امر به معروف و نهی از منکر موجب استحکام دین می شود

امام جمعه شهرستان بن

امر به معروف و نهی از منکر موجب استحکام دین می شود

حجت السلام میرافضلی با تاکید بر اینکه باید امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نهادینه شود، افزود: امر به معروف و نهی از منکر موجب استحکام دین می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از زنگ خبر؛ حجت السلام میرافضلی امام جمعه شهرستان بن در کارگاه آموزشی طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر این شهرستان بن گفت: امر به معروف و نهی از منکر دارای مراتب و مراحل گوناگونی بوده و با توجه به تمامی اوضاع و احوال و شرایط و محموعه عوامل گوناگون باید از آن مراحل و درجات بهره برداری بعمل آورده و در صورت تأمین مقصد و هدف از یک مرحله به مرحله بعدی نمی توان وارد شد

وی در ادامه با اشاره به آیه ۱۰۴ سوره مبارکه آل عمران و اهمیت امر به معروف و نهی از منکر، گفت: امر به معروف واجب کفایی است و آنقدر مهم شمرده شده که هم ردیف واجباتی مانند نماز، روزه و … شناخته می شود

وی با تاکید بر اینکه باید امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نهادینه شود، افزود: باید فضای جامعه به گونه ای شود که انجام منکرات مورد شماتت قرار گیرد و جامعه ای که امر به معروف و نهی از منکر در آن نهادینه شود، جامعه سالمی خواهد بود و امر به معروف و نهی از منکر موجب استحکام دین می شود.

امام جمعه شهرستان بن گفت: در وضعیت فعلی جامعه ما متاسفانه به بهانه های مختلفی که در سطح کشور مطرح می شود برخی افراد احساس می کنند که آزادی هایی دارند و در پشت پرده دشمنان از این موقعیت ها سوءاستفاده کرده و نقشه هایی را طراحی می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین میرافضلی در ادامه با بیان احکام و مراحل اجرای این وظیفه مهم افزود: باید آمرین به معروف وناهیان از منکر در ابتدا آشنایی کاملی با مراتب اجرای این فریضه مهم داشته باشند تا بتوانند نتیجه مثبت این عمل را ببینند.

محمدرضا سیاهپور، دادستان شهرستان بن نیز در این کارگاه در رابطه با قوانین حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکررا بیان کرد و با اشاره به اهمیت امر به معروف ونهی از منکر در جامعه گفت: همه فرمایشات مقام معظم رهبری مصداق بارز امر به معروف و نهی از منکر است و ما می توانیم با تاسی به بیانات رهبر انقلاب و الگوی اقتصاد مقاومتی بر تمامی این مشکلات غلبه کنیم.

وی اظهار داشت: قانون‌گذار با لبیک به اولیاء معنوی جامعه قوانین لازم را احیای فرضیه الهی امر به معروف و نهی از منکر تصویب کرد تا آمر به معروف و ناهی از منکر پیشتیبان قانونی داشته باشد.

* حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر
سیاهپور ادامه داد: برای پیگیری های قضایی و حقوقی نیز شعبه ای ویژه درنظر گرفته شده است تا اتفاقات احتمالی پیش آمده برای آمران به معروف را پیگیری کند. در صورت پیش آمدن اتفاق، احراز شهادت یا جانبازی آمران به معروف توسط کمیته کشوری متشکل از نمایندگان قوه قضاییه، نیروی انتظامی،سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد امر به معروف و نهی از منکر صورت می گیرد.

وی با اشاره به قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر گفت: در اجرای امر به معروف و نهی از منکر نمی‌توان متعرض حیثیت، جان، مال، مسکن، شغل و حریم خصوصی و حقوق اشخاص گردید، مگر به حکم مرجع قضایی یا به موجب قانون. اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عمومی قرار می گیرند، مانند قسمت های آپارتمان ها، هتل ها، بیمارستان ها و نیز وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی موضوع این قانون نیست.

سیاهپور گفت: بر مبنای قانون هیچ شخص یا گروهی حق ندارد به عنوان امر به معروف و نهی از منکر به اعمال مجرمانه از قبیل توهین، افترا، ضرب، جرح و قتل مبادرت نماید. مرتکب طبق قانون مجازات اسلامی، مجازات می شود و مجازات اشخاصی که مبادرت به اعمال مجرمانه نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر نمایند، قابل تعویق، تخفیف و یا تعلیق نیست.

وی ضمن اشاره به مباحث حقوقی، قضایی و انتظامی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر به این آمران امر به معروف و ناهیان از منکر ، ساختار و حوزه سازمانی مربوط وگزارش نویسی و شیوه های نامه های اجرایی را آموزش داد.

 

لینک خبر


همچنین ببینید

اقتصاد مقاومتی در قالب امر به معروف و نهی از منکر مطالبه نمی‎شود

به گزارش حلقه وصل، در دومین روز از سومین اجلاس ملی اصحاب عشق که در مجتمع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.