ترویج فرهنگ قرآن، نماز و امر به معروف و نهی از منکر مهمترین رویکردهای وزارت دفاع است

به گزارش سراج۲۴،سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در نخستین همایش سراسری حافظان قرآن کریم این وزارتخانه با تبریک ایام شعبانیه اظهار داشت: خدا را شاکرم که در جمع شما قرآنیان وزارت دفاع حضور دارم.

وی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته که با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین قندهاری رئیس سازمان عقیدتی سیاسی و جمعی از مدیران عامل و روسای ادارات عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و مسئولین و رؤسای صنایع این وزارتخانه و با حضور حافظان قرآن کریم وزارت دفاع برگزار شد، توسط متولیان قرآنی وزارت دفاع افزود: ما می‌توانیم وزارت دفاع را به طور کلی خانواده قرآنی بنامیم؛ چون کارکنان، همسران و فرزندان دختر و پسر در این محافل و کرسی‌های قرآنی و کلاس های آموزشی حضور دارند و امیدواریم در اقدام‌های بعدی، مؤانست با قرآن و فرهنگ قرآنی را بیشتر ترویج دهیم.

وزیر دفاع ادامه داد: قرآن معجزه پیامبر اکرم(صل الله علیه و آله و سلم) است و حضرت محمد(صل الله علیه و آله و سلم) این کتاب الهی را برای هدایت بشر آورده است و این کتاب تا قیامت هدایت و ارشاد بشریت را کفایت می‌کند. چنان که حضرت علی(علیه السلام) فرمودند زمانی که تاریکی شما را فراگرفت با مراجعه به قرآن، راه هدایت را پیدا کنید.

سردار دهقان با اشاره به حدیث ثقلین گفت: قرآن به تنهایی عامل رشد و تعالی انسان و تأمین‌کننده سعادت دنیا و آخرت نخواهد شد، بلکه همراهی قرآن و عترت با هم تأمین‌کننده سعادت انسان‌ها است و عترت به عنوان یادگار گرانبهای پیامبر اعظم(صل الله علیه و آله و سلم) موجب اکمال دین و اتمام نعمت و بزرگترین مفسر قرآن است که بشر با تمسک و اطاعت از او به فلاح و رستگاری خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از خطاب‌های قرآن، به مردم است، اظهار داشت: قرآن، هدی‌للناس است. در طول تاریخ جاهلیت رذائلی همچون قتل، ستم و تجاوز مطرح بوده است و مسئله بعثت نبی مکرم اسلام برای از بین بردن این تاریکی‌ها و استیلای نور و تعالی ظهور کرد. چنانکه آیه ۳سوره مبارکه مائده «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ و…. » بیان‌کننده این امر است. قرآن در کنار امامت و ولایت، معنا پیدا می‌کند و در حقیقت ولی، تجسم عینی قرآن است و زمانی روح قرآن در جامعه زنده و پویاست که بیان آن از زبان ولایت دریافت شود.

وزیر دفاع ادامه داد: ولی و امام، اسوه‌ای است که تمام رفتار و منش و برخورد های آن برای انسان‌هایی الگو است که خدا را به‌عنوان یگانه معبود پذیرفته‌اند و در نهایت مسیر رشد و تعالی بشر در سایه عمل به قرآن و پیروی از امام و ولی متصور شده است.

سردار دهقان افزود: امیدواریم در وزارت دفاع با گرایش به قرآن و انتخاب سبک زندگی قرآنی بتوانیم در مسیر قرآن به صورت محتوایی گام برداریم؛ چرا‌که مؤانست با قرآن و آرامش گرفتن در کنار قرآن با آوردن آن به بطن زندگی واقعیت پیدا می‌کند. انس با قرآن، تنها خواندن سطحی قرآن نیست بلکه ترویج فرهنگ قرآن و بهره‌گیری از آموزه‌های قرآن در زندگی فردی و اجتماعی است. قرآن باید رفتارمان را به صورت فردی و اجتماعی تحت تأثیر قرار دهد و با قرآن زندگی کنیم. قرآن تجلی و عینیت در رفتار، گرفتار و تعاملات ما پیدا کند.

وی یادآور شد: آنچه باید توجه کنیم این است که تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی افرادی که محافل قرآنی، جلسات قرآنی برپا می‌کردند، تنها بخش محدودی از جامعه مذهبی بودند؛ اما با پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی(رحمه الله علیه) قرآن را به بطن و عرصه زندگی اجتماعی و فردی مردم آورد. امام و انقلاب اسلامی دو نعمت بزرگی هستند که به ملت ایران اسلامی عنایت شد و تا امروز ملت رشید ما بابت حفظ و صیانت از این دو نعمت از هیچ کوششی فرو گذار نکردند، اما با افتخار، عزت خود را در تداوم و حفظ همین مسیر نورانی می‌دانند.

وزیر دفاع با اشاره به توجه و عنایت ویژه مقام معظم رهبری بر فعالیت‌ها و مجالس قرآنی در سطح کشور گفت: ایشان با برگزاری مراسم قرآنی در نزدشان و تکریم حافظان و قاریان در تحکیم فعالیت‌های قرآنی اهتمام جدی نشان دادند.

سردار دهقان با تأکید بر اینکه باید فضای حاکم بر سازمان‌ها و نهادهای کشور خصوصاً وزارت دفاع با توجه به مأموریت‌های خطیر آن قرآنی و متأثر از آموزه‌ها و دستورات این کتاب آسمانی باشد، تصریح کرد: در وزارت دفاع برای عملی شدن سه عنصر و فریضه ترویج فرهنگ قرآن، نمازو امر به معروف و نهی از منکر به شکل جدی اهتمام داشته ایم و تأکید ویژه داریم تا این سه فریضه با کمک خانواده‌های کارکنان وزارت دفاع در مجموعه‌های مسکونی و شهرک‌های سازمانی نهادینه شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم قلب‌های همه به نور قرآن منور و زندگی‌ها متأثر از قرآن شود و انشاء الله آماده باشیم تا باظهور حضرت حجت(عجل الله تعلی فرجه الشریف) در رکاب ایشان جهاد کنیم و به فلاح و رستگاری وعده داده شده از سوی خداوند متعال دست یابیم.

در پایان این مراسم از تمامی حافظان قرآن کریم وزارت دفاع تجلیل به عمل آمد و منتخبین حافظین، هدایای خود را از وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع دریافت کردند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه − دو =