یارى حضرت قائم – عجل الله تعالی فرجه – با امر به معروف و نهى از منکر

امر به معروف و نهى از منكر است، یکی از راههای یاری رسانی به حضرت ولی عصر(عج) است و این نوع؛ نصرت و یارى كاملى نسبت به وجود مبارك ایشان است، بواسطه آن كه هرگاه امر به معروف و نهى از منكر با شرایط مقررّه آن واقع شود؛ آثار زیادى چه از نظر ظاهرى و چه از نظر باطنى از آن ظاهر مى‌شود .

امر به معروف و نهى از منکر است، یکی از راههای یاری رسانی به حضرت ولی عصر(عج) است و این نوع؛ نصرت و یارى کاملى نسبت به وجود مبارک ایشان است، بواسطه آن که هرگاه امر به معروف و نهى از منکر با شرایط مقررّه آن واقع شود؛ آثار زیادى چه از نظر ظاهرى و چه از نظر باطنى از آن ظاهر مى‌شود .

اما آثار ظاهرى این است که: با امر به معروف و نهى از منکر، کسى که اهل معصیت و گناه است یا بطور کلى آن گناه را ترک مى‌کند و یا کمتر انجام مى‌دهد، یا موجب کمى جرأت او مى‌شود؛ خصوصاً براى گناه در آشکارا، و همچنین بوسیله امر به معروف کسانى که تارک واجبات و معروفات بوده‌اند؛ آنها را بجا مى‌آورند.

و فایده دیگر آن که: دیگران دفع مى‌شوند، یعنى دیگر جرأت بر اقدام به گناهان و ترک واجبات را پیدا نمى‌کنند .

و این دو جهت موجب ثبات احکام و اقامه فرائض و اعلام دین مى‌شود، و وسیله نشر و ظهور آنها مابین بندگان مى‌گردد، زیرا هرگاه بنا شد عدّه‌اى آنها را انجام داده و بر آنها مواظبت داشته باشند؛ عده دیگر هم قهراً تأسّى و تبعیّت مى‌کنند، و عده‌اى هم متذکر مى‌شوند .

آثار باطنی امر به معروف و نهی از منکر

و اما آثار باطنى: آن که موجب نزول برکات و فیوضات الهى مى‌شود، و سبب دفع و رفع بلیّات و نقمات مى‌گردد .

و در این آثار ظاهرى و باطنى کیفیّاتى از نصرت حاصل مى‌شود که ذیلا بیان مى‌کنیم:

آثار ظاهرى این امر این است که اقامه واجبات و استحکام آن و امثال آنها امورى است که راجع به وجود مبارک امام(علیه‌السلام) است، پس هر کس موفق در جهتى از آن جهات گردد؛ البته ایشان را نصرت و یارى نموده است .

و آثار باطنى این امر این است که، چون برکات و فیوضات الهى به یمن وجود مبارک امام(علیه‌السلام) مى‌باشد، پس هر کس وسیله شد در رفع موانع آن و سبب ظهور آنها شد؛ امام را در ظهور آثار وجود مبارک ایشان نصرت و یارى کرده است، و این یارى در جهت عزّ و شرف ایشان مى‌باشد، و نیز نصرت ایشان است نسبت به وابستگان و شیعیان که منتفع به آن برکات مى‌شوند.

و اما در دفع نقمات و بلیاّت؛ پس آن حضرت را در دفع ضرر دنیوى از دوستان ایشان یارى کرده است؛ و نیز در دفع ضرر اُخروى که به جهت ترک معاصى و انجام واجبات از عذاب آخرت نجات مى‌یابند و مبتلا به آنها نمى‌شوند .

برگرفته از کتاب «شیوه‌هاى یارى قائم آل محمد علیهم‌السلام»، مرحوم آیت الله میرزا محمدباقر فقیه ایمانى.

منبع

 


همچنین ببینید

نظام با برگزاری جشنهای نوروزی موافق است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز کُردستـــان، به گفته نماینده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.