آیت الله آملی لاریجانی رئیس محترم قوه قضاییه

جریانی به دنبال ترویج نگاه غربی به زن در کشور است

عده ای با پشتوانه سلطه رسانه ای غرب در جهان تلاش می کنند که فرهنگ منحط غربی بویژه در مورد زنان را به جوامع اسلامی از جمله کشور ما تزریق کنند. همه دلسوزان نظام و فعالان فرهنگی باید به هوش باشند و دست ها و زبان هایی را که در جهت ترویج فرهنگ مذکور حرکت می کنند مورد امر به معروف و نهی از منکر قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه: آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی، با تبریک میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س) تصریح کرد: روز بزرگداشت مقام زن و مادر را به همه بانوان ایران که پای به پای مردان در همه عرصه ها تلاش می کنند، کانون خانواده را گرم نگه می دارند و پشتوانه فکری و روحی برای خانواده هستند، تبریک می گوییم.

نوع نگاه قرآن به زن از افتخارات مسلمانان است

رئیس قوه قضاییه یکی از افتخارات مسلمانان را نوع نگاه قرآنی به زن دانست و ادامه داد: قرآن در دورانی نازل شد که عرب جاهلیت دختران را زنده به گور می کردند. قرآن کریم قتل نفس محترمه را به نحو اطلاق منع می‌کند و در خصوص کشته شدن دختران بی‌گناه آن را یکی از گناهانی می‌شمرد که از بابت آن در روز قیامت سوال می‌شود: «و اذا الموؤده سئلت بایّ ذنب قتلت» البته نگاه قرآنی به همین جا ختم نمی شود بلکه در آیات گوناگون، زن و مرد را در ارتقاء معنوی همسان می‌بیند.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به تعابیر قرآنی نظیر «مؤمنین و مؤمنات» و «مسلمین و مسلمات»، زنان را در ترقی معنوی همسان مردان از نگاه قرآن کریم عنوان کرد و افزود: در سوره مبارکه آل عمران بعداز آیات پرمعنایی که قرائت آنها در سحرگاهان توصیه شده است و در آنها خطاب ربّنا تکرار می‌شود، خداوند می فرماید « فَاسْتَجَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّی لَا أُضِیعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِّنکُم مِّن ذَکَرٍ أَوْ أُنثَى» یعنی بعداز آن همه طلب و تقاضا از محضر حق تعالی خداوند می فرماید: «دعاهایشان را پروردگارشان اجابت کرد، همانا من عمل هیچ فردی از شما اعم از زن و مرد را ضایع نمی کنم». این شاهدی است بر این مدعا که از نگاه قرآن میان زن و مرد به لحاظ ارتقای معنوی هیچ تفاوتی وجود ندارد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به جایگاه یکسان زن و مرد در حیات حقیقی انسان، اظهار کرد: قرآن حیات حقیقی انسان را حیات اخروی می‌داند: «و اِنَّ الدَارَ الْآخِرَهَ لَهِیَ الْحَیَوانُ لَوْ کانُوا یَعْلَمُون» (عنکبوت آیه ۶۴) مسئله اساسی در زمان ما این است که این نگاه قرآنی به خوبی دیده شود و رواج یابد. براساس این نگاه که یک نگاه توحیدی است و در سراسر قرآن جریان دارد، به بندگان تذکر داده می شود که اساسی ترین موضوع، سلطنت مطلق خداوند و حیات حقیقی است. در این نگاه معیارهایی وجود دارد که طبق آن معیارها تفاوتی میان زن و مرد نیست.

تفاوت های زن و مرد در حیات دنیوی تابع الزامات حقوقی است

آیت الله آملی لاریجانی وجود برخی تفاوت ها در حیات دنیوی میان زن و مرد نظیر حق حضانت، ارث و … را تابع برخی الزامات و اختلافات حقوقی دانست و گفت: این موارد، اساس حیات ما را نساخته است بلکه ریشه حقیقی وجود ما در همان معیارهای مورد تأکید قرآن است. وقتی نگاه قرآن به زن و مرد اینگونه است چرا باید وقت خود را برای تأکید بر تفاوت های جنسیتی تلف کنیم؟

رئیس قوه قضاییه با اشاره به سخنی از مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، تصریح کرد: ایشان به نکته جالبی اشاره کرده و می فرمایند قرآن برای نمونه های کفر و ایمان از هر کدام دو زن را مثال می‌زند با اینکه در طول تاریخ بشریت اولیا و صالحان بسیاری در میان پیروان انبیاء وجود داشته‌اند. قرآن برای نمونه مربوط به مؤمنان، همسر فرعون و حضرت مریم (س) و برای کفّار نیز همسر لوط و همسر نوح را مثال می زند. این زنان نمونه هایی برای زنان کافر یا مومن نیستند بلکه مثال هایی برای مؤمنین اعم از زن و مرد و برای کفّار هم اعم از زن و مرد به شمار می روند و این نکته واقعاً قابل توجهی است که چطور برای نمونه مؤمنان و نمونه کفّار از میان زنان مثال زده شده است.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: امروز جهان اسلام و خصوصاً جمهوری اسلامی متهم به نقض حقوق زنان است. این اتهامات نیز از سوی فرهنگ منحط غربی و کسانی که در این فرهنگ رشد کرده‌اند متوجه جهان اسلام می شود که بر مبنای ارزشهای ابداعی خود به وزن کشی حقوقی رفتارها می پردازد. بی تردید وقتی یک تمدن از ۵۰۰ سال قبل انسان را جایگزین خدا می کند و او را محور قرار می دهد، حقیقت انسانی در نگاه این تمدن تنزل می یابد و بر این مبنا اختلاف معیارهای ما با آن تمدن آشکار می شود.

رئیس قوه قضاییه توضیح داد: وقتی در یک تمدن، زن و جسم او تبدیل به ابزاری برای شهوت رانی، سود اقتصادی، کاسبی شرکت های بزرگ و مادیاتی از این سنخ می شود، مطمئناً جوامعی که معیارهایشان با این شاخص ها متفاوت است متهم به نقض حقوق زنان خواهند شد.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه در زمینه عفاف و حجاب جریانی بر خلاف انصاف و عقلانیت به راه افتاده است، گفت: امروز زنان جامعه ما پای به پای مردان و در برخی موارد مصمم تر و شجاع تر از بسیاری از مردان گام برمی دارند. مدتی قبل مصاحبه یک بانوی سالخورده از اهالی کرمان که سه تن از نزدیک ترین افراد خود را در جبهه جنگ تقدیم اسلام کرده بود، پخش می شد، وی همسر، پدر و فرزند خود را در راه اسلام و انقلاب تقدیم کرده بود. انسان وقتی به کلمات و نوع بینش این بانو نگاه می کرد می دیدکه قدرت روحی او از هر مردی بیشتر است و با اینکه از سن و سال او این طور بر می آمد که چندان تحصیلات بالایی ندارد اما با توجه به سخنانش به لحاظ بصیرت و شجاعت و استحکام در دفاع از اسلام، مدرس هر درس خوانده ای بود. این زنان همان کسانی هستند که حضرت امام (قدس الله نفسه الزکیه) می فرمود دفاع بر آنها همانند مردان واجب است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه امروز در کشور ما هزاران تن از این شیرزنان حضور دارند که در استحکام رأی ، بصیرت و حضور در خط مقدم هر جبهه ای پیشگام تر از بسیاری از مردان هستند، مادران، همسران و دختران شهدای مدافع حریم ولایت را از جمله آنان دانست و تأکید کرد: انسان باید در مقابل عظمت روحی این بانوان سر تعظیم فرود آورد.

از نگاه غرب زیبایی ظاهری زن ملاک است

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به نگاه مقابل این دیدگاه که از سوی غرب ترویج می شود، اظهار کرد: زن نمونه از نگاه آنها زنی است که زیبایی ظاهری داشته باشد و این به معنای فراموش کردن همه جنبه های معنوی است. اینکه جشنی برپا و زنی را به عنوان سلطان زیبایی معرفی کنند، نشان می دهد که نگاهشان به چه میزان با معیارهای قرآنی فاصله دارد.

رئیس قوه قضاییه به همه مردم و مسئولان هشدار داد: عده ای با پشتوانه سلطه رسانه ای غرب در جهان تلاش می کنند که فرهنگ منحط غربی بویژه در مورد زنان را به جوامع اسلامی از جمله کشور ما تزریق کنند. همه دلسوزان نظام و فعالان فرهنگی باید به هوش باشند و دست ها و زبان هایی را که در جهت ترویج فرهنگ مذکور حرکت می کنند مورد امر به معروف و نهی از منکر قرار دهند.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه هیچ منعی در کشور ما برای حضور زنان در عرصه های گوناگون اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و … وجود ندارد، بر ضرورت حاکمیت نگاه عمیق قرآنی و انسانی به زن تأکید کرد و گفت: شایسته است که از ایام میلاد عظیم حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن و مادر برای واکاوی نگاه الهی و اخلاقی به زن و بازگشت به ارزشهای انسانی بهره مند شویم.
منبع: پرتال جامع قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران


همچنین ببینید

راهکار اجرایی فرهنگ عفاف و حجاب از مهمترین وظایف ستاد امر به معروف و نهی از منکر است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از همراهان خبر، خلیل صالحی عصر امروز ‌در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.