امر به معروف جایگاه اجتماعی را نمی‌شناسد

سلیمان مهدوی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس در بازدید از اداره‌کل کتابخانه‌ های عمومی این استان و در بین اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر این اداره بر اهمیت و ضرورت امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس سلیمان مهدوی گفت: امر به معروف و نهی از منکر جایگاه اجتماعی را نمی‌شناسد یعنی مردم می‌توانند مسئولان ارشد را نیز امر به معروف و نهی از منکر کنند و اگر مسئولی در جامعه مرتکب خلاف شد مردم حق دارند به او تذکر دهند تا جامعه اصلاح شود.
وی، به روش‌های امر به معروف و نهی از منکر با مخاطبان نیز اشاره کرد و افزود: روش امر به معروف پدر به فرزند با روش امر به معروف و نهی از منکر همکار متفاوت است.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس اضافه کرد: امر به معروف و نهی از منکر ازسقیفه آغاز شد و کنار رفت و بزرگ‌ترین معروف ما حضرت علی(علیه السلام) در زمان غدیر خانه نشین شد و حلال خدا را حرام کردند بدون آنکه خودشان متوجه شوند و اگر دیدیم جای حق و ناحق با هم عوض شده، مشخص می‌‌شود که امر به معروف و نهی از منکر در آن جامعه اجرا نمی‌شود.
مهدوی ابراز کرد: هدف ما در ستاد امر به معروف و نهی از منکر و همه کسانی که به امر به معروف و نهی از منکر می‌‌کنند این است که تلاش کنیم جای حلال و حرام عوض نشود. این فرضیه باید به گفتمان عمومی تبدیل شده و با اجرای برنامه‌های فرهنگی و اغنایی در جامعه نهادینه شود.
وی در ادامه افزود: یکی از موضوعات مهم در امر به معروف و نهی از منکر عامل بودن است که باید در ابتدا از خود شروع کنیم و گناه کار را دوست و از گناه او تنفر داشته باشیم و منکرات را بشناسیم تا امر به معروف ما تأثیر بگذارد.
دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر فارس گفت: مطالعه کردن یکی از معروفات است و باید این معروف را در جامعه ترویج دهیم و باید بدانیم که به مطالعه نیاز داریم به این معنی که ابتدا باید بدانیم که نمی‌‌دانیم.
وی، خواستار فعال‌سازی شورای امر به معروف و نهی از منکر اداره‌کل کتابخانه‌ های عمومی فارس شد و گفت: شورای امر به معروف و نهی از منکر باید معروفات متروکه و منکرات رایج این اداره‌کل را استخراج کند و در جهت احیا و اجرای معروفات و زدودن منکرات برنامه‌ریزی کند و تلاش شود در همه کتابخانه‌های عمومی استان شورای امر به معروف تشکیل و با همکاری ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان در هر شهرستان کتاب‌های تخصصی با موضوع امر به معروف و نهی از منکر نیز در کتابخانه‌ها فراهم شود تا مورد استفاده علاقه‌مندان قرار گیرد.
یادآور می‌شود، در پایان این نشست طی حکمی از سوی سلیمان مهدوی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس سعیده ابراهیمی به‌عنوان رئیس شورا و غلامرضا عاقل‌زاده به عنوان دبیر شورای امر به معروف و نهی از منکر اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس معرفی شدند.

خبرگزاری ایکنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =