برخورد نجیبانه، پیروزی بزرگتر از انتخابات

اسفند ۱۳۹۴، مردم بار دیگر با حضور در پای صندوقهای رأی، حماسۀ حضور دیگری را در انتخابات رقم زدند و بار دیگر قدرت مردمسالاری دینی را به رخ جهانیان کشیدند.
در تهران همانند ۳۷ سال گذشته که نوعاً مردم برای بر زمین نماندن شعارها و برنامه های دولت، مجلس را با دولت همراه می کنند و فرصتی دیگر به مسئولان می دهند، پیروزی لیست یک جریان بر لیست دیگر دور از انتظار نبود.

آیت الله مصباحپیروزی این جریان فکری و سیاسی در انتخابات، با استقبال و احترام جریان رقیب روبرو شد. رفتاری اسلامی، انقلابی توأم با ادب و اخلاق. این برخورد قبل از آنکه پیروزی جریان رقیب را به اثبات برساند پیروزی بزرگتری برای کاندیداها و هواداران به ظاهر شکست خورده آن به منصه ظهور رساند، رفتاری که رهبری معظم انقلاب در دیدار پایانی با نمایندگان مجلس چهارم خبرگان رهبری از آن به برخورد «نجیبانه» یاد کردند که «آرامش» و امنیت را برای جامعه در پی داشت، رهبری انقلاب پس از تمجید از چنین رفتاری با اشاره و مقایسه آن با برخورد شکستخوردگان انتخابات سال ۸۸ و نامبردن از آن به برخورد «نانجیبانه»، جامعه به ویژه نخبگان سیاسی و فرهنگی را به درس گرفتن از این برخورد دعوت کردند. بی شک این برخورد نامزدها و هواداران کاندیداها در تهران پیروزی بزرگتری را در عرصه سیاست به همراه داشت و عملاً نشان داد که بینش و روشی که امام راحل (ره) در دنیای سیاست بنیان نهادند و رهبری معظم انقلاب آن را ادامه دادند، بینش و روشی مبتنی بر «معروف محوری» و «منکر ستیزی» در فرهنگ سیاسی است و همین بینش و روش است که موجب استحکام نظام و تداوم انقلاب شده است و گویای این واقعیت است که مانایی نظام مقدس اسلام به «قدرت نرمی» است که در لایه های گوناگون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن ریشه دوانده و هر از گاهی در میان هیاهوهای سیاسی اینگونه خود را در جلو دیدگان جهانیان، نمایان می سازد. به یقین برجسته سازی و تعریف و تمجید از چنین برخوردی پاسداشت «معروفی» است که پشتوانه «اقامه»ی آن سالها تبعید و زندان و شکنجه و ریختهشدن خون هزاران انسان پاک آزاده می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + هجده =