امر به معروف و نهی از منکر باید در آموزه های فرهنگی گنجانده شود

 

 

حجت ‌الاسلام احمد عبدالله زاده پاشاکی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه گیلان، با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر از احکام عملی مسلمانان و به نظر شیعیان از فروع دین اسلام است، گفت:امر به معروف یعنی دستور دادن یا توصیه کردن از سوی فرد مسلمان به دیگران به انجام آنچه از نظر عقل یا شرع اسلام خوب در نظر گرفته می‌شود.

 

امام جمعه لاهیجان افزود:نهی از منکر یعنی دستور دادن یا توصیه کردن از سوی فرد مسلمان به دیگران به انجام ندادن آنچه به از نظر عقل یا شرع اسلام بد در نظر گرفته می‌شود.

 

وی تصریح کرد:کسی که امر یا نهی می‌کند باید یقین داشته باشد آنچه را که دیگری انجام می‌دهد حرام است و آنچه را ترک کرده واجب است، پس باید در عمل به این فریضه همه ما با علم به مسایل وارد شویم تا خدای ناکرده در احکام دین دچار شبهه و تردید نشویم و سلسله مراتب امر به معروف و نهی از منکر را رعایت کنیم تا در حقوق شهروندی اخلال ایجاد نشود.

 

حجت الاسلام عبدالله زاده عنوان کرد: در احکام دین، به تمام واجبات و مستحبات معروف و به تمام محرمات و مکروهات منکر گفته می‌شود، بنابراین واداشتن افراد جامعه به انجام کارهای واجب و مستحب امر به معروف و باز داشتن آنها از کارهای حرام و مکروه نهی از منکر است.

 

امام جمعه لاهیجان خاطرنشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر، واجب کفایی است که اگر افراد به قدر کفایت به انجام آن اقدام کنند، از دیگران ساقط می‌شود، ولی این امر نباید باعث تسامح و تساهل شود و ترک واجب یا عمل به حرام را ببینیم و چون دیگران پیگیری می‌کنند از کنار آن بگذریم بلکه باید امر به معروف و نهی از منکر در آموزه های فرهنگی ما گنجانده شود.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 7 =