تذکر لسانی از مصادیق خیرخواهی است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: آن چه باید ترویج شود، امر و نهی پیشگیرانه است وگرنه صرف سپردن مرتکبین منکر به دستگاه قضا زیبنده جامعه اسلامی نیست و رشد روزافزون جرایم و بزه را در پی دارد.به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، حجت الاسلام پژمانفر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، پیش از ظهر امروز در آیین افتتاح دفتر مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی در مشهد با اشاره به این فرمایش امیرمؤمنان علی(ع) که «همه کارهای خوب حتی جهاد در راه خدا در مقابل امر به معروف ونهی از منکر مانند قطره ای ناچیز در برابر دریا است»، افزود: همه چیز تحت تأثیر امر به معروف و نهی از منکر قرار دارد بنابراین امر به معروف ونهی از منکر باید به یک جریان فرهنگی در جامعه تبدیل شود.

حجت الاسلام پژمانفر با بیان این که اقتضای سلامتی جامعه بشری، خیرخواهی افراد نسبت به یکدیگر است و در غیر این صورت جامعه نمی تواند به نحو صحیح ادامه مسیر دهد، گفت: حتی کوچکترین واحد اجتماعی یعنی خانواده اگر اعضای آن نسبت به هم خیرخواهی نداشته باشند از هم می پاشد.

تذکر لسانی از مصادیق خیرخواهی است

نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تذکر لسانی از مصادیق خیرخواهی است و اگر با رویکرد دلسوزانه و بدون اغراق باشد همه می پذیرند و این مهم تا زمانی که تنها عده ای را در جامعه مسئول این امر بدانیم و خود احساس مسئولیت نداشته باشیم، محقق نخواهد شد.

وی با تأکید بر این که امر به معروف ونهی از منکر باید به یک فرهنگ رفتاری تبدیل شود، گفت: متأسفانه برخی نه تنها احساس مسئولیت نمی کنند بلکه به تعبیر روایات، معروف را منکر و منکر را معروف می دانند.

نهادینه شدن امر به معروف با برنامه ریزی از نهاد خانواده

حجت الاسلام پژمانفر در ادامه یادآور شد: برای نهادینه شدن امر به معروف باید از نهاد خانواده و بدو کودکی برنامه ریزی صورت گیرد.

وی با اشاره به این که امر و نهی لسانی، رویکرد پیشگیرانه ای نسبت به آسیب های اجتماعی و جرایم دارد، افزود: انحراف از نقطه های کوچک شروع می شود و با تذکر لطیف و دلسوزانه در همان ابتدای امر قابل رفع است بنابراین نباید با غفلت از تذکر لسانی باعث رشد و گسترش جرایم شویم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: آن چه باید ترویج شود، امر و نهی پیشگیرانه است وگرنه صرف سپردن مرتکبین منکر به دستگاه قضا زیبنده جامعه اسلامی نیست و رشد روزافزون جرایم و بزه را در پی دارد.

وی با تأکید بر ضرورت تبیین منکرات و معروف ها برای مردم از سوی رسانه ها، گفت: به فرموده رهبر معظم انقلاب، انحصار منکر به یک مورد خاص، ظلم است؛ معروف یعنی همه خوبی ها و منکر یعنی همه بدی ها.

برخی دولتمردان، اجرای قانون امر به معروف را سبب ایجاد هرج و مرج در جامعه می دانستند

حجت الاسلام پژمانفر با اشاره به عدم ابلاغ قانون امر به معروف و نهی از منکر از سوی دولت به رغم تصویب آن و تأیید شورای نگهبان و در نتیجه ارسال آن به شورای حل اختلاف اظهار کرد: در این شورا حرف های تلخی رد و بدل شد و برخی، تعابیر غیرقابل انتظاری بیان کردند؛ تا حدی که اجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر را سبب ایجاد هرج ومرج در جامعه می دانستند.

وی با تأکید بر نقش فرهیختگان حوزه و دانشگاه در این مسیر، گفت: متأسفانه امروز حتی زن و شوهر در خانواده به عنوان فرهنگِ سازگاری پذیرفته اند که به یکدیگر کاری نداشته باشند، باید مقابل این جریان فکری ایستاد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: حساس کردن مردم نسبت به همه بدی ها بسیار اهمیت دارد؛ در ادارات مردم به شیوه های مختلف آزار و اذیت می شوند کسی چیزی نمی گوید اما همه روی یک منکر خاص تأکید می کنند.

وی، فضای مجازی را از مهم ترین عرصه های منکرخیز امروز عنوان و تصریح کرد: این مسأله به حدی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اهمیت دارد که ایشان جلسات ارائه گزارش این شورا را شخصا اداره می کنند با این وجود دولتمردان چون می خواهند دست در جیب مردم و کار سیاسی کنند از انجام تکالیفی که همه کشورها در این زمینه انجام می دهند، طفره می روند.

حجت الاسلام پژمانفر افزود: رهبر معظم انقلاب در پیوست حکم شورای فضای مجازی فرمودند تا پیش از راه اندازی شبکه اطلاعات ملی از توسعه پهنای باند خودداری شود اما امروز مسئولان امر به این بهانه کارهای دیگر می کنند و فضای مجازی را پاشنه آشیل دولت می دانند.

وی در پایان، پررنگ تر شدن حضور مردم و نهادهای مردمی در ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر را خواستار شد.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =