امر به معروف و نهی از منکر راه نجات مردم از آتش آخرت است

حجت‌الاسلام محمدمهدی ماندگاری

امر به معروف و نهی از منکر راه نجات مردم از آتش آخرت است

استاد حوزه علمیه قم گفت: امر به معروف و نهی از منکر اقدامی است تا دیگران را از آتش آخرت نجات بدهیم، آمر به معروف و ناهی از منکر فردی است که نقشی همچون آتش نشان را ایفا می‌کند.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل  از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد مهدی ماندگاری در جلسه سخنرانی که در شبستان امام خمینی(ره) در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، با اشاره به عاقبت گناه کردن در دنیا اظهار کرد: انجام گناه در دنیا به آتش افتادن در آخرت را به دنبال دارد، انسان نباید تنها از آتش دنیا دوری کند، بلکه باید به دنبال دوری از آتش آخرت هم باشد.

وی ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر اقدامی است تا دیگران را از آتش آخرت نجات بدهیم، آمر به معروف و ناهی از منکر فردی است که نقشی همچون آتش نشان را ایفا می‌کند، انسان باید سعی کند که بستگانش دست به گناه نزند و به صورت مستمر آنها را از گناه پرهیز بدهد، باید به همان اندازه که سلامتی اعضای خانواده مان برای ما اهمیت دارد، گناه نکردن آنها هم برای ما مهم باشد.

استاد حوزه علمیه قم افزود: هیزم آتش آخرت، انسان‌های گناهکار و اعمال آنها است، باید باور کنیم که گناه آتش است و در دنیا از هر گناهی دوری کنیم، امر به معروف و نهی از منکر کاری است که آتش قیامت را از خود و دیگران دور کنیم، نباید کسی در مقابل این فریضه الهی بگوید که فضولی نکنید، امر به معروف و نهی از منکر یک فریضه واجب است.

ماندگاری، آتش قیامت را سخت تر از آتش دنیا دانست و تصریح کرد: آتش دنیا خاموش می‌شود، اما فرشتگان در آخرت اجازه خاموش شدن آتش برای عذاب گناهکاران را نمی‌دهند، آتش آخرت پایانی ندارد و به صورت مستمر انسان گناهکار در این آتش می‌سوزد، این در حالی است که مرگ انسان براثر آتش در دنیا تنها یک بار است.

وی ادامه داد: اگر باور کردیم گناه آتش است، باید سه اتفاق در زندگی ما بیفتد، نخست این که از آتش گناه فرار کنیم، همان طوری که به آتش شعله ور در دنیا نزدیک نمی‌شویم، باید به گناه هم نزدیک نشویم، گناه نکردن خیلی آسان تر از توبه کردن است، باید از زمینه‌های گناه هم فرار کنیم، به عنوان مثال به مجالسی که در آنجا گناه وجود دارد، نرویم.

استاد حوزه علمیه قم افزود: هر زمانی که با گناه روبه رو شدیم، باید به سراغ خداوند برویم و از گناه پرهیز کنیم، همچنین باید در زندگی به صورت مستمر استغفار کنیم و همیشه به یاد خدا باشیم، زمانی که به سراغ خداوند برویم، خدا درهای نجات را برای ما باز می‌کند.

ماندگاری، ورع را فرار از گناه دانست و تصریح کرد: اگر گناهی هم انجام دادیم، باید آتش گناه را با توبه خاموش کنیم، باید این آتش را جدی بگیریم، بازاریان باید در حق مردم انصاف داشته باشند و مال حرام را وارد زندگی خود نکنند، نباید کارمندی برای انجام کار مردم از آن‌ها حق حساب بگیرد.

لینک خبر


همچنین ببینید

آیا امر به معروف و نهی از منکر باعث تأخیر در ظهور می شود؟

امام خمینی در این باره فرموده اند: «یک دسته ای می گفتند که خوب! باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.