امنیت اخلاقی در سایه امر به معروف و نهی از منکر محقق می‌شود

امام جمعه مشهد گفت: امنیت اخلاقی به این است که یک مومن و معتقد از نظر حفظ عفت و عصمت امنیت داشته باشد و جریان‌هایی بروز نکند که امنیت این جوانی که در بوران غرایز است، به هم بخورد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، در خطبه‌های نماز جمعه این شهر که در جوار حرم مطهر رضوی برگزار شد، عنوان کرد: کلام ما در این خطبه در زمینه تبیین انسان الگویی قرآن بر اساس تفسیر سوره انسان است، در مقدمه تفسیر مباحث آیات این سوره به دو نکته اشاره شد، یکی اینکه بهشت کانون زندگی کامل انسان است و شامل زندگی جسمانی، مادی و زندگانی معنوی می‌شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: زندگانی کامل چه از نظر جسمی و چه از نظر مادی و چه روحانی و معنوی در آن نقطه‌ای است که همه خواسته‌های انسان اعم از نفسانی، غریزی و خواسته‌های فطری اجرا شود و بنابراین بهشت جایگاه اجرای همه خواسته‌های وجودی یک انسان است و این نکته را خداوند در قرآن کریم اشاره می‌کند.

برخورداری بهشتیان از ولایت تکوینی

وی بیان کرد: فرد بهشتی وقتی در بهشت قرار می‌گیرد صاحب ولایت تکوینی می‌شود زیرا به نقطه کمال عبودیت رسیده و خواسته‌اش شدنی است و اراده وی عامل تحقق است و هر چه بخواهد خواسته‌اش بدون چون و چرا اجرا می‌شود؛ این خاصیت زندگی در بهشت است.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نام‌گذاری روز سوم شعبان به عنوان روز پاسدار از سوی امام خمینی(ره)، بیان کرد: این عنوان برای ابلاغ یک منظور بود، مسئله‌ای که در روز عاشورا اتفاق افتاد، این بود که یاران اباعبدالله(علیه السلام) یکی پس از دیگری شهید شدند و تا یکی زنده بود کسی جرات جسارت به امام(علیه السلام)را نداشت و ضربه‌ای متوجه ایشان نشد و حتی سرباز هشت ساله هم به میدان رفت، ایستادگی کرد و با آخرین قطره خون از امام(علیه السلام) حمایت کرد و اجازه نداد آسیبی به ایشان وارد شود.
وی با بیان اینکه سپاه و پاسدار در عرصه انقلاب تا آخرین نفس و نفر قربانی می‌شوند، عنوان کرد: این راهبردی است که امام(ره) دادند و ما تا امروز شاهد تحقق این راهبرد در مردانگی و غیرتمندی و ایثارگری عزیزان پاسدارمان بوده‌ایم و تا امروز به اینجا انجامیده است که در کیلومترهای ممتد در برابر یک دشمن قسم‌خورده نظام، عزیزان ما ایستاده‌اند تا دشمن نتواند به مرز نزدیک شود و با وی می‌جنگند.
چرا باید در سوریه و عراق مقابله کنیم
امام جمعه مشهد با اشاره به سخنان برخی در خصوص اینکه چرا باید در سوریه و عراق مقابله کنیم، تجهیزات به کار ببریم و امکانات کشور را مصرف کنیم، اظهار کرد: همه این‌ها به ما مربوط است، زیرا دشمن هدفش براندازی ماست. این‌ها دشمن ما هستند ولی این اقتدار ماست که به آن‌ها اجازه ایجاد ناامنی در کشور را نمی‌دهد.
وی با اشاره به جانفشانی مدافعان حرم در عراق و سوریه عنوان کرد: دشمنان نمی‌توانند به ما نزدیک شوند، امن‌ترین نقطه در کره زمین کشور ماست. امروز اروپا و آمریکا که کعبه آمال برخی است نیز ناامن است و امنیت ما حتی از آن‌ها نیز بالاتر است در حالی که همه ناامنی‌های منطقه را دشمنان منطقه به دلیل عداوت با ما اجرا می‌کنند.
وی با تأکید بر اثر بخشی جانفشانی‌های شهدا در دوران دفاع مقدس، گفت: از روزی که دفاع مقدس ما تمام شد، آمریکا و استکبار جهانی جرأت نزدیک شدن به ما را ندارند. این امنیت، اراده خداست اما فعلیت و اجرای آن نتیجه دلاورمردی‌های این عزیزان ایثارگر است؛ مهم آن است که در کشوری که در همه عرصه‌ها کشوری موفق است، خود ما نیز ناامنی ایجاد نکنیم.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری، عنوان کرد: ایشان فرمودند: ناامنی را ریشه‌یابی کنید و ریشه ناامنی‌ها و وجود برخی حوادث مثل داستان قتل ستایش یا زورگویی‌ها، ریشه‌اش در ناامنی اخلاقی و اجتماعی است، یعنی این بخش امنیت که مربوط به نظام و نیروهای نظامی و انتظامی است، در بهترین شکل پیاده می‌شود و بخشی از امنیت که مربوط به مردم است با حوادثی گهگاه روبه‌رو می‌شویم که ملت تکان می‌خورد.

امنیت اخلاقی در سایه امر به معروف و نهی از منکر محقق می‌شود

وی با تأکید بر اهمیت اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر و با بیان اینکه امنیت اخلاقی در سایه امر به معروف و نهی از منکر محقق می‌شود، گفت: امنیت اخلاقی به این است که یک مومن و معتقد از نظر حفظ عفت و عصمت امنیت داشته باشد و جریان‌هایی بروز نکند که امنیت این جوانی که در بوران غرایز است، به هم بخورد.
آیت‌الله علم‌الهدی به برخورد دوگانه در خصوص برخی مسائل اشاره و تصریح کرد: چرا در مورد کاندیدایی از یک جریان که در فضای مجازی تصاویرش منتشر شد پیگیری می‌شود اما در مورد فردی دیگر که به صورت حضوری به وی توهین شده است بررسی نمی‌شود؟ چرا برخورد دوگانه صورت می‌گیرد. امنیت برای همه خوب است نه اینکه برای خانمی از یک جریان سیاسی باید امنیت حفظ شود اما برای یک عالم نباید امنیت حفظ شود. این مسائل کفران نعمت امنیت است.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 12 =