انقلابی ماندن، معروف بزرگ است

از سال گذشته و با ظهور نمادها و سخنان یأس آفرین در پایان یافتن دوران حماسه و انقلابی‌گری و بسترسازی برخی افراد و رسانه‌ها برای تسلیم شدن در برابر معادلات فرهنگی و سیاسی دنیا، رهبر معظم انقلاب بارها و بارها بر واژۀ انقلابی بودن و انقلابی ماندن تأکید کردند.

حتی در پیام‌های تسلیت خود، از جمله پیام تسلیت به مناسبت رحلت آیت الله مهدوی کنی و نامیدن ایشان به عنوان «انقلابی صریح» در تلاش برآمدند تا روح انقلابی را در جامعه و به ویژه نخبگان جامعه زنده نگه دارند. تأکید رهبری انقلاب بر انقلابی ماندن حوزه‌های علمیه در دیدار با مجمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم و گره زدن بقای نظام اسلامی با بقای این روح و روحیه در حوزه‌های علمیه، بیانگر این واقعیت است که تلاش برای زنده نگه داشتن این روحیه باید در رأس برنامه‌های متولیان فرهنگی و سیاسی کشور به ویژه حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها قرار گیرد.
از یاد نبریم که رهبری معظم انقلاب در گذشته نه چندان دور، حفظ و حراست از نظام اسلامی را بزرگترین معروف و تلاش در جهت مخالف آن را منکر بر شمردند و معروف‌ها و منکرات دیگر در عرصه سیاست و فرهنگ را ذیل این دو معروف و منکر تعریف کردند که باید مورد توجه فعّالان سیاسی و فرهنگی کشور قرار می‌گرفت.
اگر امروز حفظ و حراست نظام اسلامی به زنده ماندن و زنده نگه داشتن، انقلابی بودن و انقلابی ماندن گره خورده است، باید به صراحت گفت: امروز زنده نگه داشتن این روحیه نیز از مصادیق بارز معروف به شمار می‌آید و هر جریان و حزب و گروه و فردی که بخواهد در جهت خلاف آن گام بردارد دانسته و ندانسته در زمین دشمن بازی می‌کند، چرا که این روح و روحیه است که می‌تواند ضامن بقای «معروف» بزرگ «حفظ نظام» و دستاوردهای آن در داخل و میوه‌های به ثمر رسیده آن در منطقه و جهان شود.
باید گفت تأکیدات رهبری معظم انقلاب بر باقی ماندن این روحیه اقتضاء می‌کرد که برخی نهادها و حتی جریان‌های فکری و سیاسی به ویژه حوزه‌های علمیه که بیش از دیگران دغدغه عملی شدن منویات رهبری انقلاب را دارند با بزرگانشان به میدان می‌آمدند و در «اقدامی عملی» موجی را ایجاد می‌کردند و تمهیداتی را سامان می‌بخشیدند، تا دشمن و عناصر نفوذی آنان دلسرد از توطئه جدید و بس خطرناک به عقب می‌نشستند که متأسفانه این اتفاق نیفتاد.
امروز در بین دلسوزان نظام و فعالان سیاسی و فرهنگی ولایتمدار این جمله تکرار می‌شود که مگر رهبری معظم انقلاب چند بار دیگر باید بر حفظ روح انقلابی و انقلابی ماندن به ویژه در حوزه‌های علمیه تأکید کنند تا حرکتی از سوی برخی نهادها به صورتی «عملی» آغاز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 11 =