هدف مقدس قیام امام حسین(علیه السلام) برای احیای امر به معروف و نهی از منکر و حفظ اسلام بود

قم – استاد حوزه علمیه قم گفت: امام حسین(ع) نمونه یک انسان کامل و الگویی ماندگار در تمام زمینه‌های رفتاری و اخلاقی برای مسلمانان امروز است.

خبرگزاری مهر: در روز سوم شعبان سال چهارم هجری، خانه حضرت زهرا(س) و امام علی(ع) غرق سرور و شادی بود، چرا که دومین فرزند دلبندشان امام حسین(ع) پا در عرصه خاکی نهاد.

امام حسین(ع) به عنوان انسان کامل در زمینه اخلاق بهترین اسوه و الگوی ما هستند. مطالعه اخلاق نیک، رفتار ستوده و معاشرت‌های دلنشین آن حضرت با انسان‌های زمان خود، آموزه‌های عالی دینی، اجتماعی و فردی را برای هر انسان آزاده‌ای به ارمغان می‌آورد.

امام حسین(ع)، از بارز‌ترین نمونه‌های مجاهدان راه حق هستند که در راه احیای ارزش‌های الهی و مقابله با دشمنان حق با روحیه‌ای نیرومند و اراده‌ای پولادین و شجاعتی بی‌نظیر و عظمت نفس، باورهای عمیق خود را به مبانی اسلامی ثابت نمودند.

صلابت و قاطعیت امام حسین(ع) را می‌توان در جمله معروف آن حضرت به نظاره نشست که در آن علل و انگیزه‌های قیام خود را بیان نمودند و با صدای رسا به تمام آزادگان چنین آموختند که «آگاه باشید که ناپاک فرزند ناپاک(عبیدالله بن زیاد) مرا برای پذیرش دو راه مجبور کرده است؛ بین مرگ یا ذلت. اما هیهات که ما ذلت را بپذیریم ….».

قیام امام حسین(ع) برای حفظ دین اسلام

حجت الاسلام محمدصادق یوسفی مقدم، مدیر مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم در رابطه با ابعاد شخصیت ابا عبدالله الحسین(ع) در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به قیام امام حسین(ع) برای احیای امر به معروف و نهی از منکر، می‌گوید: هر اقدامی که از سوی هر یک از ائمه(ع) صورت گرفته، ناشی از علم امام(ع) با توجه به شرایطی بوده که اقتضاء می‌کرده است.

شرایط در زمان امام حسین(ع) به گونه‌ای بود که اگر قیام نمی‌کردند یقینا نامی از اسلام باقی نمی‌ماند

وی با اشاره به صلح امام حسن(ع) با معاویه و قیام امام حسین(ع) علیه یزید، ادامه می‌دهد: شرایط حاکم بر زمان امام حسن(ع) و امام حسین(ع) با هم تفاوت داشت و همین تعیین کننده تصمیم‌گیری هر یک از دو امام بزرگوار نسبت به حاکم و حکومت زمان خویش بود.

مدیر مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم، معتقد است که شرایط در زمان امام حسین(ع) به گونه‌ای بود که اگر قیام نمی‌کردند یقینا نامی از اسلام باقی نمی‌ماند و حقیقت و جان اسلام از میان می‌رفت.

چرایی عدم صلح امام حسین(ع) با یزید

این استاد حوزه علمیه بیان داشت که با توجه به اینکه یزید خلیفه‌ای بود که تظاهر به فسق و فجور می‌کرد و مجالسی مانند قمار بازی، شراب خوری، رقص و بازی با میمون‌ها داشت یک عنصر کاملا فاسد بود که در جایگاه خلیفه مسلمین قرار گرفته بود؛ باید امام حسین(ع) قیام می‌کردند تا این سنت فساد و تباهی خلیفه مسلمین از بین برود.

حجت الاسلام یوسفی مقدم با اشاره به شرایط زمان امام حسین(ع)، یادآور می‌شود که امام حسین(ع) یا باید در مقابل چنین خلیفه‌ای سکوت می‌کردند یا اعلام می‌کردند که باید این خلیفه نالایق برکنار شود و فرد شایسته‌ای جایگزینش شود؛ که با توجه به شرایط جامعه، سکوت روا نبود و ایشان تصمیم گرفتند با این سنت‌های زشت مبارزه کنند.

وی با اشاره به حاکم زمان امام حسن(ع) یعنی معاویه، گفت: معاویه متظاهر به فسق نبود و به طور علنی قمار بازی و شراب خواری نمی‌کرد بلکه مخفیانه این اقدامات را انجام می‌داد و در ظاهر خود را فرد خوبی برای حاکم بودن مسلمانان می‌دانست و همین تفاوت دو حاکم زمان امام حسین(ع) و امام حسن(ع) باعث تفاوت در تصمیم‌گیری شد.

امام حسین(ع) کوچک‌ترین نشانه‌ای از ضعف و فرودست بودن نداشته و از عزت نفس بسیار بالایی در روحیات و رفتار خویش برخوردار بودند

حجت الاسلام عسگر دیرباز، رئیس دانشگاه قم نیز با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی امام حسین(ع)، به خبرنگار مهر گفت: حضرت سیدالشهدا(ع) نمونه یک انسان کامل و الگوی ماندگار در تمامی زمینه‌های رفتاری برای مسلمانان امروز هستند.

وی عنوان می‌کند که امام حسین(ع) هیچ‌گاه کوچک‌ترین نشانه‌ای از ضعف و فرودست بودن نداشته و از عزت نفس بسیار بالایی در روحیات و رفتار خویش برخوردار بودند که این یک الگوی بسیار مهم در بازدارندگی در برابر دشمنان دین است.

امام حسین(ع) و رعایت ادب اجتماعی

این عضو مجلس خبرگان رهبری، مراعات ادب اجتماعی را از دیگر ویژگی‌های امام حسین(ع) عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد که در روایات آمده حضرت اباعبدالله(ع) در موارد انفاق از برادر خویش امام حسن(ع) کمتر انفاق می‌کردند تا مراعات جایگاه برادر بزرگ خویش را کرده باشند.

حجت الاسلام دیرباز با بیان اینکه امام حسین(ع) نسبت به اطرافیان خود بسیار مهربان بودند، یادآور می‌شود که با وجود محبت و علاقه زیاد امام حسین(ع) به خانواده خویش، اما در راه دفاع از دین و حفظ اسلام با وجود عاطفه پدری به حضرت علی اکبر(ع) اجازه ورود به میدان مبارزه را دادند.

احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه

رئیس دانشگاه قم با اشاره به هدف مقدس قیام امام حسین(ع) در کربلا که برای احیای امر به معروف و نهی از منکر و حفظ اسلام بود، اظهار می‌کند که امام حسین(ع) در کربلا شهید شدند ولی جنبه‌های گوناگون رفتار امام حسین(ع) و اصحاب و یارانشان به ما درس دینداری می‌دهد.

وی گفت: امروز هر یک از مسلمانان باید جلوی منکرات جامعه خویش ایستادگی کنند، چرا که منکرات و رفتارهای منفی اجتماعی بر اجتماع اثر می‌گذارد و نباید بی‌تفاوت باشیم تا جامعه با شتاب بیشتری به سمت سلامت حرکت کند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 5 =