امر به معروف و نهی از منکر پادزهر استحاله فرهنگی است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه گیلان، آیت‌الله قربانی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان در نخستین جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر که با حضور مسئولین استانی برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، اظهار کرد: مسائل مربوط به امر به معروف و نهی از منکر پیچیده است که در این رابطه آیات و روایات متعددی هم داریم.

وی با بیان اینکه هدف از قیام امام حسین(علیه السلام) احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر بوده است، افزود: مراتب امر به معروف و نهی از منکر شامل سه مرحله قلبی، زبانی و یدی است؛ در مرحله قلبی فرد با دیدن منکر قلبا احساس ناراحتی می‌کند، در مرحله زبانی فرد با دیدن منکر ضمن اشاره به سیره اهل بیت(علیهم السلام) به نهی از منکر می‌پردازد، وقتی نهی از منکر به روش قلبی و لسانی جواب نداد، فرد به پشتوانه قانون نسبت به نهی از منکر به روش یدی اقدام می‌کند.

آیت الله قربانی با بیان اینکه عالمان دینی اعلام کردند که به زبان نرم اقدام به تذکر کنیم، گفت: زمانی که در امر به معروف و نهی از منکر احتمال خطر وجود دارد باید به پشتوانه قدرت‌هایی نظیر نیروی انتظامی، گشت ارشاد، بسیج، سپاه و قوه قضاییه اقدام به تذکر کرد.

رئیس (سان) استان گیلان با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر یکی از فروع دین است، تصریح کرد: مسلمانان با انجام این فریضه الهی مراقب افراد جامعه هستند تا کسی مرتکب گناه و خلاف نشود و در عین حال واجبات دینی و وظایف را ترک نکند، در واقع امر به معروف و نهی از منکر عامل تضمین‌کننده فروع اسلام است و لذا همه افراد جامعه اسلامی در ادای این فریضه الهی مسئول هستند.

امام جمعه رشت با بیان اینکه جوانان و عالمان ما شهید راه حق شدند تا اسلام و دستاوردهای انقلاب ماندگار شود، ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر بزرگتر از جهاد در راه خداست زیرا اگر این فریضه دینی در جامعه اجرا نشود، جهاد، نماز، تولی و تبری و… نیز وجود نخواهد داشت و اعمال خیر و نیک جایگاه خود را از دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر پادزهری برای استحاله فرهنگی است، تصریح کرد: همه معلوماتی که از اسلام، امروز در اختیار ما قرار دارد به واسطه همین امر به معروف و نهی از منکر است براین اساس ما نمی‌توانیم بی تفاوت باشیم تا منکرات جامعه اسلامی را استحاله فرهنگی کنند.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه باید گروهی به صورت مستمر کنترل امر به معروف و نهی از منکر در سواحل، اماکن عمومی، پارک‌ها و معابر را به عهده داشته باشند، گفت: به تبلیغات دشمن توجه نکنیم آنها تعصب و غیرت ما را هدف گرفته‌اند اما ما غیرت اسلامی داریم و برای حفظ دستاوردهای انقلاب به پشتوانه قانون تا پای جان ایستاده‌ایم.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + هفده =