استاد حوزه:

امر به معروف و نهی از منکر یکی از بنیادهای اصلاح جامعه اسلامی است

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی سبک و سیره امام در مواجه با استکبار و نظام سلطه) با حضور حجت‌الاسلام حامد وفسی، استاد حوزه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌ و گو شد.

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف حجت‌الاسلام حامد وفسی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: بین حق و ظلم یک رابطه مشخص وجود دارد که برای تشخیص این دو از هم باید تعریفی از حق و ظلم ارائه داد. وقتی سخن از حق به میان می‌آوریم در واقع حق در چند حوزه اتفاق می‌افتد، نخست حق در مساله نفس ماست که وقتی رعایت نشود به شخص و بعد به دیگران ظلم می‌شود. بعد از آن مساله حق‌الناس است که حوزه‌های مختلفی دارد اما در یک موقع ظلم به فرد است و گاه ظلم به خانواده و بعد به اجتماع است که حق‌الناس حساب می‌شود.

وی افزود: یک موقعی هست که اصلا حق‌الناس نیست و حق‌الله است و مکتب مطرح است، لذا آن موقع در سطح مکتب مطرح می‌شود و دیگر ظلم به جامعه نیست، بلکه در حق کل بشریت این اتفاق می‌افتد، به همین دلیل ظلم نیز چند بعد پیدا می‌کند، آن قسمتی که مسئولان باید مواظب نفس خود باشند با احساس مسئولیت قبول پست کنند، بسیار مساله بنیادی است و وقتی ما نفس خودمان را در معرض مسئولیت قرار دهیم و به نفس خود مراجعه کنیم و یادمان باشد هر انسانی نسبت به خودش بصیرت دارد.

این استاد حوزه ادامه داد: لذا اگر در بررسی مسئولیت با نفس خود به این نتیجه رسیدیم که تقوای لازم را نداریم از پذیرفتن مسئولیت خودداری کنیم. اما یک نقش مهم به خود مسئولان دیگر برمی‌گردد که نسبت به یکدیگر نظارت داشته باشند و یک بخش بسیار مهم دیگر آن به مردم مسلمان مربوط است که آنها باید بر کار مسئولان نظارت داشته باشند. همچنان‌که در اصل ۸ قانون اساسی نیز آمده است و یکی از بنیادهای اصلاح جامعه اسلامی است که هم حکومت و حاکمان باید امر به معروف و نهی از منکر کنند و هم مردم باید حاکمان را امر به معروف و نهی از منکر کنند.

حجت‌الاسلام حامد وفسی گفت: نکته بسیار مهم در اصل ۸ قانون اساسی این است که وظیفه حکومت نسبت به خودش و مسئولانی که طراز اول هستند یا مسئولان رده‌های دوم و سوم مکلفند که امر به معروف و نهی از منکر انجام شود، همچنین قانونی که در ابتدای انقلاب تصویب شده شامل اعلام دارای‌های مسئولان کشور به قوه قضائیه است.

وی افزود: اما نکته مهم‌تر این است که باید مبنای زندگی تمام مسئولان و خانواده‌هایشان شفاف‌سازی شود. به طوری که در برخی از کشورهای اروپایی شفاف‌سازی انجام می‌شود و سایت‌هایی وجود دارد که در آن درآمد مسئولان را نمایش می‌دهد و هر کس مراجعه کند می‌فهمد که مسئولان کشورش چه قدر دارایی و درآمد دارند.

لینک خبر


همچنین ببینید

احیای امر به معروف در پیست اسکی کوهرنگ

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری بسیج از استان چهارمحال و بختیاری؛ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.