قانون امر به معروف و نهی از منکر با بی مهری دولت مواجه شده است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت الله احمد جنتی، رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر صبح یک‌شنبه ۸ آذرماه در نخستین نشست اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر در محل شورای نگهبان، گفت: در خصوص اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در روایات مختلفی اشاره شده است، اگر این فریضه الهی اجرا شود همه فرایض دینی سرپا خواهند ماند و اگر به آن توجه نشود سایر فرایض نیز دچار خلل می‌شوند.

وی افزود: در خصوص توجه به موضوع مهم امر به معروف و نهی از منکر تا کنون آن‌طور که باید و شاید توجه و پیگیری انجام نشده بود، فعالیت‌های مختلفی هم که تاکنون در خصوص اجرای این فریضه مهم صورت گرفته بودT همگام با اصل هشتم قانون اساسی نبود.

دبیر شورای نگهبان درباره چگونگی تشکیل ستاد امر به معروف و نهی از منکر، بیان داشت: ستاد امر به معروف و نهی از منکر با این‌ که رسمیت قانونی نداشت، بر اساس تاکیدات امام راحل(ره) به موضوع امر به معروف و نهی از منکر و توجه رهبر معظم انقلاب به این فریضه الهی تشکیل شد و با همت حجت الاسلام والمسلمین زرگر سال‌های زیادی به ارائه خدمت پرداخت.

آیت الله جنتی در ادامه به روند تبدیل شدن موضوع امر به معروف و نهی از منکر به یک قانون اشاره کرد و گفت: ابتدا قرار بود که این موضوع به شکل یک لایحه تقدیم شود، اما در زمان دولت آقای احمدی نژاد به این موضوع بی توجهی شد، سپس تصمیم بر آن شد تا این فریضه الهی به شکل یک طرح تقدیم مجلس شود که سرانجام با تلاش کمیسیون فرهنگی مجلس و شخص حجت الاسلام زرگر این طرح به شکل یک قانون تصویب شد.

وی ادامه داد: در مرحله تصویب طرح قانونی شدن فریضه امر به معروف و نهی از منکر نماینده دولت یازدهم با موضوع مخالفت می‌کرد، پس از تصویب این طرح نیز دولت به مقام معظم رهبری نامه‌ای نوشت تا شاید رهبر معظم رهبری جلوی آن را بگیرد، اما مقام معظم رهبری این موضوع را به شورای حل اختلاف ارجاع دادند و در آن شورا نیز با تلاش‌های آیت الله هاشمی شاهرودی موجبات ابلاغ قانون امر به معروف و نهی از منکر فراهم گردید.

دبیر شورای نگهبان قانون اساسی در خصوص علت برگزاری نخستین نشست اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر، گفت: این جلسه به این دلیل تشکیل شده است که دستورالعملی که توسط دستگاه‌های مختلف در خصوص اجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر تنظیم گردیده است، مورد تصویب قرار بگیرد.

آیت الله جنتی با تاکید بر اجرای کامل قانون تصویب شده، تصریح کرد: متاسفانه مشاهده شده که برخی از قوانین پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی یا عملی نشده است و یا این‌ که به صورت بد مورد اجرا قرار گرفته است، از این‌رو باید بسیار تلاش شود تا قانونی که با زحمت بسیار فراوان به تصویب رسیده با جدیت مد نظر دستگاه‌های مختلف قرار بگیرد و تمامی اجزای آن مورد اجرا قرار گیرد.

وی در خصوص وجود موضوع امر به معروف و نهی از منکر در ادیان توحیدی، عنوان کرد: در تمام ادیان توحیدی به موضوع امر به معروف و نهی از منکر توجه شده است، پیامبران الهی نیز برای این مبعوث می‌شدند که به امر به معروف و نهی از منکر بپردازند، در قرآن کریم نیز به صراحت به این موضوع مهم اشاره شده است.

دبیر شورای نگهبان قانون اساسی ادامه داد: در قران کریم و در داستان حضرت لقمان، لقمان حکیم به پسر خود سفارش می‌کند تا به امر به معروف و نهی از منکر بپردازد، امام علی(ع) نیز در دوران خلافت خود همواره به این فریضه الهی توجه می‌کردند و با سرکشی به بازار و مشاهده امور اجتماعی آن زمان با تقلب و تخلف برخود می‌کردند و به امر به معروف و نهی از منکر می‌پرداختند.

آیت الله جنتی در پایان تاکید کرد: باید همگی دست اندکاران و مسئولان، موضوع امر به معروف و نهی از منکر را جدی بگیرند، زیرا این فریضه بسیار مهم، یک وظیفه قانونی و شرعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =