برگزاری اولین گردهمایی و نشست تخصصی “مراکز علمی و اجرایی فعال در حوزه زن و خانواده”

به گزارش فرهنگسرای معروف: اولین گردهمایی و نشست تخصصی “مراکز علمی و اجرایی فعال در حوزه زن و خانواده” به همت پژوهشکده زنان در روز چهارشنبه مورخ ۳۰ ام بهمن ماه ۱۳۹۸ از ساعت ۹ الی ۱۴ در سالن همایش­های بین­المللی دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد.

هدف از برگزاری این نشست، هم­اندیشی مراکز علمی و اجرایی فعال در حوزه زن و خانواده و رسیدن به اهداف مشترک مراکز و در نهایت انجام پژوهش­های مشترک و کاربردی در این زمینه بود. این نشست با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و سپس با پخش سرود ملی آغاز شد. در ابتدا سرکار خانم دکتر بتول مشکین فام به مدعوین نشست خوش­آمد گفتند. سپس دکتر افسانه توسلی معاون پژوهشی دانشگاه الزهرا (س) به ایراد سخنرانی در خصوص پژوهش در حوزه زنان پرداختند.

این گردهمایی از سه نشست “چالش­های فراروی پژوهش­های زنان”، “معرفی توانمندی­های علمی-پژوهشی مراکز مطالعاتی حوزه زن و خانواده” و “تشریح اولویت­های پژوهشی قوای سه گانه” تشکیل شده بود.

نشست اول: “چالش­های فراروی پژوهش­های زنان”

در این نشست پس از پخش موشن­گرافی “تحولات زنان پس از انقلاب” سه نفر از محققین در حوزه زن و خانواده به شرح ذیل به سخنرانی پرداختند:

دکتر سوسن باستانی (معاون بررسی­های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده)، با موضوع: “نگاهی به پژوهش­های حوزه زن و خانواده”.

دکتر فهیمه فرهمندپور عضو هیات علمی دانشگاه تهران، با موضوع: “پژوهش در حوزه زنان و چالش­های دسترسی تامین نیازهای پژوهشی دستگاه­های اجرایی”

دکتر شهره روشنی عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا (س) با موضوع: “رشته مطالعات زنان در ایران: چالش­ها و راهکارها”

نشست دوم: “معرفی توانمندی­های علمی-پژوهشی مراکز مطالعاتی حوزه زن و خانواده”

نمایندگان گروه­های آموزشی، پژوهشکده­ها، دانشکده­ها و مراکز مطالعاتی زن و خانواده به معرفی مرکز خود پرداختند. از جمله: گروه مطالعات زنان پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر اهم موضوعات که توسط خانم دکتر میان محله مطرح شد عبارت بود از نمایش موشن گرافی پنجره های شکسته، توضیح و تبیین رویکرد پژوهشکده در حوزه علوم انسانی و پرداختن به موضوعاتی با عنوان تربیت فرزند مسئولیت پذیر و کنش گرایی زنان و غیره، 

نشست سوم: “تشریح اولویت­های پژوهشی قوای سه گانه”

در این نشست که از سه قوه قضائیه، مقننه و مجریه دعوت شده بودند به ترتیب هر کدام و تشریح اولویت­های پژوهشی خود پرداختند.

مرکز پژوهش­های مجلس شورای اسلامی، نمایندگان وزارتخانه­های: (وزارت امور خارجه، وزارت کار و رفاه اجتماعی- سازمان بهزیستی و …) و سایر مراکز دولتی: (نشر آثار مشارکت زنان در دفاع مقدس، شهرداری تهران و …)

در حاشیه این گردهمایی نمایشگاه آثار پژوهشی از دستاوردهای مراکز پژوهشی برگزار بود که مورد استقبال شرکت­کنندگان قرار گرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.