منشا بسیاری از آسیب‌های اجتماعی عدم توجه به فریضه امر به معروف است

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری تسنیم از اردبیل، حجت‌الاسلام امیر رشتبری در جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: رعایت مسائل مربوط به این فریضه واجب الهی از سوی مسئولان و دست اندرکاران ترویج این فریضه در جامعه همراه با اطلاع‌رسانی درست، افزایش ارتباط با مردم و آگاهی دهی به موقع به جامعه از برنامه‌های پیش بینی شده برای هدایت معنوی مردم، جامعه را به سمت درست هدایت می‌کند که باید دقت و توجه به این فریضه الهی بیش از پیش افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه در ارزیابی دقیق، وضعیت فرهنگی و اجتماعی راه‌اندازی گفتمان های مختلف با حضور اقشار مختلف مردم و استفاده از فکر و نظر جامعه شناسان و صاحب‌نظران در این زمینه باید در دستور کار نهادهای اجرایی قرار گیرد، افزود: در سالیان گذشته فریضه واجب امر به معروف و نهی از منکر تحت تاثیر تهاجم بیگانه قرار گرفته و این امر در بسیاری از موارد موجب جایگزین ضد ارزش ها به جای ارزش های والای معنوی و دینی شده است که همین موضوع در سطح جامعه بسیار نگران کننده بوده و توجه ویژه مسئولان و مدیران را طالب است.

رشتبری گفت: بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از عدم توجه به به فریضه امر به معروف و نهی از منکر نشات می‌گیرد که در این زمینه برخی از آسیب‌ها به صورت جدی تهدیدکننده جامعه هستند که باید برای جلوگیری از آنها فکر اساسی کرد.

امام جمعه خلخال با تاکید بر اهمیت برنامه‌های ستاد امر به معروف و نهی از منکر در سطح شهرستان خلخال بیان کرد: برای تقویت برنامه‌های ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان نیازمند افزایش تلاش اعضای این ستاد و اجرای مصوبات جلسات همراه با برگزاری مستمر و ماهانه جلسات ستاد هستیم که خوشبختانه تا به امروز نیز شاهد برگزاری مداوم این جلسات بودیم.

آمار طلاق در خلخال ۳۶ درصد کاهش یافت

فریدون بابایی نیز در ادامه این نشست اظهار داشت: توجه کم به امر ازدواج و دوری از آن یکی از علل اصلی طلاق می‌باشد که خوشبختانه در سطح شهرستان خلخال در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد کاهش ۳۶ درصدی طلاق بودیم.

وی با اشاره به اینکه فقدان مهارت لازم در بین همسران جوان یکی از علل اصلی طلاق است، افزود: در همین رابطه طرح مشاوره قبل از ازدواج در سطح شهرستان خلخال برای زوجین در آستانه ازدواج اجباری شده است تا بدین ترتیب تا حد امکان کمی از آمار طلاق در منطقه کاهش دهیم چرا که هم‌اکنون متاسفانه استان اردبیل رتبه اول کشوری در بحث آسیب گسست خانوادگی و طلاق دارد.

فرماندار خلخال تصریح کرد: باید اهمیت بحث امر به معروف و نهی از منکر به خوبی در سطح جامعه شناخته شود تا بتوان حد قابل قبولی از بسیاری از آسیب های اجتماعی جلوگیری کرده و در مهار آنها موفق عمل کرد که در این زمینه در شهرستان خلخال نیز به صورت دوره‌ای جلسه امر به معروف و نهی از منکر هر از گاهی با حضور مسئولان شهرستانی و به ویژه امام جمعه منطقه برگزار می‌شود.

بابایی با تاکید بر اهمیت مشاوره قبل از ازدواج و اجباری شدن آن در سطح استان و در تمامی شهرهای اردبیل گفت: نبود برنامه جامع در دستور کار دستگاه های اجرایی یکی از علل اصلی رشد قابل توجه طلاق در سطح استان اردبیل می‌باشد که همین امر سبب کشب رتبه اول کشوری استان اردبیل در آسیب گسست خانوادگی شده است.

لینک خبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.