حجاب آشنایی غریب درجامعه

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از هیجار ،کلمه حجاب از نظر ریشه لغوی مصدر دوم باب مفاعله است اما کار باب مفاعله در اینجا مشارکت است ،مشارکتی یک طرفه یعنی خود را به کاری واداشتن و کاری را انجام دادن برای خود ، حجاب در لغت به معنای پرده و چادر آمده است و همین کلمه که با (حجب) به معنای شرم و حیاء از یک سرچشمه ی مشترک آب می خورند زیرا شرم و حیاست که حجاب را به دنبال خود می کشاند تا در قله ی سعادت و تکامل در دو جهان بایستیم.

* دامنه گسترده حجاب
البته حجاب، تنها منحصر به پوشش ظاهری موی سر و بدن نمی شود بلکه دامنه گسترده ای دارد که همه ی اعضاء وجوارح ،جسم و جان آدمی را به این زیبایی، زیر لوای خود دارد تا به این وسیله معنای وجود پیدا کنند از جمله: پرده‌ی گوش از شنیدن ،پرده‌ی چشم از دیدن، پرده دست از بردن، پرده پای از رفتن، پرده ی زبان از گفتن و پرده ی قلب و پرده ی مغز از احساس و تفکر ،باید زیبایی خاصی در خود ایجاد کنند تا بشریت به آسودگی راه سعادت ، نجات وتکامل را پیماید .

اما !حجاب چه غربت سختی را باید تحمل کند . امان از غریبی او ، تک واژه ای است آشنا در زبان اسلام اما بیگانه است در عمل در اجتماع انسانی .

گفتم: انسان!آری! انسان،زیرا چه بسا حیوان زبان بسته نیز شرم وحیایی را از دنیای هستی به ارث برده باشد. چون طاووس ،کلاغ و… نمونه ی کامل شرم وحیاء در نهج البلاغه اند .

* قران و حجاب

اما با اشاره به آیه ی شریفه ی ۵۹سوره احزاب

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّأَزْوَاجِکَ وَبَنَاتِکَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ ذَلِکَ أَدْنَى أَن یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ وَکَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِیمًا ﴿۵۹﴾

ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤ منان بگو جلبابها (روسری های بلند) خود را بر خویش فرو افکنند، این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است و (اگر تاکنون خطا و کوتاهی از آنها سر زده) خداوند همواره غفور و رحیم است.

در این آیه مبارکه ،سخن از” جلباببه “میان آمده یعنی روسری بزرگی که علاوه برسر،قسمت سینه وگردن را هم نیز ازدید اضافی ،محافظت نماید .بنابراین طبق آیه شریفه به سرکردن روسری به تنهایی دردی را دوا نمی کند بلکه باید روسری چنان بزرگ باشد که به اندازه ی کافی سر وسینه وموی زن را بپوشاند

امروز به جای جلباب، چادر گفته می شود آری! کلمه ی چادر،کلمه ایست که از زبان بیگانه وارد زبان اسلام شده در ایران که خود جای بحث دارد.

آری چادر به رنگ سیاه ، سیاه خارج از رنگ های اصلی زرد،آبی،قرمزوفرعی است که شامل غیر از این سه رنگ می شود. در جامعه شناسی رنگ متانت و عظمت را در خود پوشیده دارد . گمان نمی رود در اسلام رنگی به این زیبایی ،رنگی بالاتر از خود داشته باشد که بتواند شخصیت ،وقار و متانت یک زن را در مقابل یک مرد ،به این خوبی نشان بدهد .

* الگو برداری از اسلام برای ترویج حجاب
در آین آیه ، هیچ زنی از این قانون در پرده ی استثناء قرار نمی گیرد زیرا ترتیب زیبای خطاب به خوبی رعایت شده اول همسر بعد دختر وسرانجام اولویت سوم زنهای دیگر که متعلق به مومنان اند وچه نسبت جالبی ! آری !تا الگو نباشد برای ساخت هر بنایی ( حتی حجاب ) بنایی ساخته نمی شود. پس زن مسلمان در اولویت سوم چه دیروز چه امروز وچه فردا از دو مورد قبلی (زن ودختر پیامبر) الگو گیرنده است.

