اصلاح الگوی مصرف و قناعت دو رکن اقتصاد مقاومتی

استاد حوزه علمیه قم اصلاح الگوی مصرف و قناعت پیشگی را از ارکان اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: دنیا و ثروت نه تنها انسان را از مَحبت به خانواده و فرزندان غافل می‌کند بلکه انسان را از بندگی خدا در مسیر ارتداد و مخالفت با خدا قرار می‌دهد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله فرحزاد، استاد حوزه علمیه قم، بعد از ظهر دوشنبه در برنامه سمت خدا از شبکه سه سیما با اشاره به اینکه بهترین دعای رسول خدا (صل الله علیه و آله و سلم ) برای محبان ایشان این بود که «خداوندا به شیعیان و محبان ما روزی و رزقی در حد گذران زندگی عطاکن»، گفت: در مقابل نفرین حضرت رسول(صل الله علیه و آله و سلم ) به دشمنان اهل بیت و شیعیانشان این بود که «خداوندا به دشمنان ما رزقی و روزی فراوان و ثروت کثیر اعطا کن».

وی افزود: دلیل این دعای حضرت رسول (صل الله علیه و آله و سلم ) این بود که همواره به صحابه می‌فرمودند ثروت فراوان برای انسان مشغله زیاد ایجاد کرده و موجب دنیا زدگی می‌شود و متأسفانه ایشان می‌فرمودند که کسانی که ثروت فراوان به دست می‌آورند از آن جایی که نمی‌توانند نظارت دقیقی بر حلال و حرام آن داشته باشند از عبادت و بندگی خدا غافل می شود.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: در همین مورد روایتی وجود دارد که بیان می‌کند روزی یکی از صحابه نزد رسول خدا (صل الله علیه و آله و سلم ) رسید و از حضرت خواست که برایش دعا کنند تا ثروتمند شود که حضرت رسول (صل الله علیه و آله و سلم ) در مقابل به او توصیه کردند که قناعت پیشه کرده و به دنبال ثروت نباشد اما از آن جایی که این مرد تأکید زیادی بر کسب ثروت داشت حضرت برای او دعا فرمودند و ثروت زیادی به دست آورد.

حجت الاسلام و المسلمین فرحزاد اظهار کرد: بعد از اینکه این مرد ثروت زیادی به دست آورد فرصت نداشت که برای نماز به مسجد برود به و به مرور زمان نماز جمعه را هم ترک کرد و پس از آنکه در قرآن آیه خمس نازل شد وقتی دستور رسول خدا (صل الله علیه و آله و سلم ) مبنی بر زکات به او رسید سرپیچی کرد و گفت که زکات چیزی خوبی نیست و به این علت به خاطر سرپیچی از فرمان رسول الله (صل الله علیه و آله و سلم ) دچار ارتداد شد.

وی با بیان اینکه متأسفانه امروز عده زیادی از افراد هستند که با وجود داشتن حقوق و ثروت چند میلیونی حتی از رسیدگی به خانه و خانواده خود غافل شده اند، تصریح کرد: دنیا و ثروت انسان را نه تنها از مَحبت به خانواده و فرزندان غافل می‌کند بلکه انسان را از بندگی خدا در مسیر ارتداد و مخالفت با خدا دور می کند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه انسان باید به کمک قناعت و رزق در حد گذران زندگی به جنگ با حرص و طمع برود، افزود: قناعت انسان را عزتمند کرده و حرص انسان را مجبور می‌کند که برای خواهش‌های نفسانی دست نیاز پیش هر کسی دراز کند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه افزود: متأسفانه آرایش برای نامحرم و وسایل لوکس موجب زحمات مردم شده و عده زیادی به خاطر همین تجملات بی‌فایده در زندان به سر می برند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =