۸۰۰ آیه به آیات الأمن اختصاص دارد/ حفظ نظام از بسیاری فرائض بالاتر است

حجت الاسلام و المسلمین عابدی با اشاره به تعداد قابل توجه آیات الأمن گفت: آیات الاحکام قرآن حدود پانصد آیه است؛ اما آیات الأمن که به موضوع امنیت جان، مال، ناموس و مبارزه با هرج و مرج می پردازد، هشتصد آیه بوده که نشان می دهد حفظ نظام از بسیاری فرائض بالاتر است.به گزارش روابط عمومی پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر قم، حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد عابدی صبح یکشنبه ضمن بازدید از این پژوهشکده، در جریان فعالیت بخش های مختلف سایت پژوهشکده امر به معروف قرار گرفت.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم در نشستی با مسئولان و پژوهشگران این مرکز تحقیقاتی اظهار داشت: متأسفانه در زمینه دو فریضه به میزان لازم کار پژوهشی و فرهنگی نشده است.

وی ادامه داد: اقامه دو فریضه، صبر و استقامت لازم دارد و آیات «واصبر علی ما اصابک» و «وتواصوا بالصبر» نشان این است که گاهی باید سختی، ضرر و زیان را در راه اجرای امر به معروف و نهی از منکر تحمل کرد.

حجت الاسلام و المسلمین عابدی دربارۀ اهمیت فریضتین عنوان کرد: برخی روایات، جامع ترین دستور را آیه ۱۹۹ سوره اعراف: «وامر بالعرف و انه عن المنکر و اعرض عن الجاهلین» دانسته اند.

وی، درباره اختصاص یا عدم اختصاص امر به معروف و نهی از منکر به دستورهای شرعی گفت: دستورهای شرعی و عقلی چه در قالب امر و چه در قالب نهی باید رعایت شوند ولی درباره میزان رعایت روش ها و سنت های معمول که نزد مردم مقبولیت یافته اند جای تحقیق همچنان خالیست.

استاد حوزه علمیه قم، آداب دینی را مورد توجه قرار داد و افزود: واجب، حرام و مستحب و مکروه شرعی همیشه باید مورد توجه باشد و درباره اینکه آیا آداب دینی هم، معروف و منکر ثابت هستند یا می توان آن ها را متناسب با زمان و مکان تغییر داد، جای بحث دارد.

وی با اشاره به لزوم پژوهش دربارۀ منکرات عرفی اظهار داشت: تشخیص منکرات عرفی، پژوهش لازم دارد که به عنوان مثال می توان یکی از منکرات عرفی را تلفن کردن به اشخاص هنگام نماز یا زمان صرف غذا و یا موقع استراحت دانست.

حجت الاسلام و المسلمین عابدی در خصوص گسترش برخی منکرات در کشورهای اسلامی یادآور شد: متأسفانه برخی منکرات در بلاد اسلامی گسترش بیشتری دارد که باید در پی راه حل آن باشیم؛ آیا این دردناک نیست که بیشترین طلاق ها در مصر که یک کشور اسلامی است، رخ می دهد؟

وی با اشاره به جایگاه معروفات خانوادگی نزد پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) عنوان کرد: تکریم همسر، یک معروف بزرگ است که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در این راستا هر سال شتری نحر می کردند و دوستان حضرت خدیجه (سلام االله علیها) را به ضیافت دعوت می فرمودند.

استاد حوزه علمیه قم در اهمیت انجام معروف و ترک منکر بیان کرد: اهل منکر یا کفار هم گاهی معروف هایی را انجام می دهند که باید از این کار آنان تقدیر نمود و نمی توان گفت چون نلسون ماندلا و گاندی مومن نبوده اند پس مبارزه آنان با ظلم یا حمایتشان از مظلوم ارزشی ندارد. مبارزه با ظلم، مورد قبول همه اندیشمندان جهان است و اختصاص به دین یا مذهب خاص ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین عابدی به تعداد قابل توجه آیات الأمن اشاره کرد و افزود: آیات الاحکام قرآن – به تعبیر مشهور- حدود پانصد آیه است؛ اما آیات الأمن که به موضوع امنیت جان، مال و ناموس و مبارزه با هرج و مرج می پردازد، هشتصد آیه بوده که نشان می دهد حفظ نظام، بالاتر از بسیاری از فرائض است.

لازم به ذکر است در ابتدای این نشست، حجت الاسلام و المسلمین محمود لطیفی از روند کار و مدخل های دانشنامه امر به معروف و نهی از منکر که در حال تدوین است گزارشی ارائه کرد و برخی از مهم ترین سؤالات و اشکال هایی را که در این حوزه وجود دارد مطرح نمود.

همچنین در این نشست، برخی از مسئولان و پژوهشگران پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر نظراتی را ارائه دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + ده =