شرط امر به معروف و نهی از منکر، تاثیرگذاری است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی نهادنمایندگی ولی فقیه در فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در جلسه‌ ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس، گفت: ظرافت کار در احکام امر به معروف و نهی از منکر به نوعی است که باید تاثیر داشته باشد و اگر تاثیر نداشته باشد جواب آن منتفی می‌شود.

وی تصریح کرد: شرط امر و نهی که واجب می‌شود این است که احتمال تأثیر بدهیم یعنی به گونه‌ای عمل کنیم که تاثیر داشته باشد.

نماینده‌ ولی فقیه در استان فارس با اشاره به کلام حضرت اباعبدالله(ع) گفت: یکی از اهداف مهم انقلاب حضرت امام حسین(ع) را امر به معروف و نهی از منکر ذکر و تاکید کرد که جلسات ستادی باید بر برنامه‌ریزی، هدف‌گذاری و اجرایی شدن مصوبات متمرکز باشد.

آیت الله دژکام ادامه داد: امروز  قانون امر به معروف و نهی از منکر مصوب و ابلاغ شده و با ترکیب خاصی که برای ستادهای استانی و شهرستانی در نظر گرفته شده است باید به اجرایی شدن این قانون بیاندیشیم که این امر نگاه‌های خیلی عمیق اجتماعی، اجرایی و مدیریتی را می‌طلبد .

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه در زمینه امر به معروف و نهی از منکر می‌خواهیم احکام شرعی را در جامعه پیاده کنیم اما این کار ظرافت‌هایی دارد، گفت:‌گاهی ما به حساب اجرا کردن این امر الهی شروع به کار می‌کنیم و بعد از مدتی می‌بینیم که نه تنها امر به معروف رو پیش نبرده بلکه به آن لطمه زده‌ایم .

امام جمعه‌ شیراز با تأکید بر اینکه این جلسات به صورت مستمر باشد و همه مسئولان استان خود را متعهد به شرکت در این ستاد بدانند، گفت: این فریضه واجب الهی است و یکی از فروع دین است که مورد توجه همه اعضای ستاد بوده و باید وقتی تعیین کنیم و در اولویت‌های مهم آن را قرار دهیم .

آیت‌الله دژکام بیان کرد: در یکسری از مراکز مانند دانشگاه‌ها برای راه‌اندازی ستاد امر به معروف و نهی از منکر تقاضای جدی بوده است که البته برای انجام این کار نیاز به ظرافتی خاص است .

وی گفت: ‌نگاه ما در این زمینه باید عالمانه، مومنانه و مستمر باشد که استمرار آن سلیقه،علم، ایمان و باور می‌خواهد. کار بسیار ظریفی است اما به این معنا نیست که نمی‌خواهیم انجام شود بلکه می‌خواهیم با همین ظرافت انجام شود .

امام جمعه‌ شیراز یادآور شد: گاهی برای پیشبرد این واجب الهی باید خدمت متولیان امر بروید و بگویید که ما دوست داریم سبک زندگی اسلامی و رفتارهای تمدنی ما قشنگ‌تر جلوه کند و شما کمک دهید و قطعاً کسی مخالف این امر نیست اما چون گاهی اوقات احساس می‌کنند جایگاهشان دیده نشده و احترامشان حفظ نمی‌شود و کار به مشکل می خورد. جلب همکاری کردن از مدیران و مسئولان باید به شکلی باشد که آن‌ها شوق و ذوق همکاری داشته باشند .

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه وقتی به کسی می‌گوییم امر به معروف و نهی از منکر بکند در اصل ولایت الهی را به او  تفیض می‌کنیم یعنی مقامش بالا می‌رود، گفت: این ولایت الهی اگر بخواهد پیدا شود اول در خود شخص تواضع ایجاد می‌کند. در روایت داریم آمر به معروف و ناهی از منکر خلیفه خداست و اگر خلیفه خداست باید چقدر سر تواضع و شکر به زمین گذارد که خدا او را قبول کرده است و بنده خدا باید حواسش باشد .

امام جمعه شیراز با تأکید بر اینکه یک طرح کلی در باب آموزش امر به معروف و روش‌های اجرایی آن باید داشته باشیم، گفت: نباید گفت هیچ تاثیری نداشته است رفتارهای غلط تاثیر منفی داشته و رفتارهای خوب اثر خود را گذاشته است البته کارهای غلط بیشتر جلوه کرده است و باید این مورد را اصلاح کنیم اما اصل قضیه این نیست و در دوره‌ای که می‌خواهیم خبر خوب و امیدوارانه به مردم بدهیم نباید ناامید باشیم.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.