یک زن مسلمان می داند قانون پوشش،قانون خداست .خدایی که بندگان مهربان و رحیم است وخدایی که بر روحیات وظرفیت یک زن ومرد آگاهی کامل دارد .خودش انسان را آفریده . می داند که نیاز ،صلاح وخوشبختی او در چیست؟!

لذا برای رفتارهای او قانونی وضع نموده کامل،جامع پس اگر پیروزی از قانون خدا درراس امور قرار بگیرد نه به خود ، نه به جامعه ونه به سعادت دوجهان آسیب می رسد .

* ترویج بی بندباری به اسم آزادی
اما چرا در مورد پوشش زن این حد واندازه تاکید شده است اما در غرب امروز از لحاظ حجاب ،زنان از آزادی خاصی برخودار شده اند . و وای از این آزادی!

نام نامناسب بی بندباری را زنان غربی ،آزادی،صدا می زنند آیا این تعریف آزادی است. گفته می شود امروزه ، آری! غرب امروز خیلی بسیار پیشرفته تر از دیروز در بی بندوباری حجاب ،غرق شده است .

اگر نگاهی به فیلم وسریالهای غربی و آمریکایی مثل (ماجرای دکترمایکلا کوئین) فیلم مربوط به قرن ۱۸ بیندازیم با دقت دیده می شود که زنها لباس تا نوک پای خود که انتهایش به زمین کشیده می شود به تن دارند. اما امروزدر غرب می بینیم که چیزی به عنوان تن پوش دیده نمی شود.

* زنان بی حجاب غربی الگوی جامعه امروز
آیا یک زن غربی باید الگوی یک زن مسلمان ایرانی قرار بگیرد .یک زن مسلمان ایرانی ، در هنگام ورود به اجتماع باید روسری اش مثل یک شال به گردن او آویزان باشد فقط طرحی از یک پوشش.فقط مثل یک دستمال ۴ گوشه ی یک متری ،باید از دو طرف در دستان او باشد و خود نشان بدهد که نگاه کنید با زبان بی زبانی من هم می گویم یک روسری هستم.

البته اگر از گردن او احیانا وسط خیابان پخش شود وبیفتد او بی تفاوت آن رابرمی دارد و می تکاند دوباره دور گردن خود می افکند چون می پندارد طوقی عذاب آور وغیر قابل تحمل وکنترل است نه روی سر اسم آن به اجبار روسری گذاشته شده .گاهی دو سوم سر و گاهی تمام سر از آن بی بهره وبرهنه می ماند .

مگر الگوی زن مسلمان را قرآن کریم معرفی نکرده در این آیه شریفه .آیا در مراسم عروسی ایرانی باید تمام دختران وزنان در یک شب عروسی از لحاظ بی حجابی از فرق سر تا نوک پا از زیر نگاه آقای داماد رد شوند که وارد سالن می شود تا برای مدت کوتاهی در کنار عروس خود عکس بگیرد . وچه شوخی وچه به جدی این نگاه تیز فردا به زبان او می آید که دیشب همه زنان ودختران به نوعی عروس محسوب می شدند زیرا لباس آنها از عروس مورد نظر نازک تر بود.

یا در کتابخانه های عمومی که وارد می شوید ،دیده می شود که در سالن های مطالعه دختران ،آرایشگاهی ترتیب داده اند . یکی موی خود را شانه می کند و….

صحیح است که ورود و خروج خانم ها وآقایان به کتابخانه های عمومی روزهای زوج وفرد مشخص شده است اما ممکن است این قانون حدود ۵۰% رعایت از طرف هر دو گروه خانم ها وآقایان نشود که این خود مشکلی بزرگ ایجاد نموده که تذکر چاره ساز نیست .

