امر به معروف و نهی از منکر تجلی مسئولیت پذیری جامعه است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی : الهام نوراللهی، مسئول مرکز تخصصی تفسیر علوم قرآنی حوزه علمیه خواهران کرمانشاه در نشست با خانواده پاسداران بسیج دانشجویی  اظهار داشت: یکی از ویژگی های جامعه منتظر و نیز شخص حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه و یاران ایشان بنا بر آنچه در اخبار و روایات اسلامی ذکر شده، امر به معروف و نهی از منکر است. در همین رابطه از امام محمد باقر علیه السلام نقل شده است که فرمودند: «امام مهدی عجل الله تعالی فرجه و اصحاب و یاران ایشان، همه آمر به معروف و ناهی از منکر هستند.»

این مسئول ریشه اصلی این فریضه الهی را خیرخواهی و محبت دانست و افزود: طبق فرموده های بزرگان دین بی توجهی به امر به معروف و نهی از منکر منجر به هلاکت هر جامعه ای می شود که بر همین اساس اسلام نقش اساسی و محوری به آن داده است.

وی، از اسلام به عنوان دینی پویا، و در حال رشد و تکامل یاد کرد که پیروان خود را برای تقویت این دین الهی به فریضه امر به معروف و نهی از منکر دعوت می کند و اگر این واجب کفائی به درستی در جامعه پیاده شود، بدون تردید جامعه ای پویا و به دور از هر گونه فساد و نابسامانی های موجود خواهیم داشت.

نوراللهی احترام به طرف مقابل را مهمترین بخش در اجرای امر به معروف و نهی از منکر بیان کرد و یادآور شد: این مهم باید به گونه ای در جامعه اجرا شود که منجر به عکس العمل ناشایست و نامتعارف از سوی مخاطبان نشود، زیرا در این صورت قطعا’ یکی از ارکان و مراتب فریضه رعایت نشده است.

وی، احترام را اصل اساسی در اجرای امر به معروف و نهی از منکر بیان و اظهار کرد: مهمترین مساله ای که در حین انجام این وظیفه شرعی باید رعایت شود، محترمانه بودن آن است تا طرف مقابل بدون هیچ واهمه و عذری آن را متوجه شده و بپذیرد.

این کارشناس مذهبی  با بیان اینکه طی سال های اخیر فریضه امر به معروف و نهی از منکر به درستی در جامعه تبیین و تشریح نشده است، گفت: به همین دلیل خیرخواهی در جامعه ما کمتر شده است درحالیکه دین مبین اسلامی چیزی جز محبت و نیکی به هم نوع نیست.

نوراللهی، آموزش را از جمله نقاط ضعف و فراموش شده فریضه امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: انتظار می رود دستگاه های اجرایی و متولیان فرهنگی در کشور نسبت به این موضوع مهم جدیت بیشتری از خود نشان دهند.

وی خاطرنشان کرد: اقامه فریضتین در جامعه نیز بیش از هرچیز نیازمند ایجاد و تقویت روحیه تعهد، خیرخواهی، مسئولیت پذیری و نقدپذیری در میان افراد جامعه است. اگر مردم به این حقیقت واقف باشند که زندگی اجتماعی آنان با یکدیگر گره خورده و سرنوشت همه مردم به هم پیوند عمیقی دارد، نسبت به اصلاح رفتار خود و دیگران در جامعه احساس مسئولیت بیشتری خواهند داشت.

این مسئول گفت: بدون تردید فراگیر شدن امر به معروف و نهی از منکر پایه های نظام اسلامی را مستحکم تر کرده و مصونیت آن در مقابل خطرات را افزایش می دهد.

لینک خبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.