ضابطان قضایی مکلف‌اند با جرایم مشهود برخورد کنند

کارشناس مذهبی

ضرورت احیاء امر به معروف و نهی از منکر در جامعه

حجت الاسلام والمسلمین احمد حسینی کارشناس مذهبی با اشاره به ضرورت احیاء امر به معروف و نهی ازمنکر در جامعه،گفت:اگر این فریضه مهم درجامعه فراموش شود،باید منتظر بلا و عقوبت در جامعه باشیم.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خاورستان،حجت الاسلام والمسلمین احمد حسینی کارشناس مذهبی شامگاه پنج شنبه در حسینیه ساقداری‌های شهرستان بیرجند ضمن تسلیت شب شهادت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم)و امام حسن مجتبی(علیه السلام) با اشاره به فریضه امر به معروف و نهی ازمنکر، اظهار کرد: یکی از واجب هایی که باید در صدر واجبات قرار گیرد، امر به معروف و نهی از منکر است.

وی با اشاره به این که این فریضه در جامعه اسلامی بسیار مظلوم واقع شده است،تصریح کرد:به دلیل این واجب(امر به معروف و نهی ازمنکر)،سایر واجب ها در جامعه سرمی گیرد.

این کارشناس مذهبی یادآور شد:آنچه مسلم است آن است که اگر در جامعه ای امر به معروف و نهی از منکر ترک گردد و تعطیل شود، بایستی منتظر عقوبت در آن جامعه باشیم.

حجت الاسلام حسینی ضمن انتقاد از کم کاری در بحث امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، یادآور شد: اگر به جای این فریضه، واژه دیگری جایگزین کنیم در واقع توجیهی بیش نیست و بسیاری افراد به دنبال دور کردن ما از این فریضه بزرگ هستند.

وی ضمن اشاره به این که براساس دستورات قرآن همگی ما از تجسس در زندگی دیگران نهی شده ایم، عنوان کرد: امر به معروف و نهی از منکر از جمله فرایض مظلوم است که اسم و آوازه ندارد.

کارشناس مذهبی با بیان این که سید و سرور شهیدان اباعبدالله الحسین(علیه السلام) شهید راه امر به معروف و نهی از منکر بود،اذعان داشت: یکی از دلایلی که این فریضه در جامعه جایی ندارد به جهت مظلومیت آن است.

حجت الاسلام حسینی ادامه داد:در سخنی از امام علی(علیه السلام) آمده که کسانی که به نصیحت دیگران در بحث امر به معروف و نهی از منکر گوش ندهند،در قیامت پوست دست به دهان می گیرد و حسرت می خورد.

وی با ضرورت توجه به عملیاتی شدن فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، اذعان داشت:عوامل زیادی در عملیاتی نشدن این فریضه مهم در جامعه دست به دست یکدیگر داده اند که بایستی مورد توجه قرار گیرند.

حجت الاسلام حسینی اضافه کرد:نکته مهمی که همواره بایستی مورد توجه قرار گیرد آن است که افرادی که قصد امر به معروف و نهی از منکر در جامعه دارند ابتدا باید از خویش شروع کنند‌.

وی در پایان تاکید کرد:این که مشاهده می شود که امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک فریضه الهی بر زمین مانده است یکی از مهمترین دلایل آن این است که همه ما بد و به صورت چکشی عمل کرده ایم و بایستی در این زمینه،همگی به وظایف خویش به نحو احسنت عمل کنیم.

لینک خبر


همچنین ببینید

ترویج معروفات، زمینه‌ساز سلامت فردی و تامین کننده جامعه‌ای سالم است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز کردستان، امام جمعه سنندج …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.