رئیس دادگستری تایباد

احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر منجر به کاهش جرایم می شود

رئیس دادگستری تایباد احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در کاهش جرایم را مهم دانست و بیان کرد: اگر افراد با قرآن و فرامین آن و همچنین با احادیث پیامبران و ائمه بیشتر مأنوس شوند بخش مهمی از جرایم در حوزه حقوقی و کیفری کاهش می یابد و شاهد کاهش ورودی به دستگاه قضای خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری ایسنا، حسن رضایی منفرد با اشاره به رشد ۱۵درصدی پرونده‌های وارده نسبت به سال گذشته اظهار کرد: بیشترین پرونده‌های ورودی به دادگستری تایباد مربوط به ضرب و جرح، تصادف و مواد مخدر است.

رئیس دادگستری تایباد گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۴۱۱۱ پرونده وارد دستگاه قضایی تایباد شده و ۴۱۷۴ پرونده خارج شده و رسیدگی به پرونده‌های موجود در دادگستری این شهرستان نسبت به سال ۹۶ افزایش داشته است.

وی رانندگی بدون گواهینامه، ضرب و جرح عمدی، توهین و فحاشی و سرقت را به عنوان چهار جرم نخست این شهرستان در سال ۹۶ دانست و افزود: خوشبختانه در این شهرستان سرقت‌ به صورت باند و حرفه‌ای وجود ندارد با این وضعیت زیبنده شهری مذهبی با بافت سنتی نیست که موارد کیفری در آن رتبه نخست را داشته باشد.

رضایی در ادامه به پرونده‌های حقوقی اشاره کرد و گفت: مطالبات وجه چک، اختلافات خانوادگی و طلاق از دیگر پرونده‌های وارده به این حوزه است و باید با فرهنگ‌سازی صحیح مشکلات قضایی مربوط به این گونه پرونده‌ها مرتفع شود. همچنین بانک‌ها باید در صادر کردن دسته چک برای افرادی که پشتوانه مالی ندارند بیشتر اهتمام ورزند تا از بروز شکایات مربوط به چک‌های بلامحل جلوگیری شود.

وی در ادامه با توجه به کاهش طلاق در این شهرستان بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۹ پرونده طلاق به درخواست زوجه وارد شعبه‌های دادگستری این شهرستان شد که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۱۰درصد کاهش داشته است.

رئیس دادگستری تایباد تعداد طلاق توافقی را از ابتدای امسال تاکنون در شهرستان صفر مورد اعلام و اظهار کرد: سال گذشته تعداد ۸۳ پرونده طلاق به درخواست طرفین وارد دوایر دادگستری تایباد شد که از این تعداد ۶۹ مورد به طلاق انجامید.

وی ادامه داد: در راستای خدمت‌رسانی و به سرانجام رساندن پرونده‌ها در حوزه‌های مختلف و طبق استانداردهای تعریف شده نسبت به مدت زمان رسیدگی ۶۱ روزه کنونی این مدت زمان در شعبه اول حقوقی به ۳۱ روز، در شعبه ۱۰۱ به ۳۵ روز و در شعبه دوم حقوقی به ۳۴ روز رسیده است.

رضایی افزود: سال گذشته قضایی از ابتدای تیر ۹۶ تا ابتدای تیر ماه امسال ۱۷ هزار و ۲۳۶ پرونده به محاکم تایباد وارد و ۱۶ هزار و ۴۶۴ پرونده خارج شد.

این مقام مسول کمبود نیروی انسانی در دادگستری تایباد را مشکل اساسی دانست و اظهار کرد: هم‌اکنون هفت نفر در بخش قضایی و ۳۲ نفر در بخش اداری مشغول به خدمت است که با وجود پرونده‌های وارده و جمعیت شهرستان تنها نیمی از نیروی انسانی به‌کار گرفته شده و این مهم در بخش رسیدگی به پرونده‌ها فشار کاری را زیاد کرده است.

وی احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در کاهش جرایم را مهم دانست و بیان کرد: اگر افراد با قرآن و فرامین آن و همچنین با احادیث پیامبران و ائمه بیشتر مأنوس شوند بخش مهمی از جرایم در حوزه حقوقی و کیفری کاهش می یابد و شاهد کاهش ورودی به دستگاه قضای خواهیم بود.

لینک خبر


همچنین ببینید

احیای امربه معروف و نهی ازمنکر نیازمند عزم همه دستگاههاست

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین صدیقی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.