هیچ واجبی به وسعت امر به معروف و نهی از منکر نمی شناسیم/ شرایط امر به معروف و نهی از منکر شرط واجب است نه شرط وجوب

آیت الله حسین نوری همدانی

تشکیل وزارت امر به معروف ضروری است

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم افزود: امر به معروف باید در کشور مهم باشد و حتی باید وزارتخانه ای در کشور به نام امر به معروف و نهی از منکر وجود داشته باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید در دیدار دبیر و مسؤولان ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با اشاره به توطئه جدید دشمنان برای پایتخت قرار دادن قدس خاطرنشان کرد: امروز امت اسلام باید با تمام قدرت در برابر این توطئه ایستادگی کند؛ کعبه، مدینه و قدس برای مسلمانان است که در دست صهونیست ها و مستکبران و نوکران آن ها قرار دارد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم در بخش دیگر سخنان خود با تبیین اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در اسلام ابراز داشت: با امر به معروف از مهم ترین مسائل در اسلام است که باید به آن توجه شود.

وی افزود: قرآن انسان را به تقوا، وحدت و انسجام و همچنین امر به معروف توصیه می کند که سبب سعادت انسان می شود، خوشبختانه امروز جمعیت خوبی در زمینه امر به معروف و نهی از منکر کار می کنند اما کافی نیست و اهمیت آن باید به خوبی تببین شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به روایتی از امیرمومنان علی(ع) درباره اهمیت امر به معروف اظهار داشت: حضرت می فرماید تمام کارهای خوب در برابر امر به معروف و نهی از منکر ناچیز است.

وی احیای معروف و مقابله با منکرات را نیازمند جهاد دانست و ادامه داد: در این راه انسان ابتدا باید معروف ها و منکرها را بشناسد، معروف تنها نماز و روزه نیست بلکه در ابعاد گوناگونی مطرح می شود.

حضرت آیت الله نوری همدانی ابراز داشت: امام باقر(ع) در روایتی می فرماید تمام واجبات در پرتو امر به معروف و نهی از منکر است از این رو باید پاس داشته و احیا شود، آیات و روایات بسیاری درباره امر به معروف آمده و از مباحث مهم فقهی است؛ بنابراین با شناخت معروف ها و منکرات باید معارف ‌را ترویج کنیم.

وی عنوان کرد: امیرمومنان علی(ع) می فرماید که انسان مسلمان زنده کسی است که در برابر منکرات بی تفاوت نباشد؛ فعالیت های استکبار، صهیونیست و نوکران آن ها منکر است که باید با آن ها با جدیت مقابله کرد.

وی افزود: امر به معروف باید در کشور مهم باشد و حتی باید وزارتخانه ای در کشور به نام امر به معروف و نهی از منکر وجود داشته باشد را معروف ها را احیا کرده و با منکرات مقابله کند.

حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به به برخی منکرات اقتصادی اظهار داشت: بارها به دست اندرکاران گفته ایم که دیرکرد حرام و ربا است اما کار خود را می کنند، مسؤولان گوش به حرف نمی دهند و خود مردم باید اقدام جدی کنند.

وی همچنین هجرت طلاب و فضلا برای تبلیغ را ضروری دانست و ادامه داد: اگر اهل علمی بداند که بودنش در حوزه فایده ندارد و همان مقداری که خوانده کفایت می کند نباید در قم بماند بلکه باید برای تبلیع و امر به معروف باید به شهرها و روستاها بروند؛ باید عالم و فقیه در کنار مردم باشد و با آنها زندگی کند.

لینک خبر


همچنین ببینید

حفظ انقلاب و اسلام از بزرگ ترین معروفات جامعه است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.