* حجاب سبب ایجاد امنیت برای زنان می شود

خلاصه ادامه ی آیه شریفه می فرماید : ذَلِکَ أَدْنَى أَن یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ

این به خاطر این است که اگر شناخته شوند مورد آزار دیگران قرار نگیرند

می فرماید کسی که پوشش کامل دارد در امنیت کامل به سر می برد از لحاظ اجتماعی ،اخلاقی وروانی زیرا بی حجابی ،آسیب های جبران ناپذیری در درون ذات خود دارد که به راحتی شناخته می شوند مثل حلقه حلقه ی یک زنجیر طولانی است.

* عوامل بی حجابی در جامعه :

۱- مزاحمت نامحرم برای خانم ها :یک امر غیر قابل انکار است زمانی که زنی پوشیده نباشد یا با وضعی تحریک کننده پا به عرصه ی اجتماع بازکند جنس مخالف را طبیعتا تحریک می کنند که به او نگاه کنند نتیجه ی این تحریک ها ایجاد مزاحمت است.

۲ -روابط نامشروع : با کمال ناباوری وتاسف حد ومرزی برای خود قائل نیست این روابط نه تنها در میان افراد مجرد بلکه در میان افراد متاهل چه زن وچه مرد دیده می شود .

۳- ازدست دادن همسر : مردان هوسران وهوس باز با وجود داشتن خانواده (زن وفرزند ) وعدم نیاز ارضاء جنسی نامناسب ،در پی روابط نامشروع بی توجهی وبی علاقگی به زن را به جان خود می خرند وچه بهای سنگینی می پردازند که خود نمی دانند .

۴ -طلاق:به دنبال مورد سوم بعد از ایجاد رابطه نامشروع وپنهانی در ارتباط زن ومرد هر زمان که بوی خیانت از دامن زن به مشام شوهر برسد مهر طلاق را در اجتماع به پیشانی او حک می کند وبرعکس اگر این روابط نامشروع از طرف مرد باشد و همسرش بویی ببرد احتمال جدایی یا جنجال خانوادگی به درصد بالایی می رسد .

۵-فروپاشی کانون گرم خانواده : روابط در خانواده به یک جهنم سرد تبدیل می شود به راحتی از هم پاشیده می گردد .

۶ – کاهش میزان ازدواج وتشکیل خانواده:متاسفانه مردان هوس رانی که غریزه ی جنسی خود را به صورت بی بند وباری و آزادانه ارضاء می کنند به طوری که دیگر نیازی به ازدواج در خود احساس نمی کنند و به راحتی این نیاز طبیعی وغریزی خدادادی را در وجود انسانی خود به دست خود سرکوب می کنند و به قتل می رسانند .

بی حجابی پیامدهای سنگین فردی،خانوادگی،اجتماعی،جسمی،روحی ،دنیوی واخروی دیگر دارد و آمار منتشره از روابط نامشروع ،آزارهای جنسی ،سقط جنین ،طلاق،ایدز، خودکشی،کم شدن ازدواج سرسرام آور می شود .

اما یک نکته مهم واساسی اینکه پدیده پوشش وحجاب فقط وفقط منحصر به زن و دختر نیست ،بلکه یک مرد ویک پسر هم با پوشش مناسب در اجتماع ظاهر شود ومتقابلا برای به وجود آمدن یک جامعه سالم وسعادت مندی ،قدمی هر چند کوتاه بردارد. باشد که با این اقدام او مسئله ی حجاب به راحتی جای پای خود را محکم کند تا هرگز جایی برای گذاشتن رد پای شیطان (خطوات) چه شیطان جن وشیطان انس وجود نداشته باشد.

شب ها وروزها سپری شوند بی آنکه نامی از بی حجابی روی زبان ها وروی اندام ها باقی بماند به امید آن روز …..

لینک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.