احیای امر به معروف و نهی از منکر راهکار رفع مشکل بدحجابی

گزارشی از صحبتهای بانوان الیگودرز

احیای امر به معروف و نهی از منکر راهکار رفع مشکل بدحجابی

ترویج فرهنگ بدحجابی و بی حجابی برای انحراف جوانان روز به روز بعنوان معضل جامعه اسلامی در حال گسترش است که عوامل متعددی در ترویج این فرهنگ غربی نقش دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از هیجار ، هفدهم دی ۱۳۱۴ همان روزی است که رضاشاه به همراه همسر و دخترانش که حجاب بر سر نداشتند، در جشن فارغ‌التحصیلی دختران دانشسرای مقدماتی حضور یافت، و آن زمان این روز، روز کشف حجاب نام گرفت.

پس از آن نیز برداشتن چادر از سر زنان به اجبار، بخشی از وظیفه مأموران انتظامی شده بود ولی بسیاری از زنان، برای حفظ حجاب از منازل خارج نمی‌شدند و خود را در خانه حبس می کردند وعده ای نیز تلاش می‌کردند تا حجاب خود را در کوچه و خیابان، به دور از چشم مأمورین، حفظ کنند.

ولی متاسفانه امروزه بعد ازگذشت بیش از ۸۰سال بدحجابی و حتی بی حجابی در جامعه گسترش یافته و برخی از زنان و مردان با پوشش های نامناسب در جامعه اسلامی حاضر می شوند و سوالی که باید پرسیده شود این است که چه عواملی سبب می شود که افراد در جامعه اسلامی به مسئله حجاب بی توجه باشند؟

* احیای امر به معروف و نهی از منکر راهکار رفع مشکل بدحجابی
یکی از بانوان در این خصوص اضافه کرد: مسئله امر به معروف و نهی از منکر اصلی در جامعه اگر به درستی احیا شود بسیاری از ناهنجاریهای اجتماعی برطرف می شود.

وی ادامه داد: رضاشاه با زور بدنبال ترویج بی‌حجابی در آن زمان بود و مخالفت علما و غیرت دینی سبب شد که نتواند کاری انجام دهد ولی امروز در جامعه کسی نمی تواند زنان بی حجاب و بدحجاب را امر به معروف ونهی از منکر کند چرا که مورد سرزنش سایر افراد جامعه قرار گرفته و دچار مشکلات زیادی می شود.

خانم محمدی بیان کرد: احیای امر به معروف ونهی ازمنکر یکی از عوامل مهم در رفع مشکل بد حجابی و بی حجابی در جامعه است چرا که بی حجابی که علاوه بر به فساد کشیده شدن خود شخص، دیگران هم به فساد می کشاند.

* قانون و بی حجابی
بر همین اساس قانون گذار در قانون اساسی ما نیز به دلیل بافت دینی و مذهبی کشورمان به این مسئله پرداخته شده است. گرچه شاید برخی از زنان و دختران کشورمان از وجود چنین قانونی آگاهی نداشته و معتقدند این مسئله یک موضوع کاملاً شخصی ست اما با دقت و مطالعه قانون اساسی کشورمان به خوبی می توان به رکن قانونی این موضوع پی برد.

تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی تشکیل دهنده جرم عدم رعایت حجاب شرعی است . به موجب این ماده ” هرکس علناً در انظار عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید علاوه بر کیفر عمل به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می گردد و در صورتیکه مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی باشد ولی عفت عمومی را جریحه دار می نماید ، فقط به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد”.

لینک خبر


همچنین ببینید

امر به‌ معروف نقش مهم و تأثیرگذاری در ۴۰ سال گذشته داشته است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، جواد استکی پیش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.