نهی از منکر در مقابل مفاسد اقتصادی نیز جاری شود

 

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف؛ به نقل از خبرگزاری رسا در تبریز، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم، نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی در جلسه اخلاق حوزه علمیه صادقیه تبریز با تأکید بر این‌که تواضع و مردم‌داری یکی از مهم‌ترین توصیه‌های اخلاقی بزرگان دین است، اظهار داشت: هیچ کس با تکبر و خودخواهی محبوب قلوب نشده است.

وی با اشاره به احادیث و روایات متعدد وارده مبنی بر اهمیت تواضع میان مردم خاطرنشان کرد: رسول گرامی اسلام می فرمایند؛ «اِنّ أفضَل النّاسِ عبداً من تواضَعَ عَنْ رفعَهٍ » یعنی برترین انسان ها از نظر بندگی و عبودیت فردی است که متواضع باشد، در حقیقت تواضع انسان را عزیز می‌گرداند.

امام جمعه تبریز با بیان این‌که تواضع و فروتنی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اخلاقی برای روحانیت به شمار می رود، تصریح کرد: پیامبر اسلام(ص) می فرمایند؛ «إِنَّ اللّه تَعالى أَوحى إِلَىَّ أَن تَواضَعوا حَتّى لایَفخَرَ أَحَدٌ عَلى أَحَدٍ وَلایَبغى أَحَدٌ عَلى أَحَدٍ» به معنای آن‌که خداوند تبارک و تعالی به من وحی کرد که شما تواضع و فروتنی داشته باشید تا آنجا که هیچ کس بر دیگری فخر نفروشد و خود را بالاتر از دیگری نبیند.

وی یکی دیگر از ویژگی‌های مهم اخلاقی برای روحانیان و مبلغان دینی را عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر دانست و افزود: متأسفانه این فریضه واجب الهی تنها در امور جزئی همچون حجاب خلاصه شده است، در حالی‌که باید در مقابل بسیاری از مفاسد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه نهی از منکر صورت گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با تأکید بر این‌که عمل به این فریضه دینی تنها بر عهده روحانیان نیست، ابراز کرد: اگر امروز شاهد تخریب حقیقت مبانی دینی و اسلامی از سوی رسانه‌های معاند هستیم، بدان دلیل است که در صورت عمل به احکام و آیات الهی شاهد تحول عظیم و رو به جلو در جوامع اسلامی خواهیم بود.

وی با بیان این‌که نهضت امام خمینی در جریان انقلاب اسلامی ایران ابتدا با انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر آغاز شد، افزود: طلاب و روحانیان به این مسأله مهم توجه داشته باشند که امر به معروف و نهی از منکر زمانی کارساز خواهد بود که در کنار مردم باشیم، نه اینکه خود را در مقابل آنان تصور کنیم.

امام جمعه تبریز مقابله با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمنان را یکی از مهم‌ترین وظایف روحانیت در عصر حاضر دانست و گفت: تفرقه میان شیعه و سنی و همچنین اقوام مختلف، تخریب باورهای دینی، رواج بی‌تفاوتی میان نسل جوان نسبت به احکام الهی، ترویج فضای یأس و ناامیدی و زیرسؤال بردن نظام اسلامی از مهم‌ترین اهداف دشمنان در قالب جنگ نرم است.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.