تشویق به خارج رفتن دانشجویان، منکر است

تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با کارگران در اردیبهشت امسال و دعوت ایشان به مصرف نکردن کالاهای خارجی در صورت وجود مشابه داخلی و تأکید بر خودکفایی و تولید داخلی برای بی‌نیازی کامل از خارج، فقط شامل کالاهای مصرفی نیست بلکه با نگاهی به سایر فرمایشات رهبری در حوزه‌های دیگر می‌توان با تعمیم دادن نگاه معظم له به چنین رویکردی در غیر کالاها، به ویژه در عرصه فرهنگ و علوم هم اشاره کرد.
یادمان نرود که سال گذشته رهبری معظم انقلاب نسبت به اردوهای خارجی دانشجویان با چنین گستردگی از سوی برخی دانشگاه ها به ویژه اردوهای مختلط به شدت انتقاد کردند و آن را غیر ضروری و در برخی موارد زیانبار خواندند و باید گفت: جدا از فرصت‌های مطالعاتی و بازدید از مراکز علمی که ویژه برخی نخبگان است آن هم با شرایط لازم که رهبری و نظام موافق آن هستند، اکثریت این اردوها غیر ضروری و زیانبار است چرا که با وجود طبیعت چهار فصل ایران و معادن و مناطق گوناگون زمین شناسی و طبیعت گردی، هر گونه اردو به خارج – حتی اردوی علمی- با وضعیت حاکم بر فضای خارج از کشور و ادامه تهدیدها و تحریم های اقتصادی، هیچ گونه ضرورتی ندارد و می توان آنها را در فهرست استفاده غیر ضروری از خارج نامید که هزینه های مادی و معنوی را برای نظام و مردم در پی دارد.
اما بدتر از اردوهای تفریحی و گردش‌های علمی که تحت عناوین گوناگون انجام می شود، تلاش اراده‌های پیدا و پنهان و ترغیب و تشویق برخی افراد و مؤسسات داخلی و خارجی است که برای متقاعد کردن و اعزام دانشجویان به خارج از کشور برای ادامه تحصیل صورت می گیرد. تعداد این دانشجویان – تنها در آمریکا و به اذعان صدای آمریکا – در سال ۲۰۱۱ چهل هزار ایرانی از میان ۶۲۴ هزار دانشجوی خارجی است که بی‌شک تا کنون بیشتر نیز شده و با شعار فضای باز پس از برجام، بر حجم آن افزوده می‌شود. این امر – جدا از خارج شدن ارز قابل توجه از کشور- هزینه‌ای سنگین بر گرده خانواده‌ها آن هم در دوران سخت تحریم است و از سوی دیگر، در مقطعی که شعار پیشرفت سرلوحه‌ برنامه‌های نظام است موجب تضعیف جایگاه علمی دانشگاهای داخلی می گردد. شکل‌گیری شخصیت اعتقادی، فکری و اخلاقی صدها و بلکه هزاران دانشجوی نخبه بر اساس فرهنگ غیر اسلامی و پذیرفتن سبک زندگی غربی، پیامد دیگر این اعزام‌هاست که باید از آن به عنوان «منکری فرهنگی» یاد کرد که در میان مدت و دراز مدت جامعه اسلامی را تهدید می‌کند. در کنار این ریزش تاسف‌بار، گرفتار شدن برخی از این دانشجویان در دام سرویس‌های امنیتی و تبدیل شدن آنان به جاسوس‌های بیگانه، به شدت نظام اسلامی را در آینده تهدید می‌کند.
این اعزام‌ها و اردوها که در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار بالاتر است در حالی صورت می‌گیرد که جز جمع اندکی از نخبگان – آن هم در رشته‌های خاص- نیازی به اعزام ندارند و دانشگاه‌ها و طبیعت و منابع ایران، جوابگوی نیاز دانشجویان و گردش‌های علمی آنان می باشد.
ترغیب به خروج از کشور از سوی برخی افراد در داخل و کارت دعوت از خارج، گاهی چنان رویایی جلوه می کند که امکانات رفاهی و خدمت رسانی در مراکز آموزش عالی کشور که گاهی به مراتب بالاتر از دانشگاههای اروپا و آمریکاست، به چشم نمی آید.
امروز تحمیل کردن بار مالی بر خانواده‌ها و نظام، گسستن آنان از دامن جامعه اسلامی و سوق دادنشان به آغوش دنیای کفر و ابتذال، اگر خیانت نباشد به یقین«منکری» است که در دراز مدت از دامان آن، منکرات بزرگ دیگری زاده خواهد شد.
بی شک تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در استفاده نکردن از کالای خارجی با وجود مشابه داخلی، شامل استفاده از مراکز علمی و گردش‌های علمی خارجی نیز می‌گردد که قبل از آنکه تلاش مضاعف علمی مسئولان را بطلبد، نیازمند کار فرهنگی و توجیه و ترغیب دانشجویان به ماندن است که باید از سوی اساتید دانشگاهها و از کلاس‌های درس آغاز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 3 =