حجت الاسلام محسن مهاجرنیا؛ استاد حوزه:

امر به معروف و نهی از منکرِ حاکمان تعطیل شده است

یکی از مهم ترین فلسفه‌های امر به معروف و نهی از منکر، نصیحت، ارشاد، نقد و خیرخواهی حاکمانِ جامعه است. چون یکی از موضوعاتی که در روایات متعدد به ما می‎گوید «النصیحة الائمة المسلمین» است که امروز تعطیل شده است.

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرآنلاین، حجت الاسلام محسن مهاجرنیا در دومین جلسه مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم در سال جاری با موضوع راهبردهای اصولگرایی در دهه پنجم انقلاب اسلامی، گفت: اگر بخواهیم به نقاط ضعف و قوت درون جریان انقلابی و اصولگرایی بپردازیم، نقاط ضعف و قوتی در کنار امتیازاتی مشاهده می شود که جای دیگر نیست و همین پایبندی به یک سری اصول، اخلاقیات، اعتقادات، باورها و مسائل تکلیفی، از نقطه قوت‌های ماست.

وی با تصریح بر اینکه یک سری نقطه ضعف‏‎ها هم داریم، افزود: این تشتتی که در درون جریان وجود دارد و بی اعتمادی که ایجاد شده در کنار بی برنامگی و خود‎رأیی که معمولاً هر جریان فکری، فقط حرف خودش را قبول دارد و انحصارطلبی که احیاناً دیده می‎شود، نقاط ضعفی است که وجود دارد.
استاد حوزه و دانشگاه افزود: تهدیدات بیرونی مانند مشکلات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی وجود دارند که این تهدیدها شکننده هستند و چون انقلاب اسلامی متکی به مقبولیت اجتماعی و افکار عمومی است، اگر نتوانیم افکار عمومی را اقناع کنیم که دولت اقتدار دارد و نظام می‎تواند مشکل خود را حل کند، باعث تضعیف مقبولیت اجتماعی می شود و این تهدید است.
وی تاکید کرد: ما با همه مشکلاتمان، با همه گرفتاری‎های اقتصادی، هنوز در مقابل ابرقدرت‎ها ایستادیم. هنوز حرف اول ابرقدرت‎ها یعنی پنج کشور اول اروپا به اضافه آمریکا و اسرائیل، راجع به ماست. درست است که تهدید می‎کنند ولی برای ما فرصت است. یعنی ما هنوز قدرتمندیم، زنده‎ایم و فعال. ما هنوز در سطح ابرقدرت‎ها حضور و ظهور داریم. این‏ها فرصت‎هایی است که باید تقویت شوند و به مردم روحیه بدهند.
حجت الاسلام مهاجرنیا با اشاره به ضرب المثل عربی «کثیرالرماد» که به خانه پرمیهمان و پرخرج اشاره دارد، گفت: کسی که می‎خواهد بزرگی کند باید خرج کند. تعارف هم ندارد. شمایی که می‎خواهید انقلاب صادر کنید، مقابل امریکا و اسرائیل بایستید و بِرند مقابله با استکبار به اسم شما باشد باید در مقابل طبق قانون اساسی از مستضعفین هم حمایت کنید، باید هزینه آن را هم بدهید.

جریان های اصولگرا و اصلاح طلب تلاش دارند همدیگر را خنثی کنند
نویسنده کتاب آسیب شناسی جریان اصول گرایی گفت: متأسفانه جریان های اصولگرا و اصلاح طلب همه همّ و غمشان را گذاشته اند تا همدیگر را خنثی کنند و این به ضرر انقلاب است. کلیپ‎هایی که با هزینه ها و منابع مالی مبهم ساخته می شود، نشان می‎دهد که برخی از این طیف ها نسبت به مسائل مهم بی توجه هستند.
وی با اشاره به تحلیل های صورت گرفته نسبت به حمله آمریکا به سوریه تصریح کرد: تحلیل‎ها فوق العاده ضعیف، کم عمق و غیراستراتژیک بود که این نشان می دهد جریان اصولگرا و اصلاح طلب ما روی مسائل راهبردی متمرکز نیستند.
وی در ادامه با تبیین انواع راهبرد تدبیری، به پنج راهبرد آن اشاره کرد و گفت: «راهبرد حفظ و تقویت نظام»، «‌راهبرد امر به معروف و نهی از منکر»، « راهبرد تولی و تبری»، «راهبرد اتحاد وانسجام بخشی» و «راهبرد آتش به اختیار» از راهبردهای تدبیری هستند.
مهاجرنیا در ادامه به راهبرد امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: ما نسبت به این فریضۀ بزرگ بسیار بی‎توجه هستیم. حقیقتاً هم رفع تکلیف و فراموش شده است. برای چه قرآن با نگاه راهبردی می‎فرماید شما بهترین امت هستید. برای آن که راهبرد کلانی به نام امر به معروف دارید. یعنی با این راهبرد شما جامعه‎تان را اصلاح و سالم‎سازی می‎کنید، آسیب‎ها را برطرف می‎کنید و حرکت می‎دهید.
وی افزود: بعضی‎ها فکر می‎کنند امر به معروف و نهی از منکر یک عامل بازدارنده است. در حالی که امر به معروف و نهی از منکر بزرگترین قانون حرکت‎ دهندۀ الهی است و چهار ستون دین روی این قانون استوار است

اصولگرا هستیم یعنی چه؟
استاد حوزه و دانشگاه دومین کارکرد این قانون را ایجاد حفظ و گسترش ارزش ها دانست و افزود: شما می گویید اصولگرا هستیم، بگویید «اصولگرا هستیم» یعنی چه؟ یعنی چه کاری کنیم که اسم ما را اصولگرا بگذارند؟
وی توضیح داد: ما اولاً باور داریم به همۀ اصول و ارزش‌های اسلام و ارزشهایی که انقلاب اسلامی برای ما ایجاد کرده است. ما به نظام ولایت فقیه باور داریم و عدالت، دین، معنویت و اخلاق، اصول ما هستند. کار امر به معروف و نهی از منکر هم این است که این‎ها را ایجاد و حفظ کرده و گسترش می‌دهد.
وی امر به معروف را مولد معروف دانست و با اشاره به اینکه در جامعه ما متاسفانه معروف ها کم رنگ و مبهم و حتی در مواردی به منکر تبدیل شده است، اظهار داشت: چه کسی باید اینها را بازسازی، بازآفرینی، تولید، افزایش و شرح بدهد؟ حوزه علمیه، فقها، مجتهدین و علماء، وظیفه اینها این است که در جامعه ارزش تولید کنند. یک عده‎ای موظف هستند آن را حفظ کنند و یک عده ای هم گسترش دهند.
مهاجرنیا افزود: جریان اصولگرایی که مدعی حراست از اصول انقلاب اسلامی است باید در خط مقدم راهبرد حفظ ارزش ها باشد. اصولگرایی تنها در ایام انتخابات شورای شهر و مجلس و ریاست جمهوری و… نیست. فقط سیاسی هم نیست. متاسفانه جریان اصولگرایی، راهبرد اساسی اصلاح جامعه اسلامی یعنی امر به معروف و نهی از منکر را فراموش کرده است.

وی در ادامه به فلسفه جلوگیری از انحرافات و مفاسد و کنترل آسیب‎ها اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین فلسفه‌های امر به معروف و نهی از منکر، نصیحت، ارشاد، نقد و خیرخواهی حاکمان جامعه است. چون یکی از چیزهایی که در روایات متعدد به ما می‌گوید «النصیحه الائمه المسلمین» است که امروز تعطیل شده است.


همچنین ببینید

امر به معروف و نهی از منکر دخالت در امور دیگران نیست

خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از پیام خوزستان، نماینده ولی فقیه در دانشگاه های خوزستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.