حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید جواد آیت‌اللهی امام جمعه موقت یزد

گلایه امام جمعه موقت یزد از بی تفاوتی مسئولان به امر به معروف و نهی از منکر

امروز در استان دارالعباده یزد شاهد این هستیم که جریانی به دنبال ترویج فساد وبی حجابی است و عده ای در استان از روی عمد به احکام الهی و اسلامی پشت کرده و فحشا را تبلیغ و ترویج می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید جواد آیت‌اللهی در آیین خطبه‌های آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته شهر یزد با اشاره به در پیش بودن سالروز شهادت حضرت امام موسی کاظم (ع)، به بیان مناقب و فضائل این حضرت پرداخت.

امام‌جمعه موقت یزد همچنین با اشاره به اینکه ۲۶ ماه رجب نیز با سالروز وفات حضرت ابوطالب(ع) مصادف است، اظهار داشت: ایشان شخصیتی هستند که در احادیث درباره ایمانشان آمده است، اگر ایمان جناب ابوطالب را در یک کفه ترازو بگذارند و در کفه دیگر ایمان مردم را قرار دهند، ایمان حضرت ابوطالب سنگین‌تر خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه جناب ابوطالب در بین شیعیان غریب هستند و از فضائل ایشان کمتر سخن گفته می‌شود، یادآور شد: سالروز وفات ایشان فرصتی مناسب است تا با برگزاری مجالسی در دارالعباده یزد، یاد این شخصیت گران‌قدر و مؤثر زنده شود و فضائلشان مطرح شود.

خطیب این هفته نماز جمعه یزد در ادامه به در پیش بودن سالروز شهادت، شهید محمدباقر صدر، شهید سید مرتضی آوینی و شهید صیاد شیرازی اشاره کرد و اظهار داشت: تفکر درباره اینکه شهدای ما جان گران‌قدر خود را درراه چه هدفی فدا کردند و برای چه آرمانی از جان خود گذشتند باید موردتوجه قرار بگیرد.

آیت‌اللهی با تأکید بر اینکه آنچه مسلم است این است که شهدا برای اهداف دنیایی جان خود را فدا نکردند و ذره‌ای حب و علاقه به دنیا و مقام در دل آن‌ها وجود نداشته، اذعان کرد:شهدا برای زنده کردن احکام اسلامی و درراه اسلام و قرآن جان خود را فدا کردند و از دنیا دست کشیدند.

انتقاد از وجود بانکداری ربوی در جامعه اسلامی

این مدرس حوزه علمیه بابیان اینکه متأسفانه در جامعه امروز بعضی از اهداف قرآن و احکام اسلامی فراموش‌شده، اذعان کرد: بانکداری ربوی و رباخواری در جامعه اسلامی نباید جایگاهی داشته باشد و امروز شاهد این هستیم که علی‌رغم تذکرهای جدی و مکرر علما و مراجع تقلید همچنان مسئولین نسبت به این مهم بی‌تفاوت هستند.

خطیب نماز جمعه یزد ادامه داد: متأسفانه کسب‌وکار و درآمدزایی حلال در جامعه امروز کمتر موردتوجه قرارگرفته است و این موارد زیبنده جامعه اسلامی نیست.

امام‌جمعه موقت یزد با انتقاد از اینکه مظاهر فساد و فحشا و بی‌حیایی نیز روزبه‌روز در جامعه بیشتر می‌شود، خاطرنشان کرد: امروز در استان دارالعباده یزد نیز شاهد این هستیم که جریانی به دنبال ترویج فساد وبی حجابی است و عده ای در استان از روی عمد به احکام الهی و اسلامی پشت کرده و فحشا را تبلیغ و ترویج می‌کنند.

مسئولین نسبت به امربه‌معروف و نهی از منکر بی‌تفاوت هستند

وی به اشاره به اینکه ترویج فساد و بی‌حجابی در استان، دهن‌کجی به ۴ هزار شهیدی است که مردم این دیار درراه اسلام تقدیم کرده‌اند، بیان داشت: اگر شهدا در آخرت جلوی ما را بگیرند و بگویند ما درراه اسلام و احیای احکام الهی جان خود را داده‌ایم، شما در این راه چه کرده‌اید، و چرا در برابر فساد سکوت کرده‌اید، ما چه جوابی داریم که به آن‌ها بدهیم.

خطیب این هفته نماز جمعه یزد با تأکید بر اینکه امربه‌معروف و نهی از منکر تنها راه‌حل جلوگیری از ترویج و گسترش فساد و گناه در جامعه است، عنوان کرد: امربه‌معروف و نهی از منکر مراحلی دارد که مراحل بالای آن مربوط به حکومت و مسئولین است.

آیت‌اللهی بابیان اینکه مسئولین تاکنون قدم جدی در این راه برنداشتند و ظاهراً به فکر انجام آن نیز نیستند، خاطرنشان کرد: مسلماً اگر بخواهند مسئولین در این مسیر اقدامی کنند، خواهند توانست و موفق خواهند بود.

امام‌جمعه یزد در این راستا ادامه داد: به‌طور مثال الزامی کردن بستن کمربند ایمنی، که البته اقدامی شایسته و لازم بود؛ نمونه‌ای است که مسئولین با موفقیت توانستند آن را در جامعه ترویج کنند؛ حال این موضوع مطرح است که چرا مسئولین درراه اجرایی کردن دستورات حضرت حق و احکام الهی اقدامی جدی نمی‌کنند.

اثربخشی امربه‌معروف و نهی از منکر درگرو فراگیر شدن آن در جامعه است

وی با تأکید بر اینکه مراحل پایین امربه‌معروف و نهی از منکر وظیفه عموم مسلمین و مردم جامعه اسلامی است، اظهار داشت: امربه‌معروف و نهی از منکر همچون سایر واجباتی نظیر نماز و روزه، باید موردتوجه قرار بگیرد.

این مدرس حوزه علمیه اثربخشی این حکم الهی را درگرو فراگیر شدن آن دانست و تصریح کرد: اگر عموم مردم دین‌دار و حزب‌اللهی با زبانی نرم و رویی گشاده و با منطق و استدلال نسبت به امربه‌معروف و نهی از منکر اقدام کنند، قطعاً فساد و گناه در جامعه به‌طور چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.

اشاره به تقدس مسجد ملا اسماعیل یزد، به‌عنوان محل برگزاری نماز جمعه و بیان مطالبی پیرامون ضرورت و ثواب مشارکت در طرح گسترش و بازسازی این مسجد از دیگر مطالب بیان‌شده توسط حجت‌الاسلام آیت‌اللهی در خطبه های نماز جمعه این هقته شهر یزد بود.


همچنین ببینید

امربه‌معروف در حقیقت نوعی بیان برای اصلاحِ عیب تخلف از قانون شرع است

آیت الله اراکی گفت: قرآن کریم می‌فرماید حکومت باید با خواسته مردم باشد. اما اگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.