حجاب و عفاف از کرامت و سلامت انسانی در جامعه صیانت می‌کند

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خراسان شمالی، حجت‌الاسلام علی اسدی، استاد حوزه علمیه و دانشگاه، در گفتمان دینی حجاب و عفاف در بجنورد، اظهار کرد: حجاب و عفاف افزون بر اینکه مسأله‌ای‌ اسلامی و شرعی است درعین‌حال موضوعی اجتماعی محسوب می‌شود که همه افراد جامعه اعم از زن و مرد را در برمی‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه امروز دشمنان اسلام با صرف هزینه‌های زیاد و با استفاده از ابزارها و روش‌های مختلف سعی می‌کنند بانوان جامعه اسلامی را از حجاب و عفاف دور سازند، افزود: دشمنان تلاش می‌کنند در بین مردان و زنان جامعه ایرانی، بی‌تفاوتی نسبت به رعایت حجاب و عفاف را حاکم کنند.

حجت‌الاسلام اسدی با یادآوری رابطه بین عفاف و حجاب و نماز، خاطرنشان کرد: برپایی نماز و روزه و رعایت عفاف و حجاب سنت و سیره حضرت محمد (صل اللله علیه و آله و سلم) و ائمه اطهار (علیهم السلام) است، به‌گونه‌ای که اقامه نماز سبب تقویت ایمان شده و تقویت ایمان نیز استحکام حجاب و عفاف در فرد را در پی دارد.

وی با بیان اینکه رعایت حجاب و عفاف در جامعه از کرامت و سلامت انسانی افراد صیانت و حفاظت می‌کند، اظهار کرد: هراندازه این صیانت بهتر و بیشتر صورت گیرد به همان میزان بر کرامت و شخصیت انسانی افراد در جامعه اسلامی اضافه می‌شود.

حجت‌الاسلام اسدی با اشاره به اینکه اکنون بدحجابی به یکی از مشکلات اساسی کشور و جامعه اسلامی ما تبدیل شده است، اضافه کرد: در چنین شرایطی ورود روزانه انواع مدهای غربی و گاها مبتذل به کشور سبب می‌شود روزبه‌روز این مشکل بیشتر شود.

وی با بیان اینکه در چنین اوضاعی جامعه دینی ما به ارائه الگویی اسلامی و فاطمی درزمینهٔ حجاب و عفاف نیاز دارد، تصریح کرد: نهادینه کردن فرهنگ رعایت حجاب و عفاف یکی از ضرورت‌های اساسی جامعه امروز ما است.

حجت‌الاسلام اسدی با اشاره به اینکه نهادینه شدن فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه درگرو برنامه‌ریزی مناسب در سه بخش خانواده، فرد و جامعه است، اضافه کرد: با وجود اهمیت فرد و خانواده، باید این نکته را در نظر داشت که نقش جامعه نیز در ایجاد و ترویج یک شیوه از حجاب و عفاف بسیار مهم است ازاین‌رو باید در این راستا نیز برنامه‌ریزی اصولی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه رعایت حجاب و عفاف از سوی مردان و زنان، سلامت جامعه را تأمین و تضمین می‌کند، افزود: توجه به این مهم از ارزش وجودی بانوان حراست می‌کند ازاین‌رو باید برای نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه بیش از این فعالیت شود.

حجت‌الاسلام اسدی با اشاره به اینکه خانواده مهم‌ترین و اصلی‌ترین رکن در ترویج و رعایت حجاب و عفاف در جامعه است، گفت: خانواده باید این مهم را به فرزندان خود منتقل کند که حجاب و عفاف مکمل یکدیگر بوده و درواقع نحوه پوشش ظاهری، میوه و حاصل عفت و پاک‌دامنی است نه آن‌که با این توجیه که دل باید پاک باشد، هر پوشش و رفتاری را موجه جلوه کنند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 10 =