجازی و اینکه افراد زمان زیادی را در این فضا می‌گذرانند نیز به نظرم عاملی شده تا افراد کمتر به فضای حقیقی توجه کنند و زمان بسیاری را بیهوده تلف کنند و از دنیای واقعی و وظایفی که در آن دارند غافل شوند.

* جامعه و مردم به نقد و انتقاد نیاز دارند
وی ادامه داد: جامعه و مردم به نقد و انتقاد نیاز دارند چرا که هیچ فردی بی عیب نیست و افراد با کمک یکدیگر می‌توانند عیوب یکدیگر را برطرف کنند اما عده‌ای فکر می‌کنند که فردی به آن‌ها یک تذکر داده دشمنشان است و فضای تذکر را یک فضای تخریبی می‌دانند.

* باور گسترده بودن امربه معروف و نهی از منکر در جامعه جانیفتاده است
ملک‌آبادی از شهروندان بیرجندی نیز با اشاره به اینکه زمانی که نام امر به معروف بر زبان می‌آید در ذهن اکثر افراد مسئله حجاب تداعی می‌شود، گفت: در بین مردم باوری که این فریضه مربوط به همه امور است و تنها نباید در مسئله حجاب مطرح باشد هنوز جانیفتاده است.

وی افزود: برای خود من اتفاق افتاده که یک موضوع را به فردی تذکر داده‌ام و پاسخی که شنیده‌ام این بوده که هر کسی را در قبر خودش می‌گذارند و نباید در کار هم فضولی کرد.

این شهروند تصریح کرد: شعار “تذکر لسانی وظیفه همگانی” را شنیده‌ایم اما در همین تذکر لسانی نیز مشکل وجود دارد.

* شیوه درست امربه معروف در جامعه تبیین نشده است
ملک‌آبادی ادامه داد: خیلی از افراد شیوه امر به معروف را بلد نیستند و همین موضوع شاید باعث شود تا عده‌ای که با شیوه نادرست امربه معروف شده‌اند نسبت به این فریضه حس خوبی نداشته باشند.

وی با بیان اینکه در دین اسلام توجه به همسایه و دیگر افراد سفارش شده است، گفت: مسلمانان باید به کمک هم پیشرفت کنند اما بی‌توجهی به یکدیگر باعث می‌شود که آن ترقی لازم را شاهد نباشیم و افراد دچار مشکلات مختلف شوند.

 

لینک خبر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.