عمومی شدن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، ضامن اجرای احکام دینی

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کرمان

عمومی شدن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، ضامن اجرای احکام دینی

سلطان زاده با توجه به نقش این فریضه مهم اظهار کرد: یکی از راه‌های ضمانت اجرای احکام دینی عمومی شدن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری آنا، محمد سلطان زاده در جمع اساتید شرکت کننده در کارگاه فلسفه وجوبی امر به معروف و نهی از منکر با توجه به نقش فریضتین در فرهنگ اسلامی گفت: «در فرهنگ اسلام، افراد جامعه همانند سرنشینان یک کشتی هستند، چنانچه یکی از آنان بخواهد دیواره کشتی را سوراخ کند، همگی وظیفه دارند که مانع او شوند وگرنه همه غرق خواهند شد.»

وی ادامه داد: امام باقر علیه السلام این فریضه الهی را ضامن اجرای واجبات می دانند و می فرمایند: «به وسیله امر به معروف و نهی از منکر، واجبات به پا داشته می شود و راه ها امن و کسب ها حلال و ظلم ها دفع و زمین آباد می شود. دشمنان به قبول انصاف وادار می شوند و کارها روبه راه می شود.»

سلطان زاده مصادیق امر به معروف در قرآن را بسیار گسترده دانسته و ادامه داد: «منکر را نمی توان منحصر در مصادیق خاص دانست. آنچه در فرهنگ قرآن به عنوان منکر شناخته است، کفر، نفاق، دوستی با بیگانگان، سستی در دفاع از حق، تفرقه افکنی و… است. از این رو همان گونه که بدحجابی منکر است، تضعیف دولت اسلامی، ناامید کردن مردم، تلقین روحیه بی تفاوتی در مردم نیز از مصادیق منکراند و باید از آنها اجتناب کرد.»

این مقام مسئول لزوم عمل به معروفات از سوی شخص امر کننده را ضروری دانسته و تصریح کرد: در انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، علاوه بر هدایت زبانی شایسته است که رفتار و عمل شخص، الگویی شایسته بر این معنا باشد. امام صادق علیه السلام دراین باره می فرمایند: «مردم را با اعمالتان (به خیر) دعوت کنید و (فقط) با زبان مردم را دعوت نکنید.»


همچنین ببینید

هر فردی خود به تنهایی آمر به معروف باشد تا در جامعه کسی به گناه آلوده نشود

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف؛ حجت الاسلام عبدالرحیم بامری، مسئول نمایندگی، ولی فقیه در سپاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.