سامانه سجام یکی از بهترین انواع نظارت‌های غیرمتمرکز است

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه با اشاره به اینکه سامانه سجام (سیستم جامع اطلاعات مردمی) یکی از بهترین انواع نظارت‌های غیر متمرکز است از ثبت‌نام قریب به ۷۰ هزار تن در این سامانه خبر داد.
سید علی اصغر رفاهی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، اظهار کرد: در سامانه سجام این امکان را برای مردم و سازمان‌های مردم نهاد فراهم کردیم که بتوانند به بهترین شکل در مدیریت اجتماعی جامعه خود مشارکت داشته باشند.
وی افزود: این سامانه یک ابزار قدرتمند و کارآمدی برای انجام همه اموری است که با ستاد مردمی پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه در نظر گرفته شده است.
وی در ادامه عنوان کرد: هدف از راه‌اندازی این سامانه استفاده از تمامی ظرفیت‌های مردمی است تا شهروندان بتوانند با دستگاه قضایی برای پیشگیری از وقوع جرایم و آسیب‌های اجتماعی و کاهش ورودی پرونده‌ها همکاری کنند.
مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه اظهارکرد: سامانه سجام یکی از بهترین انواع نظارت‌های غیر متمرکز است و امر به معروف و نهی‌از منکر از طریق فضای مجازی و الکترونیکی محسوب می‌شود. وی با بیان اینکه سامانه سجام زمینه لازم دسترسی آسان در هر زمان و مکان برای تحقق و ایفای نقش مردم محقق می‌کند بیان داشت: مصمم هستیم با کمک این سامانه بتوانیم در سال ۹۸ در رابطه با دغدغه مقام‌معظم‌رهبری اقدامات اساسی در پیشگیری از معضلات جامعه انجام بدهیم.
مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه ادامه داد: همچنین مصمم هستیم از ظرفیت مردمی و کاهش فساد با استفاده از سامانه سجام نقش آفرینی خوبی داشته باشیم.
رفاهی ضمن دعوت از همه اقشار مردم و علاقه‌مندان خواست از این ظرفیت دستگاه قضا حداکثر استفاده را ببرند و به ۱۱ مورد از موضوعاتی که در این سامانه پیگیری می‌شود اشاره کرد.
وی موارد پیگیری در سامانه سجام را پیشگیری از فساد اداری، پیشگیری از جرایم علیه منابع طبیعی با اولویت پیشگیری از تصرفات غیرقانونی اراضی ملی، جرایم علیه محیط زیست، پیشگیری از جرایم مرتبط با فضای‌مجازی، پیشگیری از تهیه و تولید مواد مخدر و روان گردان، قاچاق کالا و ارز، فرار مالیاتی، جرایم اقتصادی و جرایم علیه محیط‌های کارگری و صنعتی عنوان کرد.
مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه تأکید‌کرد: با کمک سامانه سجام مصمم هستیم موضوعات مذکور را کاهش بدهیم و اگر شخصی در یک اداره با این موضوعات برخورد کرد می‌تواند به عنوان دیده‌بان گزارش کنند در حالی که امنیت دیده بانان نیز تامین است.
رفاهی با بیان اینکه تاکنون قریب به ۷۰ هزار تن در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند و دیده‌بان پیشگیری شده‌اند، گفت: همچنین در استان خراسان رضوی و فارس نیز به صورت پایلوت دادستان‌ها ملزم به عضویت و دریافت آنلاین گزارشات می‌شوند و به این ترتیب پروسه زمانی رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی به آسیب‌های اجتماعی کوتاه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.