لازمه ولایت، اطاعت است/حزب‌الله فقط با ولایت معنا پیدا می‌کند

رئیس مرکز مطالعات حدیث ولایت دانشگاه امام حسین(علیه السلام) گفت: لازمه ولایت، اطاعت است، حزب‌الله فقط با ولایت معنا پیدا می‌کند و مسلمانان نمی‌توانند بدون ولایت به حزب‌الله برسند.
به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، محمدحسین رجبی‌دوانی در نشستی با موضوع «جایگاه ولایت در اعتقادات» با اشاره به آسیب‌شناسی عدم توجه به منویات و فرامین ولایت، اظهار کرد: در صورت عدم اجرای دستورات ولایت، تبعات منفی و پیامدهای سنگینی متوجه مردم خواهد شد.

وی افزود: باید این موضوع تبیین شود که ولایت هرگز مساوی با سلطنت نیست، بلکه ولایت ابداع دین اسلام است که مردم باید نسبت به این موضوع مهم شناخت پیدا کنند؛ در دوره‌های مختلف اسلام مردم نسبت به ولایت شناخت کافی نداشتند، از این رو باید جایگاه ولایت در عصر کنونی نیز تبیین شود.

رئیس مرکز مطالعات حدیث ولایت دانشگاه امام حسین(علیه السلام) اضافه کرد: همان‌طور که در آیاتی از قرآن آمده، در درجه اول صاحب ولایت، خداوند متعال است، سپس پیامبر اسلام(صل الله علیه و آله و سلم) و پس از او کسانى که ایمان آورده‌‏اند، همان کسانى که نماز برپا می‌دارند و در حال رکوع زکات می‌دهند.

رئیس مرکز مطالعات حدیث ولایت دانشگاه امام حسین(علیه السلام) تأکید کرد: در حقیقت حزب‌الله فقط با ولایت معنا پیدا می‌کند و مسلمانان نمی‌توانند بدون ولایت به حزب‌الله برسند؛ اگر مسلمانان بتوانند به حزب‌الله تبدیل شوند، ارزشمند خواهند بود، اما اگر از صاحبان ولایت تبعیت نکنند دین مردم فاسد خواهد شد، همان‌طور که در زمان حضرت علی(علیه السلام) نیز چنین اتفاقی افتاد.

رجبی دوانی تشریح کرد: صاحب ولایت در درجه اول دین مردم و در درجه دوم محور وحدت امت اسلام است، ولایت تنها به معنی حکومت بر مردم نیست، بلکه یکی از شئونات آن حکومت و مدیریت مردم است؛ در حقیقت ولایت می‌تواند عدل را به معنای واقعی محقق کند.

کارشناس تاریخ اسلام و جریان‌شناسی سیاسی با اشاره به اینکه صاحب ولایت همواره باعث رشد و تعالی تک‌تک افراد جامعه خواهد شد، یادآور شد: لازمه ولایت، اطاعت است، اما متأسفانه در زمان حیات امیرالمومنین(علیه السلام) نگذاشتند که صاحب اصلی ولایت حاکم بر مردم شود.

وی توضیح داد: دو عنصر برای تحقق حاکمیت ولایت لازم است که یکی وجود رهبر الهی، امام و یا نایب امام است و دیگری قابلیت استقبال است تا ولایت حاکمیت پیدا کند؛ خوشبختانه برای نخستین بار در تاریخ اسلام بعد از رحلت پیامبر(صل الله علیه و آله و سلم) با پیروزی انقلاب اسلامی، ولایت حاکمیت پیدا کرد که باید قدر این نعمت را دانست.

رئیس مرکز مطالعات حدیث ولایت دانشگاه امام حسین(علیه السلام) با تأکید بر لزوم حفظ نظام جمهوری اسلامی، متذکر شد: امام خمینی(ره) در مراسم دهه فجر در میان جمعی از میهمانان خارجی فرموده‌اند: «حفظ نظام جمهوری اسلامی وظیفه همه مردم جهان است، حتی غیرمسلمان‌ها» چراکه ولایت برای نجات بشریت است.

رجبی دوانی بیان کرد: غیرمسلمان وظیفه حفظ نظام جمهوری اسلامی را دارد چه رسد به من و شمایی که در این نظام هستیم؛ اگر به ولایت اعتنا نشود تفرقه و دودستگی میان مسلمانان ایجاد می‌شود و عدم تبعیت از ولایت، عدم تبعیت از امیرالمومنین(علیه السلام) است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: عدم تبعیت از ولایت موجب بروز انحرافات در اعتقادات مردم خواهد شد، به طوری که بازگشت از دین در اجتماع پدید می‌آید؛ اگر ولایت ضربه بخورد و از بین برود، طاغوت بر مردم حاکم می‌شود، جامعه آسیب‌پذیر شده و دشمنان بر کشورهای اسلامی چیره خواهند شد.

وی اضافه کرد: مردم ما از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون همواره در همه رویدادها سنگ تمام گذاشته‌اند، هیچ شک و شبهه‌ای در سلامت رهبری امام(ره) و مقام معظم رهبری نبوده و نیست و اگر مشکلی وجود داشته به مسئولان سه قوه برمی‌گردد، چه مسئولان فعلی و چه مسئولان گذشته.

رئیس مرکز مطالعات حدیث ولایت دانشگاه امام حسین(علیه السلام) در پایان یادآور شد: جنایت آل‌سعود در قضیه منا کاملاً عمدی بود و تنها هدف آن کشتن مردم کشور ما بود، آن‌ها ۷۰۰ نفر از هموطنان ما را به خاک و خون کشیدند و همچنان گستاخانه در مقابل ما ایستاده‌اند که متأسفانه تنها دلیل آن عدم پیروی کامل دولتمردان از فرامین رهبر معظم انقلاب است.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + سه =