آموزش، یادآوری، ارشاد از پیش نیازهای امر معروف و نهی از منکر است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار مسئولین پلیس امنیت اخلاقی استان قزوین با اشاره به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر اظهار کرد: در توصیه‌های دینی ما آمده است که اگر ما همه مسائل را همچون کف روی آب ببینیم امر به معروف و نهی از منکر همچون آب است که استحکام بخش همه مبانی دینی ماست.

امام جمعه قزوین افزود: لقمان به فرزندش می‌گوید امر به معروف و نهی از منکر را بپادار و بر انجام آن صبر پیشه کن، شما عزیزان امروز همچون فرزندان لقمان هستید و هر اتفاقی هم که در این مسیر برایتان رخ می‌دهد باید پای کار بایستید و عزم خود را برای اجرای آن جزم کنید.

وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر دارای پیش نیازهایی است، ابراز کرد: اگر بدون این پیش نیازها وارد امر به معروف و نهی از منکر شویم شاید اقدامات ما رویه منکر به خود بگیرد، یکی از پیش نیازهای این واجب الهی «آموزش» است. اگر کسی نسبت به مسائلی که شما قصد امربه معروف و نهی از منکر آن را دارید آگاهی ندارد شما وظیفه آموزش او را دارید.

استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: دومین پیش نیاز امر به معروف و نهی از منکر «یادآوری» است، سومین پیش نیاز امر به معروف و نهی از منکر «ارشاد» است، این پیش نیاز افراد را رشد و تعالی می‌بخشد.

مفسر قرآن و نهج البلاغه بیان کرد: پیش نیاز بعدی «موعظه» و «نصیحت» است، اگر همه این موارد را ما پشت سر گذاشتیم و مشاهده شد که فردی قصد ندارد که ملتزم به دستورات دینی باشد در این فضا امر به معروف و نهی از منکر جایگاه پیدا می‌کند و در این فضا نباید به موعظه و نصیحت بپردازیم بلکه باید امر به معروف و نهی از منکر داشته باشیم.

وی ادامه داد: ما باید همه پیش نیازهای این دو واجب الهی را انجام دهیم و در فضایی که به امر و نهی رسید وظیفه ما امر کردن و نهی کردن است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با اشاره به اهمیت هم‌افزایی فعالان فرهنگی و دینی با یکدیگر گفت: متاسفانه همه ما عادت کرده‌ایم با قبول مسئولیت به صورت جزیره‌ای عمل کنیم و عامل خنثی شدن عملکرد یکدیگر می‌شویم، در صورتی‌که اگر بایکدیگر هماهنگ عمل کنیم سبب ارتقای یکدیگر خواهیم شد.

آیت‌الله عابدینی ابراز کرد: عمومی بودن امر به معروف و نهی از منکر از نکات دیگری است که باید جدی بگیریم، در دین ما تاکید نشده که فقط نهاد یا گروه خاصی در نیروی انتظامی، سپاه، بنیاد عفاف و حجاب یا … مسئول امر به معروف و نهی از منکر باشد بلکه هرکس ایمان دارد باید اجراکننده این دو واجب الهی باشد، وظیفه ما بسیج کردن مردم به امر به معروف و نهی از منکر است.

وی عنوان کرد: در نگاه قرآن آمر به معروف و ناهی منکر بودن از نشانه‌های مومن در مقابل منافق است، در سوره توبه خدا می‌فرماید؛ منافقین همچون افراد بی‌هویت و ناهماهنگ هستند که امر به منکر و نهی از معروف می‌کنند، اما مومنان هم‌افزا و حامی یکدیگر امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند.

امام جمعه قزوین یادآور شد: امیرمومنان (ع) می‌فرمایند؛ اگر کسی منکر را مشاهد کرد و قلبا ناراحت نشد، زبانا حرفی نزد و عملا هم کاری نکرد این فرد همچون مرده زنده‌نماست! این حدیث نشان می‌دهد هر انسانی از هر قشری در برابر امر به معروف و نهی از منکر بی تفاوت باشد، همچون یک فرد مرده است.

آیت‌الله عابدینی اذعان کرد: قرآن در آیه ۴۵ سوره عنکبوت به پیامبر اسلام فرمود: کتاب خدا را برای مردم تلاوت کن، نماز را برپای دار، همانا نماز مانع فحشا و منکر می‌شود، بنابراین بیشترین اقدام و عملکرد ما باید در حوزه احیای مساجد، نمازهای جمعه و جماعت و نمازهای مدارس باشد.

لینک خبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.