رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان؛

وظیفه مسئول جامعه اسلامی است جلوی منکر را بگیرد/حجاب برای زنان ارزش‌ آفرین است

اگر کسی در جامعه اسلامی یکی از ضوابط شرعی را رعایت نکرد امر به معروف و نهی از منکر داریم ولی در بعضی مواقع امر به معروف و نهی از منکر عمومی جلوی یک خلاف را نمی گیرد در این مواقع یک مسئول باید باشد و جلوی عمل منکر را بگیرد.

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از دانشجو سلام؛ نشریه مستقل پیشداد از دانشگاه گلستان با حجت اسلام و المسلمین دکتر سید علی طاهری رییس دانشگاه آزاد اسلامی گرگان‌ و ‌نماینده گرگان و آق‌قلا در دوره نهم مجلس شورای اسلامی گفتگویی انجام داده اند؛ که در ادامه می خوانید:

پیشداد؛ فلسفه‌‌ حجاب چیست؟

طاهری؛ رعایت حجاب نه تنها برای خود زن ارزش می آفریند بلکه می تواند خانواده،‌اجتماع،‌…را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

همان طور که رعایت آن به عنوان یک امر ضروری می تواند مفید باشد عدم رعایت آن نیز پیامدهایی منفی دارد.

پیشداد؛ آیا حجاب با آزادی زنان در جامعه منافات ندارد؟

از نظر خلقت خدادادی خداوند متعال خلقت خانم ها را به گونه ای قرار داده است برای جنس مخالف جذابیت داشته باشد این جذابیت هم برای این است که زمینه ازدواج مرد و زن فراهم شود و از طریق ازدواج نسل بشر باقی بماند.

بنابراین این جذابیت دلیلش معلوم می شود اگر این جذابیت همراه با شرایط و لوازمی نباشد به جامعه آسیب وارد می شود بیشتر از همه به زن ها و خانم ها آسیب وارد می شود به همین جهت در اسلام آمده است که در کنار جذابیت هایی که برای آقایان و خانم ها وجود دارد خانم ها باید بیشتر این مفاهیم را رعایت کنند تا ضمن اینکه شرایط معمول برای ازدواج فراهم شود و از آسیب های اجتماعی،‌جسمی،‌روحی، با نوع پوشش اسلامی جلوگیری شود.

پیشداد؛ آیا حکومت می تواند یا بر او لازم است از بدحجابی یابی حجابی بعضی از خانم هایی که در این امر مهم کوتاهی می کنند،‌جلوگیری نمایند؟‌

بله حکومت اسلامی موظف است برای اجرای احکام اسلامی مسئول تعیین کند. اگر کسی در جامعه اسلامی یکی از ضوابط شرعی را رعایت نکرد امر به معروف و نهی از منکر داریم ولی در بعضی مواقع امر به معروف و نهی از منکر عمومی جلوی یک خلاف را نمی گیرد در این مواقع یک مسئول باید باشد و جلوی عمل منکر را بگیرد.

پیشداد؛ جمله معروف حجاب مصونیت است نه محدودیت “شهید‌مطهری”‌را تفسیر کنید‌

همان طور که بیان کردم اگر خانم ها در جامعه بدون حجاب باشند خودشان آسیب می بینند. حجاب یک مصونیت برای فرد ایجاد می کند که از خودشان مراقبت کنند نسبت به این که حجاب برتر دارند و افراد به حریم شان تجاوز نکنند و احترامشان حفظ شود درواقع حجاب برای خانم یک حریم می باشد در مقابل افرادی که حریم یا پوشش مناسب اسلامی ندارد.

پیشداد؛ وجود حجاب در جامعه چه آثار مثبتی می تواند به همراه داشته باشد؟‌

وجود حجاب دو اثر دارد یک اثر برای شخص باحجاب می باشد که خودش را مصون می دارد تا از ضررها و زیان ها جلوگیری می شود.

نفع دوم جامعه می باشد جامعه ای که خانم ها در آن رعایت مسائل شرعی را می کند از لحاظ روحی و روانی یک آرامش در فرد ایجاد می کند و حفظ حجاب موجب آرامش در جامعه می شود و تبعات منفی که گریبان جامعه را می گیرد کم تر می شود.

پیشداد؛ از نظر جنابعالی علل کم توجهی به عفاف در جامعه چیست؟

یکی از عوامل این است که امروز دشمنان اثر حجاب را در حفظ شرایط اسلامی یک جامعه دیده اند سرمایه گذاری سنگینی کرده اند تابی حجابی را در جامعه ترویج بدهند و هجمه های سنگین فرهنگ غربی که ضد حجاب است برای تخریب حجاب اسلامی دانست.

عامل دوم جامعه ما متناسب بر شرایط جمهوری اسلامی مدیرانی که در شرایطی در بخش های مختلف هستند خودشان صد در صد مستلزم تقویت حجاب ندیده اند برخی مدیران هم خودشان حجاب را هم در خانواده ها ترویج می دهند و هم در جامعه اسلامی خودشان.

عامل سوم جامعه ما متناسب با امکانات روز نتوانسته به شیوه های جذاب و هنری اثرگذار این واجب بسیار مهم دینی را تبلیغ کند.

پیشداد؛ به نظر شما چند فیلم یا سریال برای تقویت حجاب درست شده است؟‌

یک زمان صدا سیما به سمت ترویج حجاب برتر پیش رفت اما در برهه ای دیگر کم تر و ضعیف شده اینها همه اثر گذار هستند.

پیشداد؛ عده ای معتقدند اگر افراد در انتخاب نوع پوشش مثل جوامع اروپایی آزاد باشند مشکلات کم تری به جود میاید،‌این دیدگاه درست است؟‌

معمولاً افرادی که این نظر را دارند دو دلیل برای نظرشان دارند، یک دلیل ‌این است که خبر ندارند در محیط های آمریکایی و اروپایی چه آسیب هایی برای خانم ها و جامعه ایجاد کرده است یا با غرض در پی تضعیف حجاب در جامعه هستند.

آمار واقعی از کشورهای غربی و اروپایی نشان می دهد بی حجابی موجب بروز و زیان های فراوان برای جامعه و خانم ها شده است در نتیجه از هم پاشیدگی کانون خانواده بیداد می کند حتی در محیط های اداری یا محیط های امنیتی.

پیشداد؛ راز حجاب و عزت نفس در چیست؟‌؛

تعریف عزت نفس در آقایان و خانم ها متفاوت می باشد در یک خانم عزت نفس تعریف هایی دارد اگر یک خانم می خواهد در جامعه احترام و عزت نفسش حفظ و خوار نشود باید نشان که همان حجاب برتر می باشد در جامعه اسلامی اجرا کند.

پیشداد؛ سؤال مهم اتفاقات دختر خیابان انقلاب را چگونه ارزیابی می کنید؟‌

برنامه ریزی برای این اتفاق از خارج کشور مهیا شده بود و در شبکه های مختلف تلویزیونی و شبکه های مجازی شروع شد یک برنامه مدون حساب شده برای اینکه از طریق برداشتن حجاب اعتراضشان به نظام اسلامی اعلام کنند.

طبیعی است که وقتی دشمن می خواهد وارد کانال فضای یک جامعه بشود اعضای جامعه اسلامی و مسئولین هوشیار در مقابل این پدیده باید با ایستند.

در پایان همه ما وظیفه داریم در قبال این مسائل مهم اطلاعات لازم را به نسل جوان بدهیم.

پیشنهاد می کنم اگر خانم ها می خواهند بیشتر با احکام اسلامی در مورد حجاب و دیگر موارد آشنا شوند کتاب حقوق زن در اسلام اثر شهید مطهری را مطالعه کنند.

گزارش از:‌ راضیه اسلامی
منبع: دانشجو سلام


همچنین ببینید

تکریم مسافران معلول درکارگاه آموزشی امر به معروف و نهی از منکر رانندگان اراکی

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف تکریم مسافران معلول درکارگاه آموزشی امر به معروف و نهی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.