تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو ترویج فرهنگ مقاومتی است

حجت الاسلام والمسلمین سید هاشم بطحایی، استاد حوزه و دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با بیان این که تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو ترویج فرهنگ مقاومتی است، گفت: برای حرکت در این مسیر ما باید چشم از بیگانگان برداریم و توان داخلی خود را افزایش دهیم.

وی با اشاره به سخنی از پیامبر اکرم(صل الله علیه و آله و سلم) که فرمودند «آداب و رسومتان را از اسلام بگیرید»، افزود: فرهنگ مقاومتی یعنی این که ما آداب و رسوم عبادی، اجتماعی و خانوادگی خود را با اسلام پیوند دهیم و سیره زندگی مان برگرفته از سیره پیامبر اکرم(صل الله علیه و آله و سلم) و اهل بیت(علیهم السلام) باشد و در مقابل فرهنگ غرب ایستادگی کنیم.

منتخب مردم تهران در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: فرهنگ مقاومتی یعنی این که ما تحت تأثیر رفتار، رسوم، پوشش و آداب کشورهای بیگانه قرار نگیریم و اخلاق و آداب اجتماعی مان برگرفته از اسلام و سنت پیامبر اکرم(صل الله علیه و آله و سلم) باشد تا بتوانیم در راستای اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین بطحایی با تأکید بر این که انسان نباید در جامعه سربار و مصرف گرا باشد، بلکه باید هر فردی بسیج شده و به حکم فرهنگ مقاومتی در جامعه تولید داشته و مفید اثر باشد، ادامه داد: تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند حرکت عملی، نگاه درونی، صادرات بیشتر و واردات کمتر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سخن امیرمؤمنان علی(علیه السلام) که فرمودند: «مَنْ نَصَبَ نَفْسَهُ لِلنَّاسِ إِمَاماً فَلْیَبْدَأْ بِتَعْلِیمِ نَفْسِهِ قَبْلَ تَعْلِیمِ غَیْرِهِ …؛ آن که خود را در مرتبه پیشوایى قرار مى‌‏دهد باید پیش از مؤدب نمودن مردم به مؤدب نمودن خود اقدام کند»، بیان داشت: این سخن امیرمؤمنان توصیه می کند که مسؤولان و کسانی که نقش الگو برای مردم را دارند باید از ریخت و پاش های بی جا خودداری کرده، از گفتارها و وعده های بی محتوا و بی فایده پرهیز کنند و در میدان عمل خود را نشان دهند.

وی با بیان این که مسؤولان نباید مسؤولیت خود را نوعی شغل و حرفه بدانند، بلکه باید آن را نوعی عبادت محسوب کرده و در راه ادای تکلیف در جامعه اسلامی سنگ تمام بگذارند و بهانه دست دشمنان ندهند، افزود: مسؤولان باید در برابر این انقلاب که حاصل خون همه شهدا و تلاش مردم است احساس وظیفه کنند و در راستای تقویت انقلاب و نظام اسلامی گام بردارند.

حجت الاسلام والمسلمین بطحایی در پایان با اشاره به نقش مؤثر رسانه در تحقق اقتصاد مقاومتی، گفت: مسؤولیت و رسالت رسانه ها تبیین دستاوردهای نظام برای مردم و کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی با تبلیغ و اجرای برنامه های مفید است.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =