استاندار فارس گفت: در دین اسلام فریضه امر به معروف و نهی از منکر بیش از عامه مردم، متوجه حاکمان، مدیران و سیاستگذاران جامعه است.

به گزارش ایرنا سید محمدعلی افشانی، سه شنبه در نخستین اجلاس مشاوران امور زنان و خانواده ستادهای امر به معروف و نهی از منکر سراسر کشور در شیراز بیان کرد: در جامعه امروز، دروغ مهمترین منکر و منشاء همه گناهان است و ضروری است برای اصلاح جامعه، رفع این منکر مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه، عمل منکر در جامعه باید ریشه یابی شود، اظهار داشت: دست اندازی به بیت المال، ابعاد مختلف فساد در سیستم اداری و اجرایی موارد مهمی است که به عنوان یک منکر باید به آنها پرداخته شود.

افشانی افزود: توسعه پایدار به معنای پاسخگویی به نیازهای امروز بدون پایمال کردن حقوق نسل های آینده است و اگر امروز محیط زیست توسط برخی افراد نابود می شود، این منکر بزرگی است که منفعت طلبی برخی افراد در این زمینه نابودی نسل های آینده را در پی دارد.

وی ادامه داد: از جمله مصادیق معروف، تقویت سرمایه اجتماعی همچون اعتماد مردم به یکدیگر، وفای به عهد، صداقت، راستگویی و تکیه بر اخلاق است و باید شرایطی فراهم شود که این مصادیق در جامعه تقویت و موانع ترویج آنها از بین برود.

افشانی گفت: برای درک بهتر فریضه امر به معروف و نهی از منکر باید با دیدگاه های ائمه معصوم (ع) به ویژه حضرت علی و امام حسین (ع) را در این زمینه آشنا شویم و آنها را به درستی درک کنیم.

استاندار فارس بیان کرد: در دیدگاه های امام حسین و حضرت علی (ع) امر به معروف و نهی از منکر برای اصلاح جامعه، امت، حکومت و حاکمیت است.

وی گفت: بنابر تعالیم بزرگان و علمای دین، مبنای تاثیرگذاری امر به معروف و نهی از منکر، عاملیت فرد به این دو فریضه الهی است.

استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود افزود: بانوان در طول تاریخ همواره نقش موثری داشتند به گونه ای که در حوادث تاریخی در کنار مردان بزرگ، بانوانی بزرگ نیز با آنان همراهی می کردند و امروز هم مشاهده می کنیم که نقش زنان در مسایل مختلف بسیار پررنگ است.

وی گفت: زنان در بسیاری از عرصه ها اثرگذار هستند که باید به این تاثیرگذاری و نقش آنان در جامعه توجه ویژه شود.

** ضرورت احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه

دبیر (سان) استان فارس نیز در این اجلاس بیان داشت: در جامعه امروز احیای فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر از ضروریات است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

سلیمان مهدوی افزود: بانوان به عنوان پرچمداران حرکت های ارزشمند، نقش مهم و موثری در احیا و ترویج این دو واجب فراموش شده در جامعه دارند و ضروری است از این نقش ویژه استفاده مناسب شود.

نخستین اجلاس مشاوران امور زنان و خانواده ستادهای امر به معروف و نهی از منکر سراسر کشور تا فردا (چهارشنبه) در شیراز ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 6 =