اقتصاد مقاومتی در قالب امر به معروف و نهی از منکر مطالبه نمی‎شود

به گزارش حلقه وصل، در دومین روز از سومین اجلاس ملی اصحاب عشق که در مجتمع فرهنگی آدینه برگزار می‎شود، دکتر عبدالملکی با موضوع «اقتصاد مقاومتی؛ راهبرد انقلاب اسلامی در جنگ اقتصادی» صحبت کرد. او در این سخنرانی هشدار دارد که «اگر اقتصاد مقاومتی پیگیری نشود، حتما به بردگی اقتصادی کشیده می‎شویم.»

دکتر عبدالملکی  در سومین اجلاس ملی اصحاب عشق حرف آخر را همان اول زد. او گفت: اگر اقتصاد مقاومتی پیگیری نشود، ما حتما به بردگی اقتصادی کشیده می‎شویم. این موضوع حتی در ادبیات اقتصاد نئولیبرال امروز هم مطرح است. کشورهایی که دنبال‌روی کشورهای امپریالیستی و قدرتمند هستند، حتما و حتما بلاشک عاقبتشان بردگی خواهد بود. منظور از بردگی هم بردگی مدرن نیست، منظور بردگی سنتی است؛ یعنی ما به آنجایی خواهیم رسید برای اینکه کشور ما بتواند در سطح حداقلی اداره شود هر سال باید ۱۰۰ هزار نفر آقا و ۱۰۰ هزار نفر خانم به کشتی سوار کنیم و بفرستیم به آمریکا یا اروپا. چارچوب نظری این اتفاق هم نظریه توسعه وابسته است. این نظریه ۱۰۰ درصد در مقابل نظریه اقتصاد مقاومتی قرار گرفته است. ما برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید از این سد عبور کنیم.

او با تصریح این موضوع که ما تا به امروز نتوانستیم از این سد عبور کنیم افزود: سوال اساسی در این زمینه این است که چرا اقتصاد مقاومتی تا الان اجرایی نشده است؟ چهار چالش در این زمینه وجود دارد که باید جریان انقلابی پای‎کار بیایند و در این زمینه خط‎شکنی کنند. چالش اول، چالش علمی است. یعنی جامعه علمی کشور ما هنوز تمام و کمال پای تبیین نظریه اقتصاد مقاومتی نیامده است. نظریه اقتصاد مقاومتی هنوز نیاز به تکمیل، پرورش و تقویت دارد تا عملیاتی شود.چالش دوم چالش فرهنگی است. یعنی هنوز اقتصاد مقاومتی به یک گفتمان و باور عمومی تبدیل نشده است. مردم ما هنوز نمی‎دانند منظور از اقتصاد مقاومتی چیست؟ در این گفتمان‎سازی باید برای مردم بیان شود که مهمترین خروجی اقتصاد مقاومتی «رفاه» است. مردم الان اقتصاد مقاومتی را با اقتصاد ریاضتی اشتباه گرفتند. باید به مردم گفته شود اگر در زندگی رفاه دارید نشان از این است که اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا شده است، ولی اگر رفاه ندارید این نشان می‌دهد که ما با اقتصاد مقاومتی فرسنگ‎ها فاصله داریم.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امام خمینی(ره) چالش سوم را چالش سیاسی دانست و عنوان کرد: منظور از چالش سیاسی این است که هیچ کس در کشور اقتصاد مقاومتی را مطالبه نمی‎کند، اقتصاد مقاومتی در قالب امر به معروف و نهی از منکر مطالبه نمی‎شود و نمی‌پرسد چرا این کار شد و چرا آن کار نشد. امر و نهی کردن در این عرصه وجود ندارد. چالش چهارم، بی‌عملی است. یعنی من می‌گوییم اقتصاد مقاومتی ولی خودم به آن عمل نمی‌کنم. اقتصاد مقاومتی را باید هر کس از خودش در هر جایگاهی که هست شروع کند.

وی با تصریح این نکته که اقتصاد مقاومتی نسخه معاصر نظام اقتصاد اسلام است؛ یعنی تحقق مکتب اقتصادی اسلام در بستر زمان و مکان اسمش اقتصاد مقاومتی است، اضافه کرد: این حرف از بین قرآن و اسلام در آمده است و امام(ره) و آقا آن را مدون کردند که فوق‎العاده برش دارد و حرف اقتصاد مقاومتی به شدت قدرتمند است. من شک ندارم و این سنت تاریخ است که قطعا نظریه اقتصاد مقاومتی نظریه برتر دنیا خواهد شد؛ یا ما این کار را می‎کنیم یا دیگران این کار را خواهند کرد.

دکتر عبدالملکی با تاکید چندباره این نکته را بیان کرد که نظریه توسعه وابسته ضد نظریه اقتصاد مقاومتی است و تشریح کرد: این نظریه یکسری کشورهای را لکوموتیو و یکسری کشورها را واگن در نظر می‌گیرد. طبق این نظریه چون ایران خودش فاقد قدرت اقتصادی است در این نظریه واگن است و محال است که با محوریت خودش پیشرفت کند. اقتصاد مقاومتی این سوال را مطرح می‎کند که ما واگن هستیم یا لکوموتیو؟ و پاسخ می‎دهد فعلا لکوموتیو هستیم که خراب است و باید درست شود تا راه بیفتد.

او در ادامه نقدی نسبت به اقتصاددان‎های نئولیبرال داخلی داشت و تصریح کرد: اقتصاددان‎های نئولیبرال داخلی بر اساس نظریه توسعه وابسته معتقد هستند ما برای پیشرفت نیاز داریم که به لکوموتیو اقتصاد اروپا یا آمریکا وصل شویم. این لکوموتیو برای راه‎انداختند اقتصاد ما شروطی دارد و مفتی این کار را برای ما انجام نمی‎دهد. اینها می‌گویند ما مجبوریم هر شرطی که گذاشتند را بپذیریم. حالا آخر نظریه توسعه وابسته چیست؟ این نظریه در آخر شرط می‌گذارد که شما نباید تولید قوی داشته باشید، شما فقط باید خام‌فروشی کنید. در تقسیم‌کار جهانی ما قرار نیست تولیدکننده باشیم قرار است تامین کننده مواد اولیه باشیم؛ فروش نفت خام و گاز.

عبدالملکی با مطرح کردن این سوال که فردا نفت خام و گاز تمام می‎شود، ما باید بعدازآن چه خاکی به سرمان کنیم، گفت: بقیه این مسیر را دوستان ما در داخل نمی‎گویند و نظریه‌پردازان لیبرال خارجی بقیه این مسیر را توضیح می‎دهند و می‎گویند: اگر اقتصاد غرب می‎خواهد به حیات خودش ادامه دهد مجبور است کشورهای پیرو خودش را به بردگی سنتی بکشد. ما به آنجایی خواهیم رسید که غرب (اروپا و آمریکا) می‎گوید آقای جمهوری اسلامی ایران من به تو ۱۰ میلیارد دلار برای اداره کشورت می‎دهم و در ازای آن شما باید دویست سیصد هزار آقای قدرتمند و خانم خوشگل باید برای من بفرستید. از این افراد به‌عنوان برده جنسی و کارگر استفاده می‎کنند. خود غربی‎ها خیلی وقیحانه دارند این حرف را می‎گویند که آخر و عاقبت شما این است. ما هیچ چاره‎ای نداریم غیر از اینکه اقتصاد مقاومتی را با این ادبیاتی که من عرض کردم اجرا کنیم. این نظریه ظرفیت این را دارد که غرب را به چالش بکشد.

سومین اجلاس ملی اصحاب عشق با موضوع «انقلاب اسلامی و اقتصاد مقاومتی»، با حضور فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی از سراسر کشور از چهارشنبه ۲۸ آذرماه الی جمعه ۳۰ آذرماه در مجتمع فرهنگی آموزشی آدینه تهران برگزار خواهد شد.

لینک خبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.