هیئت‌های عزاداری ظرفیت بزرگی در امر به معروف و نهی از منکر است

امام جمعه تبریز گفت: هیئت‌های عزاداری در محرم باید مسجد محور باشند و ختم به مسجد باشند. ضمن اینکه از هیئت امنای مساجد هم گلایه دارم که به هیئت‌ها میدان نمی‌دهند و آنها هم به حسینیه‌ها روی می‌آورند.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم عصر امروز در همایش بزرگ تشکل‌های دینی که در آستانه ماه محرم در تالار مصلی اعظم امام (ه) تبریز برگزار شد، با اشاره به آیه ان تنصرالله ینصرکم اظهار داشت: منظور از کمک به خداوند متعال، کمک به دین خداوند است.

وی افزود: انسان از راه‌های مختلف از جمله راه زبانی می‌تواند به دین خدا کمک کند که همان امر به معروف و نهی از منکر است، بنابراین تذکر لسانی یک وظیفه همگانی است که مورد تاکید مقام معظم رهبری است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت مجالس عزاداری امام حسین(ع) در محرم، بیان داشت: هیئت‌های عزاداری ظرفیت بزرگی در امر به معروف و نهی از منکر بوده و فرصت بزرگ تبلیغی جهت نشر آموزه‌های متعالی اسلامی است.

امام جمعه تبریز تاکید کرد: هیئت‌های عزاداری در محرم باید مسجد محور باشند و ختم به مسجد باشند. ضمن اینکه از هیئت امنای مساجد هم گلایه دارم که به هیئت‌ها میدان نمی‌دهند و آنها هم به حسینیه‌ها روی می‌آورند.

وی با بیان اینکه در مساجد باید برنامه‌های فرهنگی برای کودکان ایجاد شود تا با مسجد انس گیرند ابراز داشت: نبایستی بازی‌های کودکانه، باعث طرد کردن آنان از مسجد شود.

‌‌آل‌هاشم ضمن تاکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت محرم در نشر آموزه‌های دینی، گفت: برنامه‌های دینی باید از نظر کیفی اثرگذار باشند.همچنین محتوای مطالب منتشره نیز بسیار غنی و سازنده باشد.

وی با تاکید بر اینکه روحانیون و مداحان باید در متون سخنرانی و مداحی از غلو و خلاف واقع گفتن خودداری کنند و مراسم عزای اباعبدالله الحسین(ع) عاری از هرگونه انحراف و دروغ باشد، تصریح کرد: در مراسمات عزاداری از خرافات پرهیز شود و هر کجا مشاهده شد، همگی دست در دست هم دهند تا با آن مقابله شود.

امام جمعه تبریز در ادامه توصیه‌های خود بیان داشت: در هیئت‌ها باید برنامه‌های قرآنی نیز دایر باشد و روحانیون نیز از مطالب قرآنی در تبلیغ و بیان احکام شرعی بهره جویند.

وی افزود: سخنران و مداحان ارتباط صمیمی با مستمعین داشته باشند چرا که ارتباط خودمانی با مردم، تاثیر بالایی دارد.

نماینده ولی فقیه در استان، به سبک سنتی عزاداری اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب به عزاداری سنتی علاقه خاصی نشان می‌دهند، سبک عزاداری در بازار تبریز در هیچ کجای ایران وجود ندارد اما متاسفانه خیلی افراد آن را نمی‌شناسند که باید این سبک از عزاداری در جامعه معرفی و نهادینه شود.

‌آل‌هاشم ادامه داد: مداحان و سخنرانان مسایل جناحی را وارد مراسم عزاداری نکنند مسیر ما در نظام اسلامی، تنها مسیر ولایت است و نباید اختلاف ایجاد کرد قطعا در برابر کسانی که معتقد به نظام نیستند باید ایستاد، اما نباید بین خودی‌ها اختلاف ایجاد کرد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه مردم تبریز گفت: امروز حمایت از نظام اسلامی بزرگترین  معروف و تبری جستن از دشمنان اسلام، بزرگترین نهی از منکر